11:00

První den French Open ŽIVĚ

09:00

Dobrý den, vítejte v přenosu ze zahajovacího dne tenisového French Open 2012. Zde vám přineseme informace ze zápasů českých tenistů a tenistek, aktuální stavy ostatních utkání, čertvé postřehy a nabídneme vám i nejnovější fotografie. Nedělní program na kurtech Rolanda Garros začíná v 11 hodin dopoledne.

09:00

Dnes se v Paříži představí dvě české tenistky z celkového tuctu českých reprezentantů v singlových soutěžích French Open. Lucie Šafářová a Eva Birnerová zahájí na svých kurtech v 11 hodin dnešní program grandslamového turnaje. Světová 22 Šafářová se utká na kurtu číslo 2 s Běloruskou Anastasií Jakimovovou, Eva Birnerová, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace, na kurtu číslo 17 vyzve Španělku Marii José Martínez Sánchezovou.

Lucie Šafářová na Prague Open
Lucie Šafářová na Prague Open | Foto: Eduard Erben
09:00

Na druhém grandslamovém turnaji sezony se dnes odehraje celkem 32 utkání. Z favoritů se do akce dostane například Jo-Wilfried Tsonga, turnajová pětka, kterého vyzve Rus Andrej Kuzněcov, či antukový specialista Juan Martín del Porto, jemuž se postaví Španěl Albert Montaňes. V ženském pavouku si zahraje Samantha Stosurová (6), jež se utká s Elenou Baltachaovou, a Venus Williamsová, kterou čeká Paula Ormaechaová. Všechny tyto zápasy se odehrají na centrálním kurtu Phillipa Chatriera.

10:00

Mimochodem takto vypadá kurt Phillipa Chatriera, centrální hřiště v areálu Stade de Roland Garros. Vejde se na něj bezmála patnáct tisíc diváků a každodenně hostí ty nejzajímavější zápasy French Open. Následující dva týdny tedy bude v plné permanenci. Á propos, Phillip Chatrier byl francouzský tenista, sportovní novinář a prezident francouzské tenisové federace. Zemřel v roce 2000.

10:30

V Paříži se už vše pomalu chystá ke startu 111. ročníku legendárního French Open. Připomínáme, že od 11 hodin začně osm zápasů, včetně duelů Lucie Šafářové s Anastasii Jakimovovou a Evy Birnerové s  Marii José Martínez Sánchezovou. Tahákem úvodních duelů bude souboj světové šestky a finalistky French Open z roku 2010 Samanthy Stosurové s Britkou Elenou Baltachaovou.

11:00

Velkolepý začátek French Open: nad kurty Rolanda Garros právě přeletěly stíhačky francouzského letectva, jejichž stopy ve vzduchu vytvořily francouzskou trikolóru. Hlavu obdivně zaklonil i nový prezident Francie Francois Holland.

11:16

Šafářová začíná dobře, hned na úvod utkání bere Bělorusce Jakimovové servis. Překvapivě dobře si vede i Eva Birnerová, které se po boji v úvodním gemu nakonec dostala do vedení 3:1 nad Španělkou Martínezovou.

11:35

Šafářová už vede 4:1 a jde na podání. Zdá se že utkání s Jakimovovou má pevně v rukou.

11:41

Jediná hra dělí od vítězství v prvním setu Samanthu Stosurovou, která vede nad Elenou Baltachaovou 5:2.

11:48

Zisk první sady už si pojistil Ital Fabio Fognini, který vyhrál úvodní set nad domácím Adrianem Mannarinem 6:0. První kanár letošího French Open zazpíval.

A první set získává i Lucie Šafářová, která za půl hodiny smetla Anastasii Jakimovovou 6:2.

11:53

Eva Birnerová si naopak zisk první sady komplikuje. Marínezová srovnala stav úvodní sady na 3:3.

11:56

Ze zisku prvního setu na pařížské antuce se radují favoritky Samantha Stosurová a Jelena Kuzněcovová. Australnka triumfovala nad Baltachaovou 6:4, Ruska nad Lučičovou 6:1.

12:03

Vypadá to, že Lucie Šafářová je pevně odhodlána dokráčet si pro třinácté antukové vítězství sezony. Nad Běloruskou Jakimovovou totiž vede ve druhém setu už 4:0. Letos zatím nad síly Šafářové na antuce byly jen Li Na, Maria Šarapovová a Serena Williamsová.

