Tomáš Berdych - Jo-Wilfried Tsonga

Tomáš Berdych
2:1
Jo-Wilfried Tsonga

Dobrý den, vítějte u online přenosu z finálového utkání turnaje ve Stockholmu, kde bude Tomáš Berdych usilovat o svůj letošní druhý titul. Soupeřem mu bude Francouz Jo-Wilfried Tsonga. Nedělní utkání začne v 15:00.

Český tenista, který před týdnem Tsongu přeskočil ve světovém žebříčku, zatím ve švédské metropoli neztratil ani jediný set.

Šestý tenista světa Berdych si ve svém šestnáctém finále zahraje o celkově osmý titul a druhý během letošní sezony, což se mu v dosavadní kariéře ještě nepodařilo. Letos už triumfoval v Montpellieru, neuspěl pak ve finále v Madridu a ve Winstonu-Salemu.

"Je skvělé hrát zase finále a bojovat o titul a uvidíme, jak to dopadne," řekl Berdych. Tsongu porazil před týdnem na turnaji série Masters v Šanghaji. "Bylo to tam velmi těsné, ale teď budeme hrát v úplně jiných podmínkách. On hraje agresivně a já se soustředím na svoji hru. Pokud to bude fungovat, mám šanci vyhrát," řekl Berdych.

Berdychova přítelkyně Ester Sátorová už se pohodlně usazuje v hledišti stockholmského stadionu. Hráči přicházejí a začínají se rozehřívat.

Utkání začíná, na podání jde Tomáš Berdych.

Djokovič vs Berdych, turnaj Masters v Šanghaji
Djokovič vs Berdych, turnaj Masters v Šanghaji | Foto: Reuters
0:0

Dva první servisy se českému tenistovi povedly. 30:0.

1:0

Tsonga sice jeden míček uhrál, jinak ale první hru získal bez potíží servírující tenista, tedy Berdych.

1:0

Berdych úžasně zrychlil hru a nakonec ve dlouhé výměně donutil soupeře k chybě - 15:15.

1:0

Vzápětí byl silnější Francouz, když výborným forhendem ven z kurtu zaskočil Berdycha.

1:1

Těsný aut z Berdychovy rakety znamená vyrovnaný stav 1:1.

1:1

Výborně, Berdych si vytvořil nátlakovou hrou snadnou situaci a volej na síti v pohodě zvládl - 15:0.

1:1

Tsonga chybuje a stav je už 40:0.

2:1

Eso na závěr čisté hry, Berdychovo podání zatím funguje na jedničku, stejně jako v semifinále proti Almagrovi (6:3, 6:2).

2:1

15:0. Drtivé Tsongovo podání stihl Berdych zasáhnout pouze rámem rakety.

2:1

40:0 - Berdych sice Tsongovo podání vrátil, ovšem Francouz předvedl excelentní winner.

2:2

Také Tsonga získává bod po čisté hře - vyrovnáno 2:2.

2:2

0:15, dlouhá výměna v jejímž závěru vyrobil Berdych jednu ze svých prvních nevynucených chyb.

2:2

0:30. Bohužel vzápětí přichází další chyba. První krizová situace v utkání.

2:2

15:30, Berdychovo tvrdé podání vrátil Tsonga pouze do sítě.

2:2

30:30. Eso. Tsonga ještě zkusil "jestřábí oko", ale zbytečně. Míč se dotkl čáry.

2:2

Extrémně dlouhá výměna skončila těsným autem Berdycha. Tsonga má první brejkbol v utkání.

2:2

Paráda. Berdych si povodil soupeře a zakončil přesně k čáře. Shoda.

2:2

Jenže Berdych je znovu nepřesný a dává Tsongovu druhou možnost.

2:2

Tsonga se dostal pod tlak a trefil síť. Nevyužil ani druhý brejkbol. Shoda.

2:2

Ke třetímu brejkbolu pomohlo Tsongovi obrovské štěstí. Páska odrazil míček tak, že ho ani sprintující Berdych nemohl dostihnout.

2:2.

I třetí brejkbol Berdych odvrací, tentokrát esem.

2:2

A další přímý bod z podání. Výhoda poprvé na straně českého hráče.

