3:5
Finsko
4. Simon (Procházka, Pastrňák), 32. Procházka (Simon), 36. Faksa (Tomeček, Volek)
3. Mäenalanen (Teräväinen), 39. J. Ikonen (Kulmala), 46. Ikonen, 52. Kinnunen (Kulmala, J. Ikonen), 60. Mäenalanen

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze čtvrtfinálového utkání mistrovství světa hráčů do dvacet let mezi hokejisty Česka a Finska. Zápas začíná ve čtvrtek o půl třetí odpoledne.

Czech Republic's Simon celebrates after scoring the game winning goal against Canada during a shootout in their IIHF World Junior Championship ice hockey game in Malmo | Foto: Reuters

Do startu zápasu nyní zbývá necelé hodina a čeští hráči už se burcují před klíčovou bitvou. "Dnes budeme potřebovat podporu všech kteří touží po postupu stejně jako my. Fanděte nám ve čtvrtfinálové bitvě MSJ!!!" píše na svém twitterovém účtu obránceRonlad Knot. "Lets do this boys !!!!!" přidává se zase Dominik Volek.

Faktem je, že zápas s Finskem může Čechy posunout k nečekanému úspěchu. před turnajem totiž hlavně panovaly obavy, aby Češi nemuseli hrát o záchranu. Což by se v případě prohry se Slováky stalo. Na druhou stranu pokud by dnes Češi uspěli, zahráli by si semifinále po dlouhých devíti letech.

"Máme s Finy vyrovnanou bilanci, je to náš tradiční soupeř. Dobře bruslí a jsou organizovaní. My o nich dost věcí víme, oni o nás ale taky. Bude to vyrovnané utkání," prohlásil před zápasem kouč dvacítky Miroslav Přerost.

Miroslav Přerost - hlavička
Miroslav Přerost - hlavička | Foto: Aktuálně.cz

Jenže také Finové mají o motivaci postaráno. Na cenný kov ze šampionátu dvacítek čekají o rok méně než Češi, naposledy se jim medaili podařilo urvat v roce 2006.

Letos Finové sází především na týmové pojetí, na jejich soupisce vyčnívá snad jen jméno obránce Rasmuse Ristolainena, který si v letošní sezoně zahrál i devatenáct zápasů NHL za Buffalo.

Na Isstadionu se v tuto chvíli hraje první z dnešních čtvrtfinále mezi USA a Ruskem. Rusové na začátku třetí třetiny vedou 4:3.

MS juniorů 2014: čtvrtfinále Rusko - USA (Vasilevsikj, Fasching)
MS juniorů 2014: čtvrtfinále Rusko - USA (Vasilevsikj, Fasching) | Foto: Reuters

Tady už jsou ale sestavy, v jakých proti sobě oba celky za zhruba dvacet minut nastoupí:

Česko U20: Langhamer (Dolejš) – Knot, Šidlík (C), Plutnar, Šulák, Košťálek, Němeček – Pastrňák, Simon (A), Procházka – Kämpf, Vrána, Kaše – Faksa (A), Tomeček, Volek – Sedláček, Machač, Zdráhal.

Finsko U20: Saros (Huuso) – Lindell (A), Pokka, Lehtonen, Ristolainen (A), Honka, Vainonen, Vainio – Mäenalanen, Teräväinen (C), Lehkonen (A) – Nikko, Mustonen, Haapala – J. Ikonen, Kinnunen, Kulmala – Leskinen, Nättinen, H. Ikonen – Rauhala.

V bráně pochopitelně nebude chybět Marek Langhamer, kterého zásluhou jeho výkonů na turnaji fanoušci s oblibou přirovnávají k Petru Mrázkovi. Kouč Přerost musel řešit v podstatě jen jediný problém: Za faul a trest na pět minut plus do konce utkání dnes nemůže hrát obránce Patrik Marcel. Takže budou Češi proti Finům točit pouze tři obranné dvojice.

V Malmö právě skončilo dnešní první čtvrtfinále: Rusko nakonec zdolalo Spojené státy 5:3 a postupuje mezi nejlepší čtyři celky. Amerika naopak na turnaji končí.

Oba týmy se letos utkaly už dvakrát a oba zápasy vyhrálo Finsko 3:4. Jednou to bylo v základní hrací době, podruhé až na nájezdy. I tyhle výsledky svědčí o tom, že zápas rozhodně nemá jasného favorita. Sázkové kanceláře nicméně favorizují tým Suomi. U Tipsportu si na Finsko můžete vsadit v kurzu 1,7:1. Na Čechy je vypsán kurz 3,33:1.

V moderní Malmö areně je už vše připraveno k začátku čtvrtfinálového zápasu. Úvodní formace už se rovnají k úvodnímu buly, utkání každou chvílí začne.

1

Utkání právě začalo.

1

Češi se s chutí pustili dopředu. Simon s Pastrňákem agresivně napadali a podařilo se jim puk i získat. Nakonec střílel z otočky druhý jmenovaný, ale trefil jen brusle clonícího beka.

2

Na druhé straně byl poprvé v pohotovosti gólman Langhamer. V nebezpečné pozici mezi kruhy si rovnal puk k ráně Haapala, ale obránci ho stihli zblokovat.

3

Finové teď ale mají více ze hry, Češi vyhodili puk na zakázané uvolnění.

3

GÓL! Finsko vede 1:0. Finové z úvodního tlaku vytěžili i šťastnou úvodní trefu a jdou do vedení. Obránce Teräväinen apálil od modré puk do zadního mantinelu tak, aby se odrazil před brankoviště a tam ho za Langhamera doklepl Saku Mäenälen.

4

GÓÓÓÓÓL! Je srovnáno - 1:1!
Výborně, Češi rychle srovnávají krok, Finové udrželi vedení jen 45 vteřin, když se před bránou výborně zorientoval Dominik Simon a šikovnou dorážkou přehodil beton gólmana!

6

První finský útok dostal český celek pod tlak, Langhamer ale vytahuje jistý zákrok lapačkou.

6

Další výborný Langhamera, který betonem vykopl nebezpečnou ránu Nikka. Finové ale zůstanou v tlaku, finského útočníka totiž přidržel Knot, který dostává dvě minuty.

7

Marek Langhamer teď neuvěřitelně drží český tým. Po smršti střel absolutně netušil, kde má kotouč a tak se v leže roztáhl na brankové čáře a všechny dorážky vlastním tělem pochytal!

8

To je škoda! Dominik Volek ve vlastním oslabení ujel po křídle, natlačil se za obranu, ale v samostatném úniku rychlou střelou těsně minul levou tyč!

8

Knot už je zpátky ve hře, česká reprezentace tuhle finskou přesilovku ustála.

9

Teď už ale útočí Češi a zase je u toho velice aktivní první formace. Procházka vypálil z mezikruží a Simon se natahoval po dorážce. Finové ho ubránili.

10

Před Zdráhalem se otevřel prostor a tak si najel s pukem ze strany až k bráně. Střílel na vzdálenější tyč a minul.

11

Simon je hodně při chuti. V plné rychlosti se znovu dostal za obranu, ale kličkou se dostal do moc velkého úhlu, zpětná přihrávka před brankoviště už si pak našla jen hokejky Finů.

12

Faksa chytře nechal puk za sebou pro Němečka, který rychle z pravého kruhu vypálil. Těsně nad.

13

Na opačné straně hřiště dostal moc prostoru Rouhala a Langhamer musel jeho nepříjemnou ránu vytáhnout nad břevno ramenem.

13

Češi si zahrají poprvé v zápase přesilovou hru. Dvě minuty za vysokou hůl dostává Vainonen.

14

Rána Šidlíka se odrazla mezi kruhy, kde stál úplně sám Pastrňák. Puk se mu ale v klíčovou chvíli postavil na hranu a letí nad bránu.

15

Jinak se ale Čechům tahle přesilovka vůbec nepovedla. Finové se ubránili v pohodě a Vainonen už skáče zpátky na led.

17

Teď je to velký boj. Hraje se hlavně ve středním pásmu, protože obě strany dobře zavřely vlastní modrou.

18

Přesilovou hru si teď zahraje Finsko. Dvě minuty za sekání dostává obránce Košťálek.

18

A bohužel bude ještě hůř... Pouze třináct vteřin na to dostává dvě minuty za vysokou hůl i obránce Knot. Finové budou hrát minutu a 47 vteřin dvojnásobnou početní výhodou. A co je ještě horší,  na trestné lavici se sešli dva obránci a trenér Přerost už pomalu nemá kde brát. Zatím totiž v první třetině točil jen pět obránců.

19

Ristolainen se z jedné tvrdě opřel do puku, jenže Langhamer puk drží.

19

A další výborný zákrok českého gólmana proti ráně z dálky, Češi vyhazují puk ven z pásma.

20

Ristolainen vypálil znovu tvrdě a trefil Langhamera do chráničů, pak puk dostal ven z pásma Simon.

20

A následně přišla další velká chvíle skvělého gólmana Langhamera, který zblízka pochytal i dvě zakončení Mäenalanena. A Češi mu teď děkují, tlak Finů totiž uťala závěrečná siréna. Jen zásluhou českého gólmana je po první třetině stav nerozhodný 1:1!

20

První třetina skončila.

Češi po dvaceti minutách drží velice nadějný výsledek a rozhodně nebyli jednoznačně horším týmem. Znovu se mohou opřít o výborného gólmana, kterého bylo třeba především v nebezpečných přesilových hrách Suomi.

21

Druhá třetina začala.

22

Češi jsou na začátku prostřední části aktivnější, Faksa prostrčil puk na Vránu, jehož ránu obránce zblokoval vysoko do ochranné sítě.

23

Langhamer se znovu pořádně zapotil. Kulmala nejprve tvrdě pálil z pravé strany a následně na brankovišti lekhou tečí změnil směr nahození. Český gólman stihl na všechno zareagovat.

24

Také rána Zdráhala končí vysoko v ochranné síti, ale pro Čechy je to dobré. Nutně potřebovali vystřídat a Zdráhal byl v útočném pásmu úplně sám. Z minima vytěžil maximum, bude se vhazovat po pravici finského gólmana.

24

Simon to buly vyhrál čistě pro Procházku, ten se neprosadil.

25

Finové budou hrát další přesilovku, Plutnar totiž musel faulem zabrzdit v jasné šanci zakončujícího Lehkonena.

26

První minutu oslabení Češi zvládli výborně, Faksa dokonce lehkým nahozením pozdravil finského brankáře.

26

A ke druhé minutě ani nedojde. Haapala si v útočném pásmu pomohl faulem, takže se poměr hráčů na ledě vyrovná. Pak začne zkrácená, necelou minutu dlouhá, přesilovka Čechů.

27

Plutnar je na ledě, zkrácená přesilovka českého týmy právě začíná. Jenže měli Finové a dokonce vybojovali vhazování před Langhamerem.

28

Finové už jsou v pěti a málem šli do vedení. Teräväinen zakončoval přečíslení střelou z mezikruží, naštěstí těsně minul!

29

Finové se teď tlačí do brány, Langhamer si během pár vteřin připsal další tři moc důležité zákroky.

32

GÓÓÓÓÓÓÓL!!! Češi vedou 2:1!
Výborně! Češi otáčejí skóre zápasu a byla to krásná akce. Dominik Simon ukázal, jak moc si na turnaji věří. Prokličkoval se mezi kruhy a i když byl faulován a přišel o ideální možnost střelby, nezpanikařil a dokázal šikovně kotouč prostrčit do strany, odkud Martin Procházka doklepával do úplně prázdné brány!

Czech Republic's Vrana, Knot and Faksa celebrate a goal against Canada during the second period of their IIHF World Junior Championship ice hockey game in Malmo | Foto: Reuters
34

Kaše tečoval ideální nahození Šuláka, ale bohužel trefil špičku betonu gólmana.

35

Kinunen nevěřícně zírá pod strop haly. Měl před sebou úplně prázdnou bránu a puk na brankovišti, přesto prostor mezi třemi tyčemi vůbec netrefil!

35

GÓÓÓÓÓÓÓÓL! Češi vedou 3:1!
Výborně, Finové si berou oddechový čas, protože tohle je pro ně rána. Češi odskakují o dva góly! Dominik Volek z rohu hřiště našel před bránou Radka Faksu a ten s ledovým klidem trefuje prostor u levé tyče!

35

Simon přejel pásmo a vůbec nic nevymýšlel, hned za modrou vypálil a vybojoval vhazování před finskou bránou.

36

Škoda, škoda, škoda! Pastrňák se z rohu hřiště přes tři Finy dostal až mezi kruhy a mířil do horního rohu. Patrně by ho i vymetl, kdyby do rány na poslední chvíli nevložil hůl další Fin.

38

Finům se po třetí brance úplně zbortil systém a Češi mají jasně víc ze hry. Gólman Saros teď nebyl úplně jistý, na nahození od modré vůbec neviděl. Přesto ho puk trefil.

38

A další akce. Pastrňák zpoza brány přihrál před brankoviště Procházkovi, který byl opět zablokován až na poslední chvíli.

39

GÓL! Finsko snižuje na 2:3!
To je škoda, necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny se Finové vracejí do hry. Šulák propadl na modré čáře a rychlý brejk zakončil dorážkou Kulmalovy střely hodně rychle přijíždějící a hlavně vůbec nikým nehlídaný Juuso Ikonen.

40

Půl minuty do konce druhé dvacetiminutovky se bude vhazovat po pravici Langhamera, který v rukavici podržel střelu z dálky.

40

A výborně Langhamer i teď! Nikko se krásnou kličkou na střed hřiště dostal mezi kruhy ke střele, jenže český gólman stihl o dva kroky povyjet proti němu a ránu zlikvidoval!

40

Druhá třetina skončila.

Zatím je to moc dobré, Češi po dvou třetinách vedou nad Finskem 3:2! Mladíci byli v polovině zápasu pod velkým tlakem, jenže pak dvěma slepenými góly zbrzdili rozjeté Finy. Těm se hra na chvíli úplně rozložila, bohužel je těsně před závěrečnou sirénou vrátila do hry hrubice Šuláka, po které Ikonen snižil na 2:3. Ve třetí třetině to bude ještě velký boj.

41

Třetí třetina začala.

42

Finové se snaží dostat se do útočné třetiny, a tak nahazují puky už od červené čáry. Teď jedno nahození poskočila Langhamer ho raději podržel.

43

Langhamer teď vyražený puk pod kontrolou rozhodně neměl, obránci si ale dobře rozebrali prostor před brankovištěm a puk sebrali jako první.

44

Češi málem využili pomalého finského střídání, jenže Kaše trošku smolně přibrzdil na modré a je z toho jen ofsajd.

45

Teď už Kaše k zakončení dostal, bekhendem těsně minul.

46

Češi výborně v pěti lidech brání střední pásmo a Finové si zatím vůbec neví rady, jak se dostat před Langhamera.

46

Tak sem to zakřikl, Finové se radují z gólu, ale rozhodčí pojedou ještě k videu zkontrolovat, jestli to náhodou nebylo po tečí vysoké hole Ikonena.

46

GÓL - Branka platí, je to 3:3! Bohužel, vše bylo v pořádku a hlavní rozhodčí ukázal do středového kruhu. Bylo to na hraně, Ikonen ale praštil do puku ještě v rámci pravidel a posílá puk mimo dosah Langhamera!

48

Kämpf pálil po rychlé kličce do středu hřiště, Saros s obtížemi vyrazil puk rukavicí.

48

A na druhé straně zase září Langhamer, který na brankové čáře udržel i nepříjemné dorážky Nikka!

51

Už se hraje posledních deset minut základní hrací doby a Finové mají více ze hry.

52

Mohl to změnit faksa, ale z pěti metrů netrefil bránu.

52

GÓL! Finsko vede 4:3!
Finové otáčejí zápas, Češi si špatně rozebrali hráče před bránou a Saku Kinnunen zůstal úplně sám u pravé tyče, aby mohl střílet do prázdné brány.

54

Teď se obraz hry úplně mění, jsou to Češi, kteří se snaží tvořit a Finové zase brání.

56

Čas rychle utíká a Češi mají problém usadit se k trvalejšímu tlaku.

57

A Finové nikam nespěchají, v podstatě jen odevzdávají puky a drží hru daleko od své brány.

58

Tři minuty do konce, Simonova rozehrávka končí až na zakázaném uvolnění.

38

A znovu. Do konce zápasu zbývají už jen dvě minuty a trenér Přerost si musí vybrat oddechový čas.

59

Volek bekhendem nahodil puk na bránu a konečně se bude vhazovat v útočné třetině. Minutu a půl před koncem odjíždí na střídačku už i gólman Langhamer. Češi to zkusí v šesti bez brankáře.

59

Volek měl dvakrát hezky srovnaný puk, ale Fin mu do rány vždy svým tělem skočil.

60

Přesně minutu před koncem třetí třetiny se Finové osvobozují jen za cenu zakázaného uvolnění.

60

Pastrňák nebezpečně tečoval a teď měli Češi velkou smůlu, puk se až za čáru nedostal!

60

Další icing Finů, kteří nemohou střídat. 39 vteřin do konce.

60

22 vteřin do konce a puk po vyhození Finů minul prázdnou bránu o deset centimetrů. TOhle je další zakázané uvolnění.

60

GÓL, je konec. Finové zvyšují na 5:3! Prázdnou bránu nakonec trefil až Mäenalanen, který tak pečetil finský obrat a postup mezi čtyři nejlepší juniorské týmy.

Utkání skončilo a Češi jsou smutní. V poslední třetině inkasovali třikrát a nakonec přišli o dvoubrankový náskok. Finové slaví, po dlouhých osmi letech budou hrát o medaile oni. S konstatováním, že Češi se rozhodně nemají za co stydět a tenhle mladý výběr má před příštím šampionátem zajímavé předpoklady, se s vámi loučím.