Euro Hockey Tour • České hokejové hry, 1. zápas • 18:00

3:2
Finsko
27. Hubáček (Novotný), 27. Tenkrát (Hertl), 47. Irgl (Hubáček)
29. Pesonen, 46. Vitaluoma (Salminen)

Vítejte u sledování on-line přenosu z Brna, kde dnes začíná český podnik série Euro Hockey Tour. Češi v úvodním utkání před vyprodanou Kajot arenou hostí Finsko. Utkání začíná v 18:00.

Ještě jednou hezké odpoledne z Brna, kde dnes česká reprezentace zahájí domácí podnik série Euro Hockey Tour s Finskem. Češi mají stále šanci na to, že by celý ročník stejně jako loni vyhráli, v tuhle chvíli je ale mnohem důležitější pocit z dobré přípravy na mistrovství světa.

Čechy čekají v Brně poslední tři přípravné zápasy a pro hráče to znamená jedině: Boj o místo v sestavě a nominaci na šampionát. Kdo totiž z NHL přijede, to zatím stále není jasné.

Česko: Kovář (Salák) – Voráček, Čáslava, Nakládal, Krejčík, Mojžíš, Linhart, Trončinský, Kubát – Irgl, Novotný (C), Hubáček – Hertl, Vrána, Tenkrát – Kašpar, Koukal, Vondrka – Gulaš, Pech, Rachůnek Ivan – Rachůnek Tomáš.

Češi postaví do brány Jakuba Kováře. Jeho bratr Jan, který se z mistrovské Plzně připojil k reprezentaci až včera večer, ještě zůstává na tribuně. Spolu s ním ještě zůstali svlečeni obránce Kolář a útočník Sekáč.

Finsko: Ortio (Engren) – Lajunen, Lepistö, Hietanen, Mäenpää, Kousa, Väänänen, Kukkonen (C), Melart – Jormakka, Viitaluoma, Salminen – Aaltonen, Hytönen, Pesonen – Hagman, Wirtanen, Pihlström – Haataja, Lahti, Sallinen – Anttila.

Výluka v NHL komplikuje trenérům výrazně situaci. Zatímco loni tady měl kouč Hadamczik k dispozici i hráče ze zámoří, letos se největší posily připojí k týmu až přímo v dějišti turnaje. V současné chvíli je ve hře hned jedenáct hráčů, kteří by mohli na šampionát z NHL dorazit. Nikdo ze současného týmu  tedy opravdu nemá nic jistého.

Oba týmy stojí na svých modrých čarách. V Brně hrají státní hymny.

1

Utkání právě začalo.

1

Češi začali velkým náporem. Plná aréna hnala už v desáté vteřině do pásma Voráčka, po jehož nahození vznikl na brankovišti Finska obrovský závar. Po něm pálil ještě Hubáček a Tenkrát. Češi celou minutu drželi Finy pod velkým tlakem!

2

Také druhá pětka drží hosty v zámku. Hertl si vyjel až mezi kruhy a měl na zádech dva Finy, proto nevystřelil.

3

Vondrka napálil prudce masku Ortia. Rozhodčí hvizdem přerušil nápor, který měla i třetí formace.

5

Finové mají od začátku zápasu s pohybem českého týmu velké problémy. Kovář je zatím bez zákroku.

5

Pásmo má Suomi až po chybě Čechů. Rozehrávka z obranného pásma totiž doputovala jen na zakázané uvolnění.

6

Kovář si poprvé sáhl na puk proti ráně Kousy. Hned poté ale Češi vyjeli do brejku, Hertl nastartoval Vránu, který ale tísněn nestačil zakončit.

6

Ilari Melart fauloval Kašpara. Češi budou hrát přesilovku.

7

Češi drží pásmo. Kašpar režíroval přesilovku z modré čáry a nakonec celou akci zakončil tvrou střelou. Ortio chytá.

