Finsko
0:3
Švédsko
11. Eriksson (H. Sedin, D. Sedin), 37. Eriksson (H. Sedin, D. Sedin), 60. H. Sedin (Eriksson)

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze semifinálového zápasu na mistrovství světa mezi hokejisty Finska a Švédska. Zápas začíná ve Stockholmu v sobotu v 15:00 hodin.

Finové jsou jediným týmem v semifinále letošního šampionátu, který se ve stejné fázi turnaje zahrál i loni...

To Švédové chtějí navázat na své medailové úspěchy z poloviny minulého desetiletí, kdy byli během pěti let celkem čtyřikrát ve finále. Zlato vybojovali ale pouze jednou.

Finové, pokud chtěli získat titul mistrů světa, musí porazit svého rivala až ve finále. Bylo tomu tak v roce 1995 i předloni.

Finští hokejisté byli zatím ve finále MS osmkrát - šestkrát odešli poraženi (dvakrát se Švédy, dvakrát s Čechy a dvakrát s Kanadou), titul získali jen dvakrát. Na letošním turnaji se prezentují kompaktními a vyrovnanými výkony, jediným hráčem z NHL je zde pouze Lauri Korpikoski.

Švédští hráči naopak střídají světlé momenty s těmi horšími a stejně jako například český výběr se základní skupinou víceméně protrápili. Jenže v semifinále dvěmi stejnými akcemi při přesilové hře otočili vývoj zápasu s do té doby lepší Kanadou a i přes vyrovnaní zámořské velmoci nakonec dokráčeli přes samostatné nájezdy do semifinále.

I s ohledem na historické bilance jsou tak favority Švédové, ti ale mají rivalovi, co vracet, ve finále MS 2011 totiž prohráli vysoko 1:6!

Pojďme na sestavy...

Rozhodčí: Olenin (RUS), Reiber (SUI) – Dedioulia (BLR), Wilmot (CAN).

Švédsko: Enroth (Markström) – Tallinder, Fälth, Fransson, Gustafsson, Kronwall (C), Granberg – Pettersson, Lundqvist (A), Danielsson – Hjalmarsson, Persson (A), Landeskog – Eriksson, Sedin D., Sedin H. – Lindberg, Järnkrok, Ericsson – Axelsson, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.

Finsko: Raanta (Ortio) – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen (C), Melart – Pesonen, Kontiola (A), Aaltonen – Salminen, Korpikoski, Granlund – Savinainen, Koskiranta, Pihlström – Hagman (A), Anttila, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

1.

Pesonen v první šanci branku Enrothu přestřelil.

01:51

Jalasvaara jde ven za nedovolené bránění, hodně zvláštní vyloučení.

3.

Švédové zkouší podobný systém jako proti Kanadě, finští hráči ale nenechali Danielssona od modré vypálit.

4.

Finové se dokázali ubránit a jsou kompletní...

6.

Laakso bombou od modré protáhl Enrotha.

7.

Sedinové s Erikssonem motali Finy v jejich pásmu celé jedno střídání, pořádnou střelu na Raantu z toho ale nevymotali.

8.

Hagman byl ve velké šanci, střelu od modré totiž Enroth jen vyrazil přímo proti jeho holi, šikovný útočník Jaroslavli ale branku minul.

Hokej, MS 2013, Švédsko - Finsko: Jhonas Enroth - Niklas Hagman
Hokej, MS 2013, Švédsko - Finsko: Jhonas Enroth - Niklas Hagman | Foto: Reuters
10.

A Globenem nyní zní "Suomi, Suomi", domácí fanoušci jsou trochu zaražení.

09:40

Na jedné straně tento zákrok prošel, u Finů ale nikoliv - Melart dostal za krosček dvě minuty.

10.

Ouuu, Kronwallova rána vypadla Raantovi z náruče, ten se ale poté vyznamenal proti dvě dorážkám Erikssona.

10:33

NYNÍ UŽ SE ALE ŠVÉDOVÉ TREFUJÍ!!! Kolečka bratří Sedinů si sice Finové hlídají, aby z toho nebyla střela od modré, jenže se nyní stáhli příliš před Raantu, Sedin se snažil prostrkávat na druhou stranu na Kronwall, koleno Erikssona ale bylo proti a od něj se kotouč odrazil do sítě.

Hokej, MS 2013, Švédsko - Finsko: švédové slaví gól na 1:0
Hokej, MS 2013, Švédsko - Finsko: švédové slaví gól na 1:0 | Foto: Reuters
12.

První švédská formace dělá Finům obrovské problémy, střelu Daniela Sedina vyrazil Raanta jen s obtížemi.

14.

Švédové po ledě létají, Finové se trochu hledají, většinu času tráví v obranném pásmu a to i obávaná trojka vedená Kontiolou.

16.

Laakso prověřil pozornost Enrotha, byla to teprve šestá finská střela jeho směrem.

15:52

A Finové budou hrát přesilovku, když Granlunda před Enrothem hloupě srazil Lundqvista.

17.

Lepistö pálil od modré, Enroth ale střelu zkrotil do svého klína.

