1:2
Rusko
5. I. Rachůnek (Koukal)
24. Averin, 40. Petrov (Těreščenko)

Dobrý den, vítejte u posledního duelu Českých hokejových her mezi Českem a Ruskem. Zápas začíná v neděli v 18:00.

Blaťák bojuje s Popovem v utkání Česko - Rusko.
Blaťák bojuje s Popovem v utkání Česko - Rusko. | Foto: Reuters

Ještě jednou hezký podvečer z Brna. Českou reprezentaci dnes čeká poslední utkání před startem světového šampionátu, hned po něm trenér Hadamczik oznámí závěrečnou nominaci.

Češi v Brně už nemohou domácí České hry vyhrát, za to ale mohou ovládnout celý ročník série Euro Hockey Tour a po roce znovu před brněnským publikem zvednout nad hlavu pohár.

V tabulce totiž na druhém místě ztrácí na Rusko dva body, pokud vyhrají v základní hrací době, je velký pohár jejich.

Mnohem podstatnější ale bude sledovat výkony hráčů, kteří bojují o závěrečnou nominaci. Trenér Hadacmzik udělal před dnešním zápasem změnu v první formace. Kvůli lehkému zranění dnes šetří útočníka Petra Hubáčka, kterého v elitní formaci nahradí Lukáš Pech. Kvůli podobnému problému s nastřeleným bokem nehraje ani obránce Krejčík.

Druhá, třetí i čtvrtá lajna zůstala oproti včerejšku nezměněná. V bráně se znovu ukáže Alexander Salák, který bodle všeho vyhrál souboj o pozici brankářské dvojky. Jakub Kovář je totiž nemocný a pravděpodobně do Švédska jako třetí gólman nechce jet. Dveře tak jsou otevřené dnešnímu náhradníkovi Pavlu Francouzovi.

Český hokejový reprezentační brankář Alexander Salák při tréninku před Karjala Cupem 2012. | Foto: CPA - Eduard Erben

Česko: Salák (Francouz) - Voráček, Čáslava, Trončinský, Nakládal, Mojžíš, Kolář, Linhart, Kubát - Pech, Novotný, Kašpar - Hertl, Vrána, Tenkrát - Gulaš, Kovář, Vondrka - I. Rachůnek, Koukal, T. Rachůnek - Sekáč.

Hokej, České hokejové hry, Česko - Finsko: Milan Gulaš
Hokej, České hokejové hry, Česko - Finsko: Milan Gulaš | Foto: Lukáš Drštička

Rusko: Barulin (Košečkin) – Rjasenskij, Nikulin (C), Birjukov, Medvěděv, Denisov, Bělov, Zajcev, Rylov – Mozjakin, Těreščenko (A), Petrov – Popov, Tichonov, Perežogin – Plotnikov, Svitov (A), Kokarev – Averin, Kazionov, Kuzněcov – Šipačev.

V Brně je dnes poprvé na turnaji vyprodáno. Není se čemu divit: Češi stejně jako loni bojují s Ruskem o celkové vítězství v Euro Hockey Tour. Hráči už jsou na ledě, celá aréna už zatleskala Petru Tenkrátovi, který slaví jubilejní stý zápas v reprezentaci. Teď už hrají státní hymny, zápas poté začne.

1

Utkání právě začalo.

1

Češi začali tlakem. Kašpar v první velké šanci netrefil puk a Novotný byl poté faulován. Dvě minuty pro Těreščenka za hákování, Češi budou hrát hned po 30 vteřinách zápasu přesilovou hru.

2

Puky z hole Nakládala létaly od modré na bránu Barulina, ale tečovat či dorážet se Čechům nedařilo.

3

Rusové už jsou v plném počtu. Češi ale nesehráli vůbec špatnou přesilovku. Prakticky celé dvě minuty byli před Barulinem, kombinovali a dobře si měnili pozice. Chyběla jen častější střelba, k nebezpečnějšímu zakončení se odhodlal jen Kašpar, ale z pravého kruhu trefil jen Barulina.

4

Gulaš po ráně Jana Kováře málem objel bránu a zasunul puk k tyči. Barulin o něm nevěděl, dokázal se přemístit na poslední chvíli.