8

Češi ještě nepustili hosty z pásma, ale Ortio si připisuje další ne zrovna těžký zákrok. Mojžíš sice dostal křižnou přihrávku, ale před střelou puk musel dlouze zpracovávat.

8

Irgl míjí bránu a odrazem od zadního plexi trefuje jen ochrannou síť. Češi se v poslední vteřině přesilovky dostávají ven ze třetiny.

9

Další přechod jasně aktivnějších Čechů do útoku zastavil ofsajd. Finsko už hraje pochopitelně v plném počtu.

11

Pechova tečovaná střela skončila vedle brány. Češi nadále drží puk a hrají, Finové na modré čekají čelit dalšímu útoku.

12

Irgl po akci Hubáčka střílel jen do betonu finského brankáře.

12

Finové se z ničeho nic dostali do dobré šance, Wirtanen byl úplně sám před Kovářem, ale nestihl přesně vystřelit. Překazil mu to Linhart.

14

Forčekující Vondrka přečetl finskou rozehrávku, ale sám byl z toho tak překvapený, že nevěděl, co má s pukem udělat a přišel o něj.

16

Voráček nahazoval puk na bránu, clonil Novotný. Puk ale nedolétl přes obětavého beka ani k němu.

16

Pihlström se procpal až před Kováře, ten si pak musel pohlídat i rychlou dorážku.

18

Ivan Rachůnek zpoza brány nahodil puk před brankoviště, kde si sjel Pech, ale netrefil puk ideálně.

19

Vrána střílel z tak velkého úhlu, že s tím už ani brankář Ortio nepočítal. Proto musel s velkými problémy zasahovat bruslí. Akci zvládl.

20

V poslední vteřině vypálil nad Voráček, první třetina skončila.

Češi měli v první třetině jasně více ze hry. Lépe bruslili, napadali a hráli agresivněji. Nedokázali to ale vyjádřit gólem ani žádnou vyloženě gólovou šancí, takže se po první třetině hraje bez branek.

21

Druhá třetina začala.

22

Finové se po špatné rozehrávce dostali do šance, ale nedokázali trefit skákavý puk. Na druhé straně střílel z úhlu nepřesně Vrána.

23

Lahti před Kovářem nezpracoval přihrávku a to bylo jediné české štěstí.

23

Finové začali druhou třetinu lépe než tu první a jsou zatím lepší. Navíc budou hrát přesilovku, Vondrka totiž dostává dvě minuty za držení.

24

Češi zatím dobře brání, už běží druhá minuta finské přesilovky.

25

Mäenpää nechytil na modré puk, Finové se znovu připravili o pásmo a Češi už hrají v pěti.

26

Mojžíš s Nakládalem ale hned při dalším finském útoku s obrovskými problémy nepustili do velké šance Wirtanena.

26

Minutový tlak Čechů nic podstatného nepřinesl. Scházela totiž střelba.

27

GÓÓÓL! Češi vedou 1:0! Češi vystřídali a rychle vyrazili do dalšího útoku. Jiří Novotný našel mezi kruhy Petra Hubáčka, který rychlou střelou dává první branku!

27

GÓÓÓL! Češi vedou 2:0! Ještě neuběhla ani minuta a Češi vedou o dvě branky! Tomáš Hertl zavezl puk před bránu a Petr Tenkrát ho pohotovou ránou napálil do sítě!

29

Po českém uragánu měl problémy Kovář. Na ránu od modré neviděl, nakonec puk našel mezi betony.

29

GÓÓÓL! Finové snižují 1:2! S góly se roztrhl pytel. Obranná dvojice Nakládal - Krejčík úplně zazmatkovala, na pravém kruhu nechala volného Janne Pesonena, který po křižné přihrávce trefil přesně prázdnou část brány!

31

Finové mají po vstřelené brance kuráž zase zpátky, ale Kašpar využil zaváhání beka a vyrazil do brejku. V něm ještě prodloužil na rozjetého Vondrku a bylo po akci. Útočník Slovanu totiž nechal puk za sebou.