18.

Kronwall nyní ukázal obrovskou sílu, půl minuty trápil u mantinelu Finy, než vyhodil ven.

17:54

A na vyloučené je vyrovnáno, po Lundqvistovi míří na trestnou lavici za hrubost Tallinder.

20.

Už se hraje poslední minuta první třetiny.

20.

Zdá se, že se Švédové i tentokrát ubrání...

Konec

Je to tak, první třetina je minulostí. V posledních pěti minutách otočili Finové poměr střel z 5:11 na 12:11, z vedení 1:0 se ale radují Švédové. Druhé dějství začne zhruba v 15:38 minut.

Hokej, MS 2013, Švédsko - Finsko: Loui Eriksson (vpravo) - Lasse Kukkonen (5) a Antti Raanta | Foto: Reuters
20:01

Druhá třetina startuje...

20:18

A je tu první přesilovka druhé části, za podražení jde ven Kontiola.

21.

Střelu Daniela Sedina srazili obránci Finska.

22.

Kroužení Švédů zakončil Danielsson střelou od modré, ale tentokrát jeho pokus nebyl nikterak nebezpečný.

23.

Finové jsou kompletní...

23.

Střelu Salminena s přehledem zkrotil Enroth.

25.

Centr od zadního mantinelu minuly tři finské hole, Savinainen jej sice trefil, ale střela mu nesedla.

28.

Trochu střelecky poklidnější pasáž ukončilo až nahození Jalasvaary od modré, Enroth byl pozorný.

28.

Souboj číslo dvě mezi Jalasvaarou a Enrothem skončil stejně jako ten první.

31.

Hagman občerstvil sněhem Enrotha a Tallinder mu přijel vysvětlit, že takhle jako ne...ale nic většího z toho nebylo.

32.

Danielsson předvedl parádní piruetu, Raantu ale svým kouskem neokouzlil.

32.

Jalasvaara - Enroth III. v krátkém sledu za sebou - švédský brankář opět na místě.

35.

Hraje se nahoru-dolů, ale jak při tenise, ani v jednom z útočních pásem se kotouč nezdrží dlouho...

35:06

Až nyní dokázali Švédové zamknout soupeře v jeho pásmu a za držení jde ven už podruhé dnes Kontiola, který fauloval Axelssona.

36:13

A ŠVÉDOVÉ VEDOU 2:0!!! Hloupý faul Kontioly přišel Finy draho, bratři Sedinové uspali finskou čtyřku, následně našel zpoza branky Henrik před Raantou zcela volného Erikssona a ten trefil skvěle - přímo pod víko!

Hokej, MS 2013, Švédsko - Finsko: Loui Eriksson slaví gól na 2:0
Hokej, MS 2013, Švédsko - Finsko: Loui Eriksson slaví gól na 2:0 | Foto: Reuters
38.

Střelu Grandberga srazil mimo branku jeho spoluhráč Lundqvist. Kdo ví, možná koutoč mířil do branky, Raanta vůbec nic neviděl.

Přestávka

Druhá třetina je minulostí. Finové v ní byli lepší, ovšem Švédové účelnější a proto vedou 2:0! Je jasné, že Kontiola je týmu platnější na ledě než na trestné lavici, uvidíme, co předvedou Finové ve třetí třetině, která startuje v 16:37 hodiny.

40:01

Třetí třetina startuje...

41.

První formace Finů se hnala ihned do ofenzivy, Kontiolovi ale stahovačka nevyšla.

42.

Korpikoski dorážel před švédskou brankou, ale Enroth zalehl kotouč pod sebe.

43.

Švédové kontrují střelou Pettersona, Raantovu branku ale minul.

45.

Laakso pálil od modré, leč Enroth na místě.

47.

Raantovi se nyní po objetí branky Erikssona zastavil kotouč mezi nohama na brankové čáře!

48.

Finové jeli 2 na 1, Korpikoski vzal zakončení na sebe a branku Enrotha minul.

51.

Finové nyní motali soupeře v obranném pásmu, Enroth ale nemusel zasahovat.

54.

Henrik Sedin nahrál zpoza branky bratrovi Danielu, ten ale Raantu nepropálil.

55.

Pihlström vypálil do rychlého kontru, ale Enroth na místě, stejně jako následně při bombě Laaska od modré!

58.

Finové se tlačí do zakončení, do tlaku, Švédové ale skvěle brání!

59.

Už se hrají poslední dvě minuty zápasu, Finové už hrají v šesti.

60.

Finové začínají poslední minuty třetí třetiny z vlastního obranného pásma.

59:37

A HENRIK SEDIN TREFUJE PRÁZDNOU FINSKOU BRANKU!!!

Konec

Zápas končí! Švédové vítězí 3:0 a mají stále šanci stát se po 27 letech prvním domácím výběrem, který získá titul mistra světa!

Já vám děkuji za pozornost, další novinky naleznete ZDE! A nezapomeňte sledovat od 19:00 hodin on-line reportáž z druhého semifinále, ve kterém se střetnou Švýcaři a Američané ZDE!