5

GÓÓÓL! Češi vedou 1:0! Parádní úvod českého týmu je odměněn gólem. Rusové se ještě nedostali s pukem za polovinu a už prohrávají. Ránu Koukala dorazil z otočky pod Barulina Ivan Rachůnek!

Hokej, České hokejové hry, Česko - Finsko: radost z gólu na 2:0
Hokej, České hokejové hry, Česko - Finsko: radost z gólu na 2:0 | Foto: Lukáš Drštička
6

Češi jsou nadále lepší a kontrolují hru. Barulin se musel natáhnout i po ráně Nakládala, který na něj napálil puk ještě ze středního pásma.

7

Rusové se snad poprvé v utkání podívali s pukem za modrou čáru. Byla z toho nebezpečná akce rozjetého Mozjakina, který ale švihem trefil clonícího beka.

8

Barulin byl v problémech, protože byla na ledě zase čtvrtá pětka. Po ráně Tomáše Rachůnka byl hodně nepříjemný na brankovišti Koukal, puk se pak odrazil na modrou ke Kubátovi, který střílel jen doprostřed brány.

8

Češi se museli rychle vracet. Salák hokejkou výborně vypíchl šanci Plotnikovovi.

10

Rusové pod tlakem vyhodili jen na zakázané uvolnění. Tempu Čechů zatím vůbec nestíhají.

10

Barulin lapačkou zastavil bekhend Vrány.

11

Mozjakin zase kličkoval nebezpečně před Saláka a ten vůbec nevěděl, kde je po jeho akci puk. Ten klouzal kolem tyče za bránu.

11

Minimálně 8 hráčů se před Salákem bilo o puk. Český brankář si poradil s kličkou Mozjakina a pak vší silou a celým tělem držel puk před čárou. Skvělý zákrok českého brankáře.

12

Rusové v posledních vteřinách přidali minimálně o jednu rychlost. Z toho bohužel vyplývá i přečíslení, dvě minuty dostává za držení Mojžíš.

13

Salák u tyče nedal místo k zakončení Tichonovovi a jeho spoluhráči pak puk vyhodili.

14

Češi brání oslabení výborně, sborná se nemůže dostat do pásma.

14

Mojžíš je na ledě. Hraje se pět na pět.

15

Čtvrtá pětka na ledě a sborná zase v pohotovosti. Přihrávka Ivana Rachůnka prolétla brankovištěm a Kajot Arena jen zahučela. Jeho bratr Tomáš to neměl k puku daleko.

15

Obrovský tlak stejné formace pokračuje! Rachůnci doráželi na brankovišti a puk skákal po horní síťce. Chyběly centimetry!

16

Jenže pak to jeden z bratrské dvojice přehnal. Ivan Rachůnek dostává dvě minuty za držení hole a Češi budou hrát najednou v oslabení.

16

Bělov střílel od modré, Salák nic neviděl. Vyrazil puk na poslední chvíli.

17

Češi vyhazují puk ven ze třetiny.

17

Puk letí po mantinelu znovu až za Barulina. Češi ani v tomhle oslabení nepouštějí Rusy k velkému ohrožení Salákovy brány.

18

Ivan Rachůnek spěchá na led. Češi hrají v plném počtu a také tohle oslabení zvládli na jedničku.

18

Svitov střílel už při hře pět na pět. Salák puk viděl a dobře chytil do rukavice.

19

Češi se nikam neženou. Hlavní je teď gól nedostat. Nakládal udělal oblouk za svou bránu a čeká, až tým prostřídá.

20

Nakonec se rozjel Vrána a dobruslil si rovnou pro faul. Jevgenij Rjasenskij dostává dvě minuty za nedovolené bránění. Češi přesilovku rozehrají dvacet vteřin před koncem první třetiny.

20

Tenkrát měl hodně místa i času u levé tyče, ale střílel z hodně velkého úhlu.

20

První třetina skončila.

První třetina skončila, Češi nepustili sbornou vůbec k ničemu a zaslouženě vedou 1:0. Pokud to takhle ale bude pokračovat, bude mít kouč Alois Hadamczik večer pořádně zamotanou hlavu. Pokud ještě stále nemá jasno, koho vezme na mistrovství šampionát, má pozici teď ještě těžší. Výborně totiž dnes hraje také čtvrtá formace, která se postarala o gól a vytvořila si i několik dalších šancí.