33

Hra se trochu uklidnila a hraje se hodně nepřesně.

35

Lukáš Pech dohrál soupeře do brankoviště a rozhodčím se to nelíbilo. Pech dostává dvě minuty za nedovolené bránění a Finsko bude hrát přesilovku.

36

První minuta se hrála daleko od brány Kováře.

37

A bez problému Češi ustáli i druhou minutu a hrají v pěti.

37

Ideální scénář: Pech se vrátil z trestné lavice přímo do útoku a vybojoval faul. Češi budou hrát přesilovku. Dvě minuty dostává Väänänen.

38

Hubáček vzal celé založení útoku na sebe a rozjel se tak, že se sám prokličkoval do šance. Jeho rána z pozice mezi kruhy nadělala Ortiovi starosti, ale puk zůstal mezi jeho betony.

39

Ani česká přesilovka nestojí za nic. Hertl byl před bránou dobře bráněn a Finové hrají v pěti.

40

Voráček schoval ránu za obráncem, Ortio si jí ale našel a chytá.

40

Druhá třetina skončila.

Češi jsou po čtyřiceti minutách o krok blíže výhře nad Finskem. Vedou 2:1. Češi už sice nehráli tak aktivně jako v první třetině, ale ve 27. minutě se bleskově dvakrát po sobě prosadili a vypracovali si hodně důležitý náskok. Finové zatím jen snížili.

41

Třetí třetina začala.

42

Koukal se prokličkoval do velké šance a byl faulován - pojede trestné střílení!

42

Koukal vymyslel nádhernou kličku, Ortila byl na zemi bez šance, ale puk trefil tyč!

43

Ortio mávl lapačkou ještě před clonícím Hertlem.

44

Finsko má přesilovku. Dvě minuty za držení dostává Tomáš Mojžíš.

46

GÓÓÓL! Finsko srovnává - 2:2! Další chyba české obrany a zase Fin úplně sám na křídle. Ville Viitäluoma se trefil přesně!

47.

Hagman si vybruslil před branku. Kovář vyrazil.

47.

Gól!!Česko vede 3:2! Po výborné individuální akci Hubáčka, skóruje Zbyněk Irgl.

49.

Další skvělá kombinace českého týmu. Koukal byl nakonec mezi kruhy úplně sám, ale Ortio ránu vyrazil.

50.

Češi dobře brání a drží puk na hokejkách.

51.

Haataja se tlačil před Kovářem do brankoviště, ale neuspěl.

51.

Kouč Hadamczik si vzal oddechový čas.

51.

Aaltonen byl před českou brankou, ale naštěstí netrefil prudkou přihrávku.

53.

Jakub Kovář odpálil kotouč mimo hrací plochu a dostane za to dvě minuty. Bude následovat finská přesilovka.

53.

Český tým se brzy osvobozuje, Finové musí začínat od vlastní branky.

54.

Vrána dostal puk do středního pásma a domácí mohou vystřídat.

55.

Češi jsou kompletní. Hostům se krátí čas na vyrovnání.

56.

Český tým se soustředí na obranu a nechává iniciativu na soupeři.

57.

Finy teď navíc zastavil ofsajd.

57.

Parádní kombinace Hubáče - Irgla. Druhý jmenovaný, ale ostrou přihrávku neusměrnil na branku.

58.

Po finském útoku, který zneškodnil Kovář, šli Koukal s Kašparem na jediného obránce. Zakončení se jim ale nepovedlo.

59.

Necelé dvě minuty do konce a domácí drží puk. Finové tak nemají šanci ani odvolat brankáře,

59.

Finové si také vybírají oddychový čas.

60.

Finové hrají v šesti.

60.

Novotný chtěl zakončit do prázdné brány, ale jeho střela byla sražena do ochranné sítě.