2:2

Tentokrát zásah pásky Berdychovi spíše pomohl, jenže Čech krásný vysoký míč trestuhodně zahodil. Shoda.

2:2

Tsonga má k dispozici už čtvrtý brejkbol v této hře.

2:3

Tentokrát už to Berdych nezvládl. Tsonga mu poprvé bere servis a dostává se do výhody v prvním setu.

Jo-Wilfried Tsonga | Foto: Reuters
2:3

30:0. Tsonga hodlá nabízenou šanci bezezbytku využít. První fiftýn získal díky skvělému prvnímu servisu, druhý parádním prohozem.

2:3

Tsongovo eso - 40:0.

2:3

40:15. Tsonga těsně minul základní čáru.

2:4

Tsonga po Berdychově chybě potvrzuje svůj brejk a v prvním setu se ujímá vedení 4:2.

2:4

30:15. Berdych sice nezvládl ideálně vysoký volej, Tsonga jej ale vrátit nedokázal.

2:4

Berdych opět chyboval, stále ale vede 40:30.

3:4

Berdych své podání udržel a vykřesává jiskru naděje. Při podání Tsongy byl ovšem v dosavadním průběhu prakticky nulový.

3:4

30:0. Tsonga je při svém servisu naprosto suverénní.

3:4

40:0. Berdych returnoval do autu.

3:5

Čistá hra. Tsonga vede 5:3.

3:5

30:0. Berdych trefuje další eso, už své páté v utkání.

3:5

40:0.

3:5

Tsongův return měl tentokrát milimetrové parametry - 40:15.

4:5

Berdych své podání v pohodě udržel. Tsonga však půjde podávat na vítězství v prvním setu.

4:5

Berdychovi se v nouzi nepovedl lob a prohrává 0:30.

4:5

30:15. Tsonga chybuje.

4:5

Jenže vzápětí nemá Tsongův servis chybu - 40:15. Dva setboly pro Francouze.

0:0

Berdych až na jeden osudný gem při svém servisu exceluje - 40:0.

1:0

Tsonga sice získal jeden fiftýn, hru ale bere Berdych - 1:0.

1:0

Tsongovo čtvrté eso v zápase - 15:0.

1:0

Delší výměna zakončená poměrně lacinou chybou českého tenisty.

1:0

Delší výměny Berdychovi nesvědčí. Znovu byl méně trpělivý a poslal míček do těsného autu - 40:0.

2:1

Čistá hra, Berdych jde do vedení 2:1. Tsonga už se brejku už delší dobu ani nepřiblížil.

2:1

0:15. Konečně se Berdychovi povedlo prohodit Tsongu při jeho servisu.

2:1

Berdych vycítil šanci a poté, co zakončil do sítě, se hodně rozčiloval.

2:1

40:15. Servírující Tsonga už v této hře jasně přebral iniciativu. Eso.

2:2

Tsonga srovnává na 2:2.

2:2

Sedmé Berdychovo eso - 15:0.

2:2

Tsonga nadává své raketě. Podle něj špatně vybrala Berdychovo podání - 30:0.

2:2

Je tu komplikace. Berdych třináctou nevynucenou chybou zahazuje šanci a stav je 30:30.

2:2

Jenže další eso, které Berdych vystřihl, znamená vedení 40:30.

2:2

Pestrá výměna, která vyvrcholila u sítě, roztleskala halu. Štastnější byl Francouz, který srovnává na shodu.

2:2

Dlouhá střelba od základních čar svědčí dnes více Tsongovi, který má výhodu a brejkbol.

2:3

Berdychovi láme stejně jako v prvním setu vaz pátá hra. Přestože v ostatních hrách při svém vlastním servisu český hráč jasně dominoval, tentokrát nabídl soupeři jediný brejkbol, který Tsonga využil.

Francouzský tenista Jo-Wilfried Tsonga se raduje z vítězství nad Američanem Mardym Fishem v osmifinále Wimbledonu 2012. | Foto: Reuters
2:3

30:0. Tsonga hraje výborně. Jeho vítězný míč byl drtivý a přesný zároveň.

2:3

40:0. Další Tsongovo eso letělo rychlostí 208 kilometrů za hodinu.

2:4

A na závěr čisté hry dokonalý forhendový prohoz. Tsonga potvrzuje brejk a ve druhém setu vede 4:2.

2:4

Krásná výměna patří Tsongovi. Na síti přehrál Berdycha - 15:15.

2:4

Tentokrát byl lepší Berdych a vede 30:15.

2:4

Už šestnáctá nevynucená chyba Tomáše Berdycha - 30:30.

2:4

Berdych dostihl u sítě Tsongův kraťas a křížně soupeře prohodil - 40:30.

3:4

Berdych snižuje na 3:4, podávat půjde Tsonga.

3:4

Skvěle! Berdych drtivými údery soupeře rozběhal a nakonec slíznul smetanu při voleji na síti - 0:30.

3:4

15:30, Tsonga snižuje.

3:4

Tsonga tlak zvládá. Po dlouhé výměně donutil Berdycha k úderu do autu a srovnává na 30:30.

3:4

Ale vzápětí Tsonga lehce podklouznul a nabízí Berdychovi vůbec první brejkbol v celém zápase!

3:4

Berdych zpytuje svědomí. Druhé podání Tsongy chtěl uklidit do kouta rovnou z returnu, jenže těsně minul. Brejkbol je pryč.

3:4

Ale po chybě Tsongy je tady ještě jedna šance.

4:4

Je to tady! Berdych si naběhl na síť a zakončil klíčovou výměnu parádním bekhendovým volejem. Bere Tsongovi servis a je zpět v utkání.

4:4

Tsonga předvedl neuvěřitelný prohoz, kterým se z hluboké defenzivy okamžitě dostal k zisku fiftýnu - 15:30.

4:4

Berdych ale na servisu zachovává klid - 30:30.

4:4

Berdych ideálně prohodil Tsongu a vede 40:30.

5:4

Berdych jde do vedení 5:4.

5:4

Berdych hraje rázem odvážněji. Při podání Tsongy vede 30:15.

5:4

Výborně! Berdych vede 40:15 a má dva setboly.

5:4

Ten první ale odvrací Tsonga ve velkém stylu.

6:4

Tsonga zahrál těsný aut a Tomáš Berdych získává druhý set poměrem 6:4.

0:0

Ale pozor na špatný začátek rozhodujícího setu. Tsonga vede při podání českého hráče 30:0.

0:0

Tsongův return byl bohužel dokonalý - 15:40.

0:0

S prvním brejkbolem Tsongy si Tomáš poradil.

0:0

Zaťatá pěst míří ke stropu. Berdych odvrátil i druhý brejkbol.

0:0

Vzápětí Berdych chybuje a nabízí Tsongovi třetí brejkbol v závěrečném setu.

0:0

I s ním si ale Berdych poradil!

0:0

A Berdych získává výhodu.

0:0

Berdychova nevynucená chyba z forhendu a máme tu zase shodu.

0:0

Do výhody jde znovu český tenista. Smeč blízko u sítě zvládl bravurně.

1:0

Krizová situace hned v první hře třetí sady končí šťastně. Berdych svůj servis udržel.

1:0

Tsonga si zvyšuje procento úspěšnosti prvního podání - 30:0.

1:0

30:15.

1:0

Tsonga se může vzteknout. Trefil pouze pásku a stav je rázem 30 oba.

1:0

Francouz si ale přece jen vypracoval gamebol.

1:0

Berdych ukázal, že má rychlé nohy. Sebral všechny Tsongovy údery a pak byl rychle na síti, kde nekompromisně zakončoval. Shoda.

1:0

Tsonga má výhodu.

1:0

Znovu shoda.

1:0

Do výhody jde nicméně opět Tsonga. Na síti předvedl citlivý bekhendový volej.

1:1

Francouzský hráč měl problémy, ale svůj servis po boji získal.

1:1

Tsonga posbíral Berdychovy projektily a potom odpověděl dokonalým prohozem po čáře. To byl čistý růžek - 15:30.

1:1

Berdych srovnává na 30:30.

1:1

40:30 pro Tomáše Berdycha.

2:1

Berdych to zvládl. Opět udržel svůj servis a vede 2:1 v rozhodující sadě.

Tomáš Berdych se raduje z výhry na turnaji v Tokiu
Tomáš Berdych se raduje z výhry na turnaji v Tokiu | Foto: Reuters
2:1

Tsonga zatím svůj servis zvládá v pohodě, vede 30:0.

2:2

Čistá hra. Tsonga srovnal na 2:2

2:2

Pozor, Tsonga začíná lépe i při podání Berdycha - 0:15.

2:2

Berdych ale stav otáčí - 30:15.

3:2

Berdych ukončil tuto hru esem a vede 3:2.

3:2

Vow! Další parádní pestrou výměnu ukončil Berdych fantastickým krátkým křížným prohozem - 0:15.

3:2

Opět fantastický Berdych! Vede 30:15 při podání Tsongy.

3:2

Teď je to vynikající tenis. Nyní se pro změnu raduje z fiftýnu Tsonga - 30:30.

3:2

Eso. 40:30 pro Tsongu.

3:2

To bylo jako exhibice. Berdych si přivedl soupeře na síť a pak si s ním doslova pohrál. Shoda.

3:2

Berdych má výhodu a brejkbol ve třetí sadě!

3:2

Tsonga jej ale odvrací esem.

3:2

A Francouz má výhodu.

3:3

Tsonga trefil naprosto přesně roh, jeho pozice přitom nebyla zrovna ideální k útočení. Ale štěstí přeje odvážným - 3:3.

3:3

Berdych vede při svém servisu 30:0.

4:3

Berdych udržel své podání.

4:3

Pojďme! Berdych vede 15:0 při podání soupeře.

4:3

Berdych zahrál na síti do protipohybu Tsongy - 15:30.

4:3

Berdych vede 40:15 a má dva brejkboly!!!

4:3

Bohužel, ten první si pokazil sám Berdych, když nezahrál dobře return po druhém servisu Tsongy.

4:3

O druhém neproměněném brejkbolu rozhodl doslova milimetr. Jestřábí oko odhalilo, že Tsongův míč byl dobrý.

4:3

Tsonga si vychutnal smeč a má výhodu.

4:4

Francouz zvládl nepříjemnou situaci a srovnává na 4:4. Schyluje se k velkému dramatu.

4:4

Na svém servisu začíná Berdych těsným autem při pokusu o prohoz - 0:15.

4:4

V další dlouhé a úžasné výměně měl silnější nervy Berdych. V závěru zariskoval a vyplatilo se.

4:4

Ale Tsonga předvedl fantazii na síti. Jeho stopvolej neměl chybu, Berdych za ním raději ani neběžel - 15:30.

4:4

30:30. Tsonga zahrál těsný aut. Jde o tom ještě diskutovat s rozhodčím, ten ale pro Francouze nemá dobré zprávy.

4:4

Dvanácté Berdychovo eso - 40:30.

4:4

Tsonga vybojoval shodu, vzápětí jde ale Berdych do výhody.

4:4

Úplně zbytečná chyba Berdycha při nabíhaném forhendu. Shoda.

4:4

Tsonga má brejkbol! Francouz zahrál skvěle a zakončoval drtivou smečí na síti.

4:4

Berdych odvrátil díky servisu mířenému na tělo francouzského soka.

4:4

Berdych má výhodu.

4:4

Ovšem Tsonga je fantastický bojovník. Znovu vydřel shodu.

4:4

Do výhody jde znovu Berdych. Jeho volej ven z kurtu sice Tsonga výborně doběhl, jeho lobu ale chyběla přesnost.

5:4

Berdych si to konečně uhrál. Vytrvalými ránami do jednoho koutu dokonale zmátl soupeře a vede 5:4.

5:4

Berdych má dva mečboly! Při podání Tsongy se dostal rychle do vedení 40:15!

5:4

První mečbol je pryč.

5:4

Tsonga snad nemá nervy. Prohoz poslal přímo k čáře a odvrátil i druhý Berdychův mečbol.

5:4

Ovšem vzápětí trefil Tsonga míč rámem a Berdych má třetí mečbol!

6:4

To je smolný závěr pro Tsongu. Dvojchybou prohrává zápas! Čeští fanoušci ale mohou slavit. Tomáš Berdych vyhrál turnaj ve švédském Stockholmu.