21

Druhá třetina začala. Češi hrají ještě minutu a půl dlouhou přesilovku.

22

Jenže s přechodem do útoku to moc Čechům nešlo. Až v závěru se k ráně dostal Hertl, jenže trefil jen hráče před sebou. Rusové tohle oslabení zvládli, Rjasenskij už naskočil na led.

23

Kuzněcov se rozjel na křídle. Salák ale povyjel, zmenšil úhel a rána ho trefila do výstroje.

24

GÓÓÓL! Rusko srovnává na 1:1! Salák neměl nárok. Puk se odrazil na levý kruh Jegorovi Averinovi, který neskutečnou bombou propálil úplně všechno. Byla to taková rána, že jí muselo potvrdit až video.

Jedna ze šesti ruských radostí. Zleva slaví Alexej Jemelin, Ilja Kovalčuk, Pavel Dacjuk a Alexander Radulov. | Foto: Reuters
25

Další přesilovka pro Čechy. Za faul na Hertla dostává dvě minuty Plotnikov.

26

A další vyloučení. Těreščenko oplácel Kovářovi tvrdý hit a přehnal to. Češi budou hrát 83 vteřin pět na tři.

26

Čáslava střílel nad, Rusové vyhazují.

26

Kovář pálil od modré, Barulin dobře viděl. Češi nehrají tuhle přesilovku dobře.

27

Teď už to bylo lepší. Kovář s Trončinským si dávali puky z levého kruhu na pravý a pak stříleli. Barulin jejich rány ale pochytal a nedovolil českým hráčům na brankovišti dorážet.

27

Trončinský pálil od modré a Lukáš Pech dorážel jen do horní tyče!

28

Novotný z levého kruhu trefil přesně lapačku Barulina. Rusové už hrají v plném počtu a děkují Barulinovi, který Pechovu ránu přizvedl tak, že puk orazítkoval horní tyč.

28

Tichonov střílel nebezpečně od modré. Skrytá rána letěla mimo.

30

Salák sbírá nahození Mozjakina, Rusové na chvíli zamkli domácí v pásmu.

32

Češi budou hrát znovu přesilovku. Tomáš Hertl si dojel další faul, na trestnou lavici půjde Dmitrij Kazionov.

33

Přesilovka bohužel končí. Snaha Saláka rychle rozehrát se nevyplatila. Salák nabral puk moc vysoko a trefil box časoměřičů. Dostává dvě minuty za zdržování hry, trest za něj odsedí Tomáš Hertl.

34

Rusové jdou zase do tří. Kuzněcov totiž podrazil rozjetého Ivana Rachůnka.

34

Přesilovka čtyři na tři ale bude trvat jen 20 vteřin . Hadamczik během komerční přestávky rýsoval variantu, jak přesilovku hrát.

34

Jenže Rusko vyhrálo buly a pak byly všechny strategie na nic. Hraje se ve čtyřech a Češi čekají, až se vrátí na led za minutu Hertl. Pak budou hrát klasickou přesilovku.

35

Stalo se tak teď. Češi jsou v pásmu a mají 40 vteřin početní výhody.

35

Vrána tečoval ránu Čáslavy těsně vedle!

36

A také Kuzněcov už se vrátil na led. Oba týmy jsou po delší době kompletní.

37

Koukal střílel po kličce na osu hřiště ke vzdálenější tyči, minul o metr.

38

Pokus o nastartování Novotného končí zakázaným uvolněním.

39

Češi budou hrát v závěru druhé třetiny oslabení. Jiří Novotný chtěl nadzvednout protihráči hokejku, ale zasáhl Rusa do obličeje. Dostává dvě minuty za vysokou hůl.

40

Rusům se nedaří přejít přes modrou, a když už se jim to konečně povedlo, připravili s o pásmo zase vlastní nepřesností.

40

GÓÓÓL! Rusko vede 2:1! To je smůla. Češi nevydrželi a šest vteřin před koncem druhé třetiny dostávají gól na 1:2. Po ráně Těreščenka se ve velkém závaru dokázal zorientovat Kirill Petrov a dokázal se štěstím pod tělem Saláka dorazit puk do sítě.

