Petra Kvitová - Laura Robsonová

Petra Kvitová
1:2
Laura Robsonová

Dobrý den, vítejte o online reportáže ze zápasu druhého kola ženské dvouhry na Australian Open mezi Petrou Kvitovou a Britkou Laurou Robsonovou. Utkání by v aréně Roda Lavera mělo začít ve čtvrtek přibližně v 11:25 SEČ, nicméně čas první výměny je odvislý od doby trvání předešlého duelu mezi Rogerem Federerem a Nikolajem Davyděnkem.

Australian Open: Petra Kvitová
Australian Open: Petra Kvitová | Foto: Reuters

Zápas mezi Federerem a Davyděnkem v Rod Laver Areně právě začíná. Hned po něm čtvrtý den Australian Open uzavřou Kvitová s Robsonovou.

Český tenis zatím prožívá na Australian Open černý den. Lukáš Rosol vypadl z mužského singlu, Radek Štěpánek zase neobhájí titul v deblu, neboť s Leandrem paesem vypadli už v prvním kole. A Lucie Šafářová - při letmém pohledu na průběžný stav (5:7, 0:2) má k postupu (přes Bojanu Jovanovskou také) poměrně daleko. Z deblu krom Štěpánka vypadla i Eva Birnerová, a tak jediným českým úspěšným tenistou v dnešním programu zůstává - alespoň zatím - veteránka Květa Peschkeová, jež s Annou-Lenou Grönefeldovou postoupily přes pár Erakovičová - Watsonová jednoznačně 6:4, 6:0.

Podrobnosti z dnešních duelů českých tenistů čtěte zde, referát z dalších utkání zde. Kliknutím na fotografii Sereny Williamsové vedle tohoto příspěvku se dostanete do fotogalerie z dnešních zápasů v Melbourne.

Nu a zápas Šafářové je u konce. S Bojanou Jovanovskou prohrála 5:7 a 5:7. Poslední českou zástupkyní v singlu tak zůstává Petra Kvitová. Dokáže zvrátit mizerné čtvrteční skóre českého tenisu?

Australian Open: Lucie Šafářová
Australian Open: Lucie Šafářová | Foto: Reuters

Roger Federer zatím vyhrál nad Nikolajem Davyděnkem první set 6:3. Trvalo mu to pouhých 42 minut.

Mimochodem organizátoři již zveřejnili zítřejší program prvního grandslamového turnaje sezony. Radek Štěpánek se s Novakem Djokovičem utká na centrkurtu zhruba od čtyř-pěti hodin ráno, Tomáše Berdycha v Hisense Areně čeká v devět hodin Rakušan Jürgen Melzer (zápas budeme sledovat online zde). Celý program viz zde.

V rámci dnešního programu ovšem pomalu finišuje zápas mezi Federerem a Davyděnkem. Švýcar vyhrál druhou sadu 6:4 a zdá se, že má utkání pod kontrolou. Hned na začátek třetího setu přitom Davyděnko přišel o své podání. Při tomto tempu by se měla Petra Kvitová dostat na kurt již zhruba za 45 minut.

Federer si stále drží odstup jednoho brejku a ve třetí sadě vede 3:1.

Mezitím v Hisense Areně skončil mezi Gaelem Monfilsem a Lu Yen-hsunem z Tchai-wanu. Pětisetovou bitvu Francouz vyhrál i přesto, že ve třetí sadě schytal kanára. Jeho dalším soupeřem bude jiný Francouz Gilles Simon.

V tuto chvíli se na Australian Open hrají krom duelu Federera s Davyděnkem ještě tři zápasy. Del Potro už je jen gem od vítězství nad Beckerem, Gasquet vede 2:0 na sety nad Falllou a Nieminen v rozhodující páté sadě prohrává s Dodigem 1:3.

Argentinský tenista Juan Martín del Potro v prvním semifinálovém utkání Davis Cupu 2012 s Čechem Radkem Štěpánkem. | Foto: Reuters

A Del Potro už svůj zápas s Beckerem dorazil, 6:2, 6:4, 6:2. Zvítězil i Ivan Dodig, jenž rozhodující pátou sadu nad Nieminenem vyhrál jednoznačně 6:1.

