Zmar a ostuda. Češi znovu nedali gól a prohráli s Finskem

11. 9. 2012 19:55
Nepochopitelné. Češi začali hrát fotbal až v posledních dvaceti minutách. Už 378 minut neskórovali.
Češi opět zklamali. Proti Finům se neprosadili a ostudně prohráli.
Češi opět zklamali. Proti Finům se neprosadili a ostudně prohráli. | Foto: Reuters

Teplice - Česká fotbalová reprezentace v přípravném zápase v Teplicích prohrála s Finskem 0:1. Český tým předvedl především v prvním poločase ostudný výkon bez jakékoli útočné aktivity. Oživení do hry přinesli až střídající hráči. Velký tlak především v závěrečné dvacetiminutovce ale vyrovnání nepřinesl a národní tým tak prodloužil čekání na gól na dlouhých 378 minut.

"Chtěli jsme hrát ofenzivně, dostat soupeře pod tlak. Ale v první půli byla hra špatná, chyběl nám pohyb. Druhá půle byla o ničem jiném, přišly šance, ale střelecké příležitosti jsme neproměnili. V první půli podali všichni hráči podprůměrný výkon, po poločase nám prospěla střídání," zhodnotil zápas pro Českou televizi kouč Michal Bílek.

Češi nastoupili hned s několika změnami, které si kladly za cíl produkci útočnějšího fotbalu. Na pravé straně obrany dostal šanci Rajtoral, na post podhrotového hráče se postavil Václav Kadlec a do zálohy Darida.

Nulová aktivita, alibistické přihrávky dozadu

Jenže útočná smršť se nekonala. Naopak. Finové byli aktivnější a od začátku zaměstnávali českou obranu i brankáře Laštůvku, který chytil dvě velké šance hostí. Domácí zahrozili pouze pěknou dalekonosnou střelou defenzivního záložníka Hübschmana.

Pískat se na domácí fotbalisty začalo po půlhodině hry, kdy hrotový útočník Pekhart zhruba popáté za sebou volil alibistickou přihrávku zpět na stopery. A potom bylo ještě hůř. To když Darida s Plašilem nedokázali zastavit ve středu zálohy soupeřova záložníka, a útočník Pukki se po kolmici prosadil mezi oběma stopery a v pohodě zavěsil.

Do druhé půle nasadil kouč Michal Bílek Petrželu, Vydru a Lafatu místo Plašila, Václava Kadlece a Pekharta. A hra se přece jen o něco zlepšila. Územní převaha vedla k velké šanci Jiráčka, který v 57. minutě prudkou ranou z úhlu branku přestřelil.

Češi začali hrát až dvacet minut před koncem

Devět tisíc diváků na Stínadlech začalo dokonce fandit, česká hra se ale nadále vyznačovala především křečovitostí a absencí ofenzivní lehkosti. Z té vybočila až akce střídajícího Hubníka, po níž Petržela vyzval zpětnou přihrávkou k zakončení opět Jiráčka. Skvěle ale zasáhl brankář Mäenpää.

Nejlepší momenty si Češi nechali na závěrečnou čtvrthodinu. Po parádní akci centroval z levé strany Darida a Sivok hlavou trefil tyč. Po pár minutách pálil Jiráček z velké dálky a jeho prudkou střelu mohl do branky dorazit Lafata. Jenže finský brankář kouzlil. Po následném rohu odvrátil Sivokovu hlavičku z branky jeden z obránců.

Další šanci měl Petržela, jenže poté, co se uvolnil přes dva hráče, pálil vysoko nad. To už se zápas nachýlil ke svému konci. Český národní tým znovu neskóroval a svým výkonem opět rozladil většinu svých příznivců. Seveřané Čechy porazili poprvé v historii.

Přípravné fotbalové utkání v Teplicích:

Česká republika - Finsko 0:1 (0:1)

Branka: 43. Pukki. Rozhodčí: Siejewicz - Sapela, Lis (všichni Pol.). ŽK: Hübschman - Kolehmainen, Eremenko. Diváci: 9053.

ČR: Laštůvka - Rajtoral, Sivok, Suchý, M. Kadlec (70. Hubník) - Hübschman (83. Rezek), Darida - Plašil (46. Petržela), V. Kadlec (46. Vydra), Jiráček - Pekhart (46. Lafata). Trenér: Bílek.

Finsko: Mäenpää - Arkivuo, Ojala (45. Toivio), Moisander (61. Arajuuri), Raitala - Väyrynen (46. Sjölund, 90. Kuqi), Ring, Eremenko, Hetemaj - Pukki (88. Kolehmainen) - Hämäläinen (77. Sparv). Trenér: Paatelainen.