Tomáš Berdych - Jürgen Melzer

Tomáš Berdych
3:0
Jürgen Melzer

Dobrý den, vítejte u online reportáže z utkání třetího kola mužské dvouhry na Australian Open mezi Jürgenem Melzerem a Tomášem Berdychem. Zápas začíná po deváté hodině ráno SEČ.

Australian Open:Tomáš Berdych
Australian Open:Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Na úvod si připomeňme, že Berdych je posledním zástupcem českého tenisu ve dvouhrách. Tím předposledním byl Radek Štěpánek, který však v dnešním utkání 3. kola podlehl ve třech setech obhájci titulu Novaku Djokoviče ze Srbska.

Vzájemná bilance obou tenistů je 2:2. Poslední zápas v rámci loňské české extraligy vyhrál Berdych 2:0 na sety.

Šestý hráč světa a turnajová pětka si v 1. kole poradil ve třech setech s Američanem Michaelem Russellem, v rom druhém si rovněž ve třech setech poradil s Francouzem Guillaumem Rufinem.

Šestadvacátý nasazený Melzer, manžel čeké tenistky Ivety Benešové, v 1. kole porazil ve třech setech Kazacha Michaila Kukuškina, v tom druhém pak v pětisetové bitvě udolal Španěla Roberta Bautistu-Aguta.

Oba tenisté přicházejí na kurt v Hisense Areně, zápas začne zhruba v 9:27 SEČ.

0:0

Zápas začíná, na podání jako první jde Berdych.

40:A Melzer má hned v první hře brejkbol. Nejprve si pomohl returnem přesně na základní čáru, pak zahrál Berdych do sítě.

40:40 Berdych jej však odvrací dobrou obranou a vítězným forhendovým úderem přesně na čáru.

1:0

Český tenista přece jen svůj servis uhájil, v závěru první hry si pomohl dvěma přímými body ze servisu.

40:40 Také druhá hra jde přes shodu, Melzerův obranný úder po dobrém Berdychově returnu končí v autu.

40:A I Berdych si vypracoval výhodu brejkbolu. Výborně si všiml, kde soupeř stojí a poslal úder těsně za síť, navíc přesně na čáru.

2:0

Berdych jej na rozdíl od svého soupeře po Melzerově forhendovém úderu za základní čáru využívá a hned na úvod zápasu mu bere servis.

Australian Open: Tomáš Berdych
Australian Open: Tomáš Berdych | Foto: Reuters
3:0

Berdych potvrzuje brejk čistou hrou, a vyhrává tak i třetí hru dnešního zápasu.

3:1

Melzer tentokrát svůj servis uhájil, na konci hry mu dvě zkaženými míči do autu pomohl Berdych.

40:40 Berdychův úder končí v těsném autu, což potvrdilo i jestřábí oko.

4:1

Berdych však v důležitý moment zatlačil dvakrát soupeře servisem a opět odskakuje na tříbodový rozdíl.

4:2

Melzer však opět snižuje, začal diktovat tempo a Berdych na jeho údery do rohu kurtu nestačil.

5:2

Berdych si pomáhá už druhou čistou v zápase, a Melzer tak po pauze půjde podávat na udržení se v prvním setu.

40:40 Berdych je dva míče od zisku setu po Melzerově úderu do autu.

5:3

Melzer však hrozbu konce setu dvěma míči odvrátil, nyní však jde Berdych podávat na jeho zisk.

30:15 Po esu je Berdych znovu dva míče od zisku prvního setu.

30:30 Melzer srovnává forhendovým prohozem po lajně.

40:30 Berdych má po Melzerově returnu do sítě setbol.

40:40 Ten však nevyužívá, bekhendový úder končí v síti.

A:40 Je tu však druhý setbol. Berdych se výborně bránil a po jeho pokusu o prohoz zastavila Melzerův volej páska.

40:40 Je tu však další shoda, Berdychův forhend v nouzi je příliš dlouhý.

A:40 Je tu však třetí setbol pro Berdycha po jeho esu.

6:3 = 1:0

Berdych zakončuje první set vítězným bekhendovým úderem po lajně a vyhrává jej v poměru 6:3.

Berdych využil hned v úvodu setu výpadku svého soupeře na servisu, naopak sám byl až na svůj první servis na podání velmi jistý.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde tentokrát Melzer.

15:40 Berdych má opět na úvod setu šanci na zisk soupeřova servisu.

1:0

Melzer pomáhá Berdychovi sám, dělá dvojchybu a opět na úvod setu ztrácí svůj servis.

2:0

Berdych brejk bezpečně proměňuje a jde do dvoubodového vedení.

2:1

Melzer snižuje, tentokrát si servisem pomohl.

3:1

Berdych však kontruje znovu snadně získaným gemem, opět soupeři povolil jediný fiftýn.

30:40 Po Melzerově voleji do sítě má Berdych třetí brejkbol v zápase.

4:1

A i potřetí jej využívá, dobrým returnem Melzera zatlačil a výměnu zakončil smečí na síti.

5:1

Berdych opět snadno brejk potvrzuje, a Melzer tak nyní jde podávat na záchranu ve druhém setu.

30:30 Po Melzerově úderu do autu je Berdych dva míče od ukončení setu.

30:40 Skvělým křižným bekhendovým prohozem získává Berdych setbol.

40:40 Berdychův return končí v autu.

A je tu další setbol, po výborném returnu šel Berdych na síť a tam volejem nakompromisně zakončil.

40:40 Melzer si však znovu pomáhá přímým bodem ze servisu.

Je tu ale třetí setbol pro Berdycha, Melzerův forhend je příliš dlouhý.

40:40 I ten však Melzer odvrací, doběhl Berdychův kraťas a křižným stopbalem nedal Berdychovi šanci.

5:2

Melzer se třemi fiftýny v řadě přece jen udržuje v setu, na jeho ukončení však půjde po pauze podávat Berdych.

30:0 a Berdych je další dva míče od stavu 2:0 na sety.

40:0 Po dalším esu má Berdych tři setboly na ukončení setu.

6:2 = 2:0

Berdych dalším přímým bodem tentokrát hned první servis využívá, vyhrává druhý set 6:2 a je na nejlepší cestě k postupu do osmifinále. Tam se vítěz tohoto zápasu utká s Jihoafričanem Kevinem Andersonem.

0:0

Začíná třetí set, na servisu jej zahájí opět Melzer.

15:40 Melzerův nepovedený úder končí daleko v autu a Berdych má i na úvod třetí sady brejkbol.

1:0

I potřetí ztrácí Melzer v úvodu setu své podání a Berdych už počtvrté v zápasu využívá šanci na brejk.

2:0

Berdych potvrzuje brejk čistou hrou a teď už doslova sprintuje za postupem.

40:40 Výborný Berdychův return do rohu kurtu znamená jeho další přiblížení k brejku.

2:1

Tentokrát si však Melzer pomohl přímými body ze servisu a vrací se do hry o zisk třetí sady.

3:1

Berdych zakončuje čtvrtou hru třetí sady dvěma esy. Dnes už jich zaznamenal jedenáct.

15:40 Berdych dnes hraje skvělý tenis, dobrými údery si vypracoval další dvě brejkové šance.

4:1

A hned první brejkbol Berdych využívá, a po pátém brejku v zápase je tak už jen dvě hry od postupu.

5:1

Berdych je už blízko postupu. Nyní bude podávat Melzer proti ukončení zápasu.

15:40 Berdych má první dva mečboly v zápase.

30:40 Ten první Berdych nevyužívá.

40:40 Ani ten druhý, Melzer si dvakrát pomohl dobrým servisem.

5:2

Melzer čtyřmi výbornými servisy zápas prodlužuje, po pauze však půjde Berdych podávat na jeho ukončení.

30:0 Také Berdych však nyní výborně servíruje a je už jen dva fiftýny od postupu.

40:0 Další přímý bod ze servisu a Berdych má další tři mečboly.

40:15 První nevyužívá, míč z jeho rakety končí v síti.

40:30 Ani ten druhý, teď skvělé Melzer zrychlil hru a výměnu zakončil vítězným forhendem do rohu kurtu.

6:2 = 3:0

Je konec. Berdych zakončuje zápas esem, třetí set vyhrává v poměru 6:2 a celý duel pak 3:0 na sety.

Berdych tak postupuje do osmifinále, kde si zahraje v neděli s Jihoafričanem Kevinem Andersonem. Spolu s Novakem Djokovičem potvrzuje výbornou formu, jako jediní z postupujících do osmifinále ještě neztratili ani set.

S tímto se s vámi loučím a u online reportáže z nedělního zápasu se těším na shledanou.