A je tu konec zápasu i mezi Rogerem Federerem a Nikolajem Davyděnkem. Favorizovaný Švýcar jej pohodlně vyhrál ve třech setech 6:3, 6:4, 6:4. V dalším kole jej čeká domácí enfant terrible Bernard Tomic.

Teď už by tedy měly na kurt nastoupit Petra Kvitová a Laura Robsonová. Zápas odhadem začne v 11:30 SEČ.

Před startem zápasu si připomeňme, že dvaadvacetiletá česká tenistka v 1. kole porazila ve třech setech šampionku z French Open z roku 2010 Italku Francesku Schiavoneovou. Britka, která v pondělí oslaví devatenácté narozeniny, v úvodním kole porazila ve dvou setech Američanku Melanii Oudinovou.

0:0

Utkání začíná, na podání jde Robsonová.

Laura Robsonová na Australian Open 2013
Laura Robsonová na Australian Open 2013 | Foto: Reuters

Robsonová nevstupuje do zápasu vůbec dobře, Kvitová mi tři možnosti na brejk. Nejprve udělala Britka dvě dvojchyby, pak předvedla nevynucenou chybu.

1:0

Kvitová bere Robsonové servis čistou hrou, mladá Britka je na centrálním dvorci zatím viditelně nervóznější.

40:40 Při podání Kvitové je tu shoda. Za stavu 40:30 měla Kvitová na raketě vítězný míč, smeč však poslala do autu.

40:A Také Kvitová dělá druhou dnešní dvojchybu a Robsonová má šanci na re-break.

1:1

A šanci na re-break také Robsonová po další nevynucené chybě české hráčky využívá. Obě hráčky se zatím jen velmi těžko srovnávají s tím, že jejich zápas je vrcholem dnešního dne.

30:40 Kvitová se dobrým returnem dostala do útoku a také ve třetí dnešní hře je k vidění brejkbol.

40:40 Kvitová však jako první brejkbol nevyužívá. Znovu si vypracovala dobrou pozici hned po returnu, pak ale její úder skončil v autu.

1:2

Robsonová brejk potvrzuje a jako první dnes boduje na svém servisu. V závěru hry si pomohla nejprve esem a pak přímým bodem z podání.

Britská tenistka Laura Robsonová se raduje z vítězství na US Open
Britská tenistka Laura Robsonová se raduje z vítězství na US Open | Foto: Reuters
2:2

Také Kvitová poprvé boduje na svém servisu a stejně jako v první hře zápasů získává gem čistou hrou.

15:40 Třetí servis Robsonové a třetí brejkbol pro Kvitovou. Britka se na servisu viditelně trápí.

3:2

Kvitová jej oproti předchozímu případu využívá, když zahrála přímý bod z returnu, a podruhé v zápase bere Britce servis.

Připomeňme si, že vítězka si zahraje ve 3. kole s mladou Američankou Sloane Stephensovou.

4:2

Kvitová brejk na rozdíl od prvního případu potvrzuje a dostává se do dvoubodového vedení.

40:0 Až teprve nyní se Robsonová na servisu chytila a má tři gemboly.

40:40 Po dvojchybě Britky a dvou vítězných úderech Kvitové je tu však shoda.

40:A Kvitová má po dalším vítězném úderu i při čtvrtém servisu Robsonové brejkbol.

5:2

Kvitová opět bere soupeřce servis a po pauze bude podávat na zisk prvního setu.

40:15 a dva setboly pro Kvitovou.

40:40 Kvitová však ani jednu možnost nevyužívá, dělá dvě dvojchyby v řadě, už jich dnes udělala šest.

40:A Po přímém bodu z returnu má navíc Robsonová brejkbol.

40:40 Odvrací jej však přímým bodem ze servisu.

40:A Bohužel vzápětí přichází už třetí dvojchyba Kvitové v této hře a je tu další brejkbol pro Britku.

40:40 Kvitová jej však znovu odvrací přímým bodem ze servisu.

40:A Vzápětí však chybuje Kvitová od základní části a je tu třetí brejkbol pro Robsonovou v této hře.

40:40 Také Robsonová od základní čáry chybuje a je tu další shoda.

40:A Robsonová šla po dobrém returnu na síť a vynutila si čtvrtý brejkbol.

40:40 Kvitová však reaguje přímým bodem z druhého servisu.

40:A Po nevynucené chybě Kvitové má Robsonová už pátý brejkbol v této hře.

40:40 Je opět srovnáno, úder Britky totiž končí v těsném autu.

A:40 Kvitová si pomáhá esem a má třetí setbol.

6:2 = 1:0

Kvitová si pomohla druhým esem v řadě a po téměř čtvrt hodině nekonečnou hru ukončuje a vyhrává první set v poměru 6:2.

Tenis je dnes z obou stran velmi nervózní a hra tím trpí. Oběma tenistkám se příliš nedaří na servisu, rozdíl v zápase zatím činí větší úspěšnost Kvitové na returnu.

0:0

Začíná druhý set, na podání začne opět Robsonová.

0:1

Robsonová tentokrát své podání na úvod uhájila a dostává se do vedení.

1:1

Kvitová sice s problémy, ale přece jen svůj servis uhájila. Robsonová si sice vypracovala dva brejkboly, ale ani tentokrát je nevyužila. Devět dvojchyb Kvitové je však také na pováženou.

40:40 Kvitová si třemi fiftýny v řadě udržuje šanci na brejk.

40:40 Pátá dvojchyba Robsonové a je tu další shoda.

1:2

Tentokrát si však Britka dvakrát servisem pomohla a opět své podání uhájila.

30:40 Po dobrém returnu Robsonové má Britka třetí brejkbol v tomto setu.

40:40 Kvitová jej však likviduje sedmým esem v zápase.

40:A Je tu však další brejkbol Robsonové, už devátý při posledních třech jejich hrách na returnu.

1:3

Na devátý pokus už Britka uspěla a dnes podruhé bere Kvitové servis.

40:40 Kvitová si vítězným míčem drží šanci na re-break.

1:4

Robsonová však zvrat nepřipouští, brejk potvrzuje a je už jen dvě hry od srovnání na 1:1 na sety.

40:40 Kvitová není ve své kůži, vyhazuje míček z kurtu.

40:A Robsonová trefuje return přesně do rohu kurtu a má další brejkbol.

1:5

Robsonová i tentokrát brejkbol proměňuje a nyní jde podávat na srovnání setů na 1:1.

15:40 Kvitová ještě bojuje, vypracovala si brejkbol.

40:40 Robsonová však první brejkbol odvrací esem a při druhém brejkbolu zahrála Kvitová úder do autu.

40:A Robsonová však dělá svou osmou dnešní dvojchybu a Kvitová má další brejkbol.

2:5

Robsonová devátou dvojchybou v řadě o své podání přichází, Kvitová tak vykřesává jiskru naděje na zisk druhého setu.

3:5

Kvitová brejk potvrzuje čistou hrou a šanci na zvrat v druhém setu zvyšuje.

40:15 a Robsonová má dva setboly.

3:6 = 1:1

Robsonová hned první setbol využívá, vyhrává druhý set 6:3 a po hodině a půl hry srovnává stav setů na 1:1.

Mizérie obou tenistek při vlastním servisu trvá, ve druhém setu však převzala iniciativu na returnu Britka a po zásluze vyrovnala stav setů.

0:0

Začíná třetí set, tentokrát začne na podání jako první Kvitová, která se vrací na kurt po pětiminutové přestávce v zázemí arény.

40:40 Rozhodující set potvrzuje trend těch předchozích, po dobrém returnu Robsonové do rohu kurtu je tu shoda.

40:40 A další shoda, přímý bod Kvitové ze servisu střídá rychlý a úspěšný přechod Britky na síť.

1:0

Kvitová si pomáhá dvěma dobrými servisy a přece jen svůj servis uhájila.

0:40 Kvitovou získaná hra nakopla, aktivní hrou má hned tři šance na brejk.

2:0

První dvě možnosti sice česká hráčka neproměnila, tu třetí už ano a bere hned na úvod třetí sady Robsonové servis.

3:0

Kvitová je zpět na koni. Čistou hrou brejk potvrzuje a už je jen tři hry od postupu do třetího kola.

3:1

Robsonová se vrací zpět do hry, Kvitová však má stále výhodu brejku.

40:40 Kvitová dělá dvanáctou svou dvojchybu v zápase a situaci si komplikuje.

40:40 Po další dvojchybě Kvitové je tu opět shoda.

40:A Je tu už třetí dvojchyba Kvitové v této hře, a Robsonová tak má šanci na brejk.

3:2

Robsonová jej také využívá a bere si ztracené podání z úvodu setu zpět. Kvitová ji však hru kvůli špatnému servisu doslova darovala.

Australian Open: Laura Robsonová
Australian Open: Laura Robsonová | Foto: Reuters

15:40 Tento zápas je šílený. Tentokrát dělá dvojchybu, dnes už svou desátou, Robsonová a Kvitová má dvě šance na re-break.

4:2

Kvitová re-break skutečně uhrála a je už jen dvě hry od postupu dál.

0:40 Ne, podání dnes skutečně není pro žádnou z tenistek výhodou, Robsonová má tři možnosti na další re-break.

4:3

Britka si čistou hrou i podruhé bere ztracené podání ve třetí sadě zpět a opět má šanci na srovnání stavu.

4:4

A Robsonová skutečně brejk potvrzuje a srovnává v klíčové chvíli zápasu na 4:4. Teď jde Kvitová na podání v hodně složité situaci.

30:40 Hrozba je reálnější, Robsonová má svůj patnáctý brejkbol v zápase.

40:40 Kvitová si však v krizové chvíli pomáhá esem, svým jedenáctým v zápase.

40:40 Další shoda, po dalším esu Kvitové přichází její nevynucená chyba.

40:40 Třetí shodu si Robsonová vynutila útočnou hrou a zakončením výměny na síti.

5:4

Kvitová v těžké chvíli zachovala pevné nervy a na třetí pokus svůj brejkbol proměnila. Teď je pod tlakem Britka, která bude po pauze podávat na udržení se v zápase.

15:30 Kvitová už je jen dva míče od postupu do 3. kola.

5:5

Víc už jí však Robsonová nepovolila, také ona ukázala své silné nervy. Zápas už se hraje téměř dvě a půl hodiny, v Melbourne za chvíli odbijí hodiny jednu hodinu v noci.

30:40 Situace z předchozí hry Kvitové na servisu se opakuje, Robsonová má brejkbol.

5:6

Tentokrát Britka brejkbol proměňuje, poprvé ve třetím setu se dostává do vedení a po pauze půjde podávat na postup do třetího kola.

15:40 Tenhle zápas jen tak neskončí, jsou tu dvě možnosti Kvitové na re-break.

6:6

Hned první možnost na re-break česká tenistka využívá a v infarktové koncovce rozhodujícího setu se vrací do boje o postup. Připomínám, že na grandslamových turnajích (s výjimkou US Open) se v rozhodujícím setu tie-break nehraje, o vítězce musí rozhodnout rozdíl dvou gemů.

7:6

Kvitová brejk potvrzuje a opět je to ona, kdo je tentokrát blíže k vítězství.

7:7

Také Robsonová však usilovala zdárně o prodloužení zápasu, hraje už se více než dvě a půl hodiny.

30:40 Je tu brejkbol pro Robsonovou, v posledních hrách na servisu Kvitové to však není žádná ojedinělost.

40:40 Kvitová však dobrým servisem nebezpečí odvrací.

8:7

Další dva výborné servisy od Kvitové navíc znamenají zisk patnácté hry třetího setu pro českou hráčku.

8:8

Naopak Robsonová je nyní na servisu téměř bezchybná a opět snadno srovnává skóre.

9:8

Tentokrát si však i Kvitová se svým servisem snadno poradila, pomohlo jí k tomu i její sedmnácté eso v zápase.

9:9

Mladá Britka však s postupujícím časem na své servisu sílí, opět snadno vyrovnává.

30:40 Robsonová se opět dostává k brejkbolu.

9:10

Je zle, Petra Kvitová už počtvrté v třetím setu přichází o svůj servis a Robsonová půjde po pauze podávat na postup do 3. kola.

30:0 a Robsonová je dva fiftýny od výhry.

40:0 a jsou tu první tři mečbolu v zápase.

9:11 = 1:2

Je konec, Laura Robsonová vyhrává po necelých třech hodinách hry nad Petrou Kvitovou 11:9 a postupuje do třetího kola, v němž se utká s Američankou Sloane Stephensovou. Petra Kvitová tak neobhájí svou semifinalovou účast z předchozího roku.

To je ode mě dnes vše a zítra se s vámi těším u online reportáže ze zápasu 3. kola mužské dvouhry mezi Tomášem Berdychem a Jürgenem Melzerem. Zápas začne zhruba v 9 hodin SEČ.