12:10

A první set vyhrává i Birnerová! Španělku Martínezovou česká tenistka a kvalifikantka porazila v úvodní sadě 6:4.

12:12

Mimochodem pokud by obě české tenistky, tedy Šafářová i Birnerová, v úvodních duelech na French Open zvítězily, utkají se spolu o postup do třetího kola.

12:15

Česká tenistka Lucie Šafářová postupuje jako vůbec první ze všech tenistů a tenistek na Roland Garros do druhého kola. Bělorusku Anastasii Jakimovovou smetla po pouhé hodině na kurtu 6:2 a 6:0.

12:15

Tak to tedy byla rychlost. Podaří se Birnerové napodobit svoji krajanku a postoupit do vzájmeného duelu ve druhém kole?

12:18

Zajímavost ze statistik utkání mezi Šafářovou a Jakimovovou. Česká tenistka vyrobila hned osm dvojchyb a i když nkonec přišla jen jednou o svůj servis, podobná nedůslednost by se jí nemusela proti silnějším soupeřkám vyplatit.

12:19

A kanára ve druhé sadě nechává zpívat i světová šestka Samantha Stosurová, která tedy poráží britskou tenistku Elenu Baltachaovou 6:4, 6:0.

12:30

Fabio Fognini kráčí za postupem. V druhém setu ale měl s Mannarinem větší práci, porazil jej až výsledkem 7:5.

12:52

Světlana Kuzněcovová už má také jistotu druhého kola. Mirjanu Lučičovou porazila 6:1, 6:3. Dál jde i Melanie Oudinová, která porazila Johannu Larssonovou 6:3, 6:3.

12:33

Eva Birnerová ve druhé sadě zatím ztrácí na Martínezovou jeden brejk. Aktuálně je stav 3:2 pro Španělku, která jde na podání.

12:55

Birnerová sice ve druhém setu prohrávala při podání soupeřky už 2:5, ale pak vyhrála dvě hry v řadě a ještě zdramatizovala druhou sadu. Martínezová ovšem druhou šanci na srovnání stavu zápasu neprováhala, a tak je nyní skóre zápasu 1:1 (6:4, 4:6).

13:07

Prvním postupujícím mezi muži se stal Fabio Fognini, který přehrál Adriana Mannarina 6:0, 7:5 a 6:1.

13:24

Eva Birnerová opět v utkání s Martínezovou tahá za kratší konec. Nyní při podání soupeřky prohrává 2:3.

13:32

Birnerová si za stavu 4:3 pro Martínezovou vybojovala brejkbol a dokázala je proměnit. 4:4 v rozhodující třetí sadě!

13:37

Jenže česká hráčka v zápětí prohrává svůj servis a Martínezová jde podávat na vítězství.

13:43

Jenže v tomto zápase je zdá se možná všechno. Osmnáctý brejk zápasu znamená, že Birnerová srovnává na 5:5.

13:46

Česká tenistka ovšem odmítá šanci stabilizovat svoji pozici. Svůj servis totiž už dnes po desáté prohrává a jde přijímat na udržení v zápase.

13:51

Nu snad už to ani není překvapení, ale ani Martinezová si servis nepodržela. Jubilejní dvacátý brejk zápasu a stav je ve třetí sadě 6:6.

13:58

Martínezová opět prolamuje Birnerové podání (dokonce čistou hrou) a jde na servis. Zdá se, že kdo první dokáže využít "výhody" servisu, bude vítězem.

14:00

A Martínezová to dokázala! Španělka poráží Evu Birnerovou 4:6, 6:4 a 8:6. Ve druhém kole se utká s Lucií Śafářovou.

Tak český souboj sice ve druhém kole neuvídíme, ale i tak slibuje španělská tenistka pro druhé kolo zajímavou podívanou. V dnešním duelu hned 11krát sebrala Birnerové servis, a Lucii Šafářovou tedy jistě řádně prověří. Jejich vzájemná bilance je 2:2, ovšem dva ze tří duelů na antuce vyhrála právě Martínezová.

Postup do druhého kola slaví také Marin Čilič a Irina Falconiová.

Tím dnešní přenos z prvního dne French Open končí. Pro výsledky zbývajících dnešních duelů, aktuální zprávy i fotografie sledujte web Aktuálně.cz