Radost Medveděva a Širokova po vstřeleném gólu v utkání Rusko - Dánsko
Radost Medveděva a Širokova po vstřeleném gólu v utkání Rusko - Dánsko | Foto: Reuters
40

Druhá třetina skončila.

Češi druhou třetinu tak dobře jako tu první nesehráli a prohráli jí 0:2. Rusové zaprvé přidali na tempu a zadruhé, a to je možná ještě důležitější, přežili téměř dvě minuty čistého času, kdy se bránili ve třech. Čechům přesilovky vůbec nejdou a žádná sláva to nebyla ani ve chvíli, kdy měli dvojnásobnou početní výhodu.

Ve třetí třetině je čeká těžká práce. Pokud chtějí celý ročník Euro Hockey Tour vyhrát, musí Rusy porazit ještě v základní hrací době. Hadamczik bude o přestávce přemýšlet, jak sborné dát dvě branky. Základ je ale jasný: Vrátit se k výborné hře z první třetiny.

41

Třetí třetina začala.

41

Tenkrát si najel do dobré šance, ale dlouho zpracovával puk.

42

Vrána střílel nad.

43

Kuzněcov přihrávkou k druhé tyči uvolnil Kazionova, Salák by asi neměl nárok, ale Rus netrefil!

45

Rusové dobře brání. Češi byli na brankovišti v početním oslabení a Barulin přikryl puk.

46

Svitov dojel po odpískání Saláka a ten mu to sám vrátil.

46

Gulaš si dojel pro faul, Jegor Averin ho podrazil a dostává dvě minuty.

47

Další přesilovka pět na tři. Dvě minuty za krosček dostává Bělov, Češi budou hrát dvojnásobnou přesilovku další minutu. Hadamczik si bere oddechový čas a posílá na led Hertla, Kováře, Tenkrát, Vránu a obránce Trončinského.

48

Škoda! Kovář byl po krásné kombinaci sám mezi kruhy, ale místo střely zazmatkoval a přihrával...

48

Po ráně Nakládala dorážel Novotný, Barulin na brankové čáře chytá!

48

Rusové už hrají ve čtyřech a vyhazují puk do středního pásma.

49

Novotný už dojížděl puk před prázdnou bránou, Nikulin ho v poslední chvíli odpálil pryč.

50

Sborná hraje v pěti a vyrazila do přečíslení tři na dva. Akci zastavil ofsajd.

52

Koukal byl úplně sám před bránou, zpracoval si puk, otočil se a pálil. Barulin drží Rusům vedení!

53

Plotnikov vypálil křídelním úniku, Salák byl ve střehu.

54

Kuzněcov obral Čáslavu a získal ránou na Saláka pásmo. Komerční přestávka je poslední čas k tomu, aby se Češi poradili, jak zápas okončit.

55

Hertl si nabruslil klasicky kolem kruhu na střd k ráně, Barulin chytil.

57

Zdá se, že je po šancích. Ivan Rachůnek fauloval, dostává dvě minuty za hákování.

58

Sborná se nikam netlačí, protože má čas i náskok.

59

Češi hrají v plném počtu, ale do konce základní hrací doby už zbývá jen 100 sekund.

59

A Rusové nepouštějí Čechy do zakončení.

59

Tak přecejen se z rohu dostal mezi kruhy Tenkrát, Barulin špičkou betonu ránu vyrazil!

60

Půl minuty do konce, Barulin chytil ránu Čáslavy a Salák pouští do hry šestého muže.

60

Utkání skončilo. Česko - Rusko 1:2.

Češi ani navzdory výbornému vstupu do utkání nedokázali Rusy porazit. Ve druhé i třetí třetině totiž nevyužili dlouhou přesilovku pět na tři a ukázalo se, že Hadamczik bude muset před světovým šampionátem zapracovat hlavně na přesilových hrách, tak na hledání týmového střelce. Za tři zápasy v Brně Češi nastříleli jen čtyři góly a to je zoufale málo.

To už je dnes z Brna vše. EHT odsud minimálně na rok odchází. České hry se budou hrát v září v Pardubicích.

Dnes ale dění tady v Brně ještě nekončí. Za hodinu oznámí Alois Hadamczik nominaci na světový šampionát.