Slavia rozprášila Jablonec, duel záchranářů vyhrálo Slovácko

Slávisté si proti Jablonci užili rekordní výhru 5:1
Michal Petrouš absolvoval v horkém křesle slávistického trenéra snovou obnovenou premiéru, jeho svěřenci nasázeli Jablonci pověstného "bůra".
Fanoušci Slavie oslavili pět let existence nového Edenu...
Jablonecký brankář Michal Špit musel od prvních minut tušit, že to nebude lehký zápas.
Michal Petrouš si byl vědom, že Jablonec na hřišti Slavie před nedělním duelem neprohrál už více než čtyři roky.
Sport Sport
5. 5. 2013 18:52
Slavia porazila Jablonec 5:1 a definitivně se zachránila, jistotě udržení se přiblížilo po výhře v Hradci 3:2 také Slovácko.

Praha - Fotbalisté Slavie připravili staronovému kouči Michalu Petroušovi skvělý dárek k obnovené premiéře. Ve 26. kole Gambrinus ligy rozstříleli Jablonec 5:1 a díky rekordní výhře si pojistili účast v nejvyšší soutěži i pro přístí sezonu.

Jistotu záchrany si téměř zajistilo také Slovácko, které vyhrálo 3:2 na hřišti Hradce Králové. Naopak ´votroci´ mohou po zítřejší dohrávce Teplic v Olomouci klesnout do pásma sestupu.

Po prvním poločase sice vedli Východočeši 2:1, ovšem v 63. minutě šel po dvou slepených žlutých kartách ven hradecký Harba a hosté přesilovku využili k obratu.

O bod si svou situaci v boji o přežití v nejvyšší soutěži vylepšilo Brno, které doma uhrálo remízu 1:1 s Mladou Boleslaví.

Kanonáda k výročí Edenu

Slávisté při pětiletém výročí od otevření "nového" Edenu dlouho tápali a blíže ke vstřelení úvodní branky byli hosté. Třešňák dokonce Čontofalského překonal, ale radost mu pokazil odmávaný ofsajd.

Ve 30. minutě se však na druhé straně trefil po rohu Kisela Gecov a obraz hry se rázem změnil. Jablonec znejistěl, čehož Pražané ještě v prvním poločase využili k dalším dvěma brankám, které vstřelil Juhar.

Do rozvracení obrany Severočechů, která v posledních zápasech zrovna jistotou neoplývá, se domácí s chutí pouštěli i po přestávce. V 68. minutě vykřesal naději pro Jablonecké Hubník, jenže Třešňák o chvíli později selhal a drama se tak nekonalo. Dvěma góly se v závěru blýsknul také střídající Mičola.

Hradec ztratil výhru kvůli zkratu Harby

Domácí premiéra začala pro hradeckého kouče Luboše Prokopce výborně. Ve 14. minutě si Pávek, jenž v sestavě nahradil klíčového muže Šislera, naskočil na centr Kuliče a hlavou otevřel skóre.

Slovácko se snažilo o rychlé vyrovnání a ve 33. minutě se mu to povedlo. Z přímého kopu se trefil Valenta. Do šaten však šli přede jen spokojenější Východočeši. Po samostatné akci dovezl míč od půlky až před vápno Kulič a skvělou střelou zaznamenal svůj vůbec první gól ve svém mateřském klubu.

Další půrběh utkání výrazně ovlivnil zkrat Harby, jenž se nechal po dvou rychlých žlutých kartách vyloučit. Slovácko vycítilo šanci a domácí zatlačilo. V poslední desetimutovce svůj nápor využilo k dokonalému obratu. Odražený míč napálil do brány střídající Volešák a o chvíli později přidal vítězný gól Valenta.

Brno musí na jistotu záchrany počkat

Brno si výhrou mohlo v tomto kole prakticky zajistit záchranu a to se odrazilo i na jeho ofenzivní taktice. Moravané Boleslav zastlačili, ovšem do šancí se prosazovali docela těžko.

Už ve 2. minutě mohl po Frejlachově centru skórovat Lutonský, brankář Miller však jeho pokus kryl. S další výraznou příležitostí pak nenaložil dobře Mezlík. Na druhé straně Sloboda a Opiela mířili nad.

Krátce po změně stran se však už skóre měnilo. Po pravé straně unikl Švancara, od brankové čáry našel Frejlacha a ten se trefil poprvé v brněnském angažmá.

Vstřelená branka utkání oboustranně rozhýbala a šancí přibylo. Hlavičku Ševinského musel vyrazit brankář Doležal, nepřesně stříleli Traoré a Švancara. V 78. minutě se Boleslav dočkala vyrovnání. Po ruce Suse proměnil pokutový kop Magera.

Podrobnosti připravujeme...

26. kolo první fotbalové ligy:

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 2:3 (2:1)
Branky: 14. Pávek, 43. Kulič - 33. a 83. Valenta, 81. Volešák. Rozhodčí: M. Paták - T. Kovařík, Kříž. ŽK: Harba - Haša, Kerbr, Kubáň, Kovář. ČK: 63. Harba. Diváci: 4120.

Hradec Kr.: Lindr - Holeš, Hochmeister, Hájek(66. Strnad), Poděbradský - Schwarz (77. Jánošík), Pávek - Malinský (58. Zelený), Harba, Štěpán - Kulič. Trenér: Prokopec.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Mezlík (74. Kovář), Košút, Kubáň - Hlúpik (70. Volešák), Šumulikoski, Valenta, Kerbr (86. Hála) - Haša, Došek. Trenér: