3:1
Švédsko
41. Plekanec (Nedvěd), 49. Vondrka (Koukal, Petružálek), 53. Tlustý (Petružálek, Židlický)
59. Söderberg (Burström, Kronwall)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z Liberce, kde v 18 hodin startuje úvodní utkání Karjala Cupu Česko - Švédsko.

Český tým vstupuje do reprezentační sezony v silném složení. Díky výluce NHL totiž mohl trenér Alois Hadamczik povolat hned několik posil zvučných jmen. Nejinak na tom ale budou reprezentanti Tre Kronors.

Český hokejový reprezentant Tomáš Plekanec při tréninku před Karjala Cupem 2012. | Foto: CPA - Eduard Erben

V loňské Euro Hockey Tour Švédové na půdě České republiky zvítězili, stalo se tak v Chomutově. Jinak ale dominovali Češi, kteří nad švédským výběrem vyhráli tři zápasy ze čtyř.

Alois Hadamczik bude spoléhat na první útok, který je ze dvou třetin složen z hráčů Kladna. Působit v něm budou Tomáš Plekanec a Jiří Tlustý, jen Jaromíra Jágra nahradí jiný veterán, liberecký Petr Nedvěd. Chytat by měl Alexander Salák, který zřejmě dostane přednost před Ondřejem Pavelcem. Reprezentační premiéru zažije osmnáctiletý slávistický supertalent, Tomáš Hertl.

Český hokejový reprezentant Petr Nedvěd při tréninku před Karjala Cupem 2012.
Český hokejový reprezentant Petr Nedvěd při tréninku před Karjala Cupem 2012. | Foto: CPA - Eduard Erben
Sestava

Sestava českého týmu: Salák (Pavelec) - Židlický, Šmíd, Novák, Čáslava, Kindl, Nakládal, Krejčík, Galvas - Nedvěd, Plekanec, Tlustý - Petružálek, Koukal, Vondrka - Irgl, Novotný, Hubáček - Hertl, Kovář, Svoboda - Pech.

Petr Nedvěd nastoupí v prvním útoku netradičně na pravém křídle. "Nikdy jsem to nehrál, jen jednou v Pittsburghu jsem byl nalevo. No tak si to ve čtyřiceti zkusím vpravo," smál se velezkušený útočník v předzápasovém rozhovoru pro Českou televizi.

Sestava

Švédové budou hrát v tomto složení: Wesslau - Fantenberg, Kronwall, Hedman, Viklund, Burström, Ahnelöv, Mattias Karlsson - Pettersson, Lundqvist, Melker Karlsson - Hörnqvist, Söderberg, Aslund - Gynge, Järnkrok, Backlund - Fasth, Martennson, Thörnberg - Rasmussen.

Liberecká Tipsport aréna vítá hokejisty obou týmů. Češi nastupují celí v červeném, Švédové tradičně ve žlutomodrém oblečení.

V hokejovém stánku zazněla nejprve švédská a poté česká státní hymna.

Sudí

Zápas rozhoduje ruská dvojice Olenin, Ravodin.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Na elitní formaci českého týmu nasazuje švédský trenér svou čtvrtou, výrazně defenzivní lajnu.

1.

Salák musel poprvé zasahovat, nebezpečně ho prověřil Oslund.

2.

Na druhé straně se dostal do prvního náznaku kapitán Lva Praha Jiří Novotný. Jeho střela z kruhu minula branku.

2.

Jakub Svoboda přejel modrou čáru a tvrdě vypálil, Wesslau likvidoval vyrážečkou.

3.

Švédové uzamkli český tým v jeho obranném pásmu, hra se však odehrává spíše za brankou u mantinelů.

4.

Petružálek z pravého křídla pálil hodně nepřesně.

5.

Švédům se pod tlakem českého forčekingu nepovedla rozehrávka. Je z toho zakázané uvolnění.

5.

Novotný získal puk za brankou a snažil se zpoza ní najít volného Hubáčka. Nepovedlo se.

6.

Švédové budou hrát první přesilovou hru. Ve střední pásmu podrazil soupeře Jan Kovář.

6.

Švédové hráli při signalizovaném trestu pro Šmída v šesti proti čtyřem a měli velké šance. Český tým podržel na brankovišti čarující Salák.

7.

Dvě minuty dostává obránce Ladislav Šmíd. A navíc desetiminutový osobní trest. Švédové budou hrát více než minutu v pěti proti třem.

7.

Velký tlak vyvrcholil střelou do tyče a stoprocentní příležitostí Jespera Fastha. Jenže Salák předvedl vynikající zákrok, zasáhl pravým betonem.

8.

Výborně, Plekanec a Filip Novák vyhodili kotouč. Češi už jsou ve čtyřech.

8.

Češi měli velké štěstí. Salák vyrazil těžký puk před sebe a jeden ze Švédů v tísni zakončoval vedle odkryté branky.

9.

Český tým krizovou situaci zvládl a hraje v plném počtu.

10.

Švédský tlak pokračuje. Ze střídačky si najel do ideální pozice Karlsson a sám před Salákem mířil mezi jeho betony. Český gólman ale září!

Český hokejový reprezentační brankář Alexander Salák při tréninku před Karjala Cupem 2012. | Foto: CPA - Eduard Erben
11.

Svoboda a Kovář dobře forčekovali, ale kotouč za brankou nakonec ukořistila přesila Švédů.

12.

Fasth atakoval Saláka, žádné výrazné odvety se ale nedočkal. Češi jsou v klidu.

13.

Znovu famózní Salák! Parádní ránu Fastha zlikvidoval rychlým švihem lapačkou.

14.

Do šance se po dobrém pohybu čtvrté formace dostal Jan Kovář. Vletěl mezi obránce, avšak jeho ránu zblokoval jeden z obránců a puk doplachtil do náruče brankáře Wesslaua.

16.

To je škoda! Vondrka šel se dvěma spoluhráči na jediného obránce Švédů, jeho finální přihrávka ale bohužel přeskočila hůl Petružálka.

17.

Bude se vylučovat. Hedman dohrál u mantinelu Hubáčka a jde si sednout na dvě minuty.

18.

Český zámek přinesl střelu Petra Nedvěda. Puk se ale od někoho z hráčů odrazil do ochranné sítě.

19.

Švédové jsou v plném počtu.

19.

Hubáček našel zpoza branky Židlického a jeho bombu s vypětím všech sil vyrazil mimo Wesslau.

20.

První třetina končí dalším tlakem hostujícího týmu. Češi se ubránili jen díky zakázanému uvolnění.

První třetina skončila.

Tre Kronors byli v první třetině jasně lepším týmem, lépe bruslí a dostávají se lehce do mnoha šancí. Jenže nejlepším hokejistou na libereckém ledě je zatím český brankář Alexander Salák, který potvrzuje vynikající formu a svými parádními zákroky přivádí švédské útočníky k šílenství.

Do hokejové Síně slávy byli slavnostně uvedeny legendy František Kučera, František Vacovský, Antonín Stavjaňa a Pavel Wohl.

21.

Druhá třetina začala.

21.

Češi začali velkou šancí. Plekanec se dostal téměř až před branku, jenže v rozhodující chvíli trefil brusle projíždějícího spoluhráče.

22.

Švédové sice vstřelili branku, jenže ta nemůže platit. Söderberg totiž najel úmyslně do Saláka a půjde na trestnou lavici.

22.

Gól! Český tým vede 1:0! Rozhodčí ještě bude studovat videozáznam. Nakládal totiž dorážel střelu Plekance zvednutou holí. Otázka je, zda měl své náčiní nad úrovní horní tyčky.

22.

Branka českého týmu neplatí. Nakládal skutečně zasáhl kotouč vysokou holí.

22.

Další dobrá příležitost Čechů, kteří jsou ve druhé třetině o poznání aktivnější. Tlustý se proháčkoval až před branku, jenže dobrý zákrok předvedl Wesslau.

23.

Plekanec předvedl vynikající samostatnou akci. Vletěl do pásma, stahovačkou se zbavil obránce a střílel do protipohybu brankáře. Ten ale zasáhl betonem.

24.

Söderberg je na ledě, přesilovka českého týmu končí.

25.

Tečovaná rána Jakuba Svobody volně doplachtila do lapačky Wesslaua.

25.

Hubáček tečoval Novotného nahození, ale Wesslau byl připraven.

26.

Švédskému brankáři přibývají zákroky. Tentokrát ho po Tlustého zadovce prověřil Nedvěd.

26.

Dvě velké šance za sebou! Nejprve Židlického střelu málem dorážel do prázdné branky Tlustý, poté byl v ideální pozici Nedvěd. Výborná práce elitní české lajny.

28.

Oba týmy se střídají v útocích, na nějakou střelu nebo šanci ale diváci čekají už pár minut marně.

30.

Hedmanova bomba od modré skončila na boční síti.

32.

Češi vyrazili do brejku, puk se dostal na pravé křídlo k Petružálkovi, který mířil nádherně do vzdálenější šibenice, avšak trefil pouze horní tyčku švédské branky!

32.

Snadný zákrok si připsal Alexander Salák, který je ve druhé třetině výrazně méně zaneprázdněn.

32.

Salák sebral nebezpečnou přihrávku zpoza branky svou širokou holí.

33.

Po akci Irgla a Hubáčka se dostal ke střele z úhlu Novotný, ale minul.

33.

Skvělý Fasth byl v obrovské šanci. Po hrubé chybě české obrany se dostal až před Saláka, udělal mu kličku, ale puk se v nepřehledné situaci ocitl za brankou!

34.

Nedvědovu střelu z první zastavil Wesslau.

34.

Fasth je zraněný, švédský útočník právě odešel do kabiny.

36.

Osmnáctiletý Hertl se připomněl efektním uvolněním, poté byl možná krosčekován, jenže ruští rozhodčí trest neudělují.

36.

Švédové hráli v šesti a budou hrát oslabení.

37.

Wesslau vyrazil bombu Plekance od levého mantinelu.

38.

Söderberg se v oslabení dostal do vynikající šance a Salákovi pomohla jeho levá tyč!

38.

Už zase sledujeme tlak českého týmu, rána Filipa Nováka těsně minula branku.

38.

Nedvěd se ocitl v šanci, ale nakonec nedokázal v tísni vystřelit.

39.

Irgl mohl vstřelit první gól utkání. Dostal se sám před Wesslaua, stihl vystřelit, ale byl zároveň faulován. Trestné střílení to nebude, pouze další přesilovka českého týmu.

40.

Přesilovka českého týmu tentokrát působí poněkud sterilním dojmem. To se snažil změnit Plekanec, ale před brankou nedokázal přesně najít Hubáčka.

Druhá třetina skončila.

Diváci v Liberci stále marně čekají na první gól utkání. Dobrá zpráva je, že po nepovedení první třetině český tým výrazně vylepšil svůj herní projev a byl lepším týmem. Oba celky ve druhé třetině nastřelily tyčku, více práce ale tentokrát měl švédský brankář Wesslau.

41.

Třetí třetina začíná. Ještě 14 vteřin budou hrát Češi přesilovku.

41.

41.

Gól! Češi konečně skórují a vedou 1:0! Parádní akci předvedl Nedvěd, který našel před brankou najetého Plekance, ten si pohrál s Wesslauem a bekhendem zasunul do odkryté branky.

42.

Salák raději podržel kotouč po nahození Švédů.

43.

Švédové se hnali do šance, ale obraně výborně vypomohl navrátivší se mladíček Hertl.

45.

Švédové přidali na aktivitě, tlačí se dopředu, ale zároveň začínají nechávat okénka ve své obvykle zabezpečené obraně.

46.

Hubáček se snažil nabít Nakládalovi, jeho příhru ale zblokovali obránci Tří korunek.

47.

Slávista Hertl se v premiéře uvádí velmi dobře. Znovu vyhrál osobní souboj a prezentoval se pěknou kličkou. I když z akce nakonec nic nebylo, sklidil aplaus diváků.

48.

Tlustý se prosadil proti žlutomodré přesile a svou střelou těsně minul horní tyčku.

49.

Nádherný gól! Češi už vedou 2:0! Čáslava vybojoval kotouč, přihrál na útočníky, Vondrka přihrál Koukalovi a ten mu puk vrátil před prázdnou branku.

50.

Švédský útočník Söderberg najel poněkud bezohledně do Saláka. Český brankář ale bude v pořádku.

51.

Tlustý si dojel svou vlastní ránu, ale Wesslaua nepřekonal. Dvě minuty za hákování ale dostává obránce Mattias Karlsson.

51.

Židlický byl faulován, ale ruský sudí je v klidu. Přesilovku pět na tři nařizovat nebude.

51.

Další šance Tlustého. Útočník Rytířů si najel na přihrávku Plekance, v koncovce ale nemá štěstí.

52.

Švédský obránce Hedman dostává dvě minuty za držení hole. Švédové si stěžují, ale není jim to nic platné. Bude to 33 vteřin dvojnásobné přesilovky. Alois Hadamczik si bere oddechový čas, aby si odpočinuly hlavní hvězdy.

53.

Židlického bombu vyrazil Wesslau a Lundqvist vyhodil puk. Švédové už jsou ve čtyřech.

53.

Plekanec zakončoval překvapivě z velkého úhlu, švédský brankář byl včas u tyče.

53.

A je rozhodnuto! Češi využívají přesilovku a vedou už 3:0! Petružálkovu ránu před brankou špičkou hole ze vzduchu tečoval Jiří Tlustý. Zasloužený gól pro aktivního českého útočníka.

55.

Vondrka dokázal vypálit, Wesslau byl připraven.

56.

Hertl si protahuje střídání, teď dobře operoval s Tlustým, šance z toho ale nakonec nebyla.

56.

Nahozený puk se odrazil do výstroje překvapeného Saláka. Český brankář měl štěstí.

57.

Švédové mohou zkorigovat skóre v přesilové hře. Za držení hole si jde odpočinout obránce Nakládal.

57.

V oslabení ujel Novotný a pálil vedle.

58.

Češi v oslabení ukazují svou pohodu. Tentokrát se do protiútoku pustil Plekanec, zasekl si kotouč do mezikruží a vystřelil těsně vedle. Střela byla ještě zblokovaná.

59.

Nakládal je na kluzišti, Češi jsou v pěti.

59.

Ale bude to další přesilovka Švédů. Marek Židlický dostává za hrubost dvouminutový trest a navíc deset minut za nemístné poznámky.

59.

Salák dobře zakročil, byl znovu atakován a je tady rvačka! Obránce Čáslava se pustil do Hörnqvista a další hráči následovali jejich příkladu.

59.

Čáslava a Hörnqvist jsou na trestné lavici. Švédové zkoušejí power play, hrají v šesti proti čtyřem.

59.

To je škoda pro Saláka. Český brankář nulu neudrží, branku střílí Söderberg, když našel volné místo u první tyče.

60.

Parádní zákrok Saláka. Jeho lapačka lapila kotouč po přesné střele jednoho ze Švédů.

Utkání právě skončilo.

Český tým za svůj výkon zaslouží uznání. Po nepovedené první třetině se neskutečně zvedl a 40 minut švédského soupeře přehrával. Góly přišly až v poslední části hry, kdy se postupně trefili Plekanec, Vondrka a Tlustý. Škoda závěrečného snížení Švédů, Alexander Salák si nulu zasloužil. Především v první třetině předváděl fantastický výkon.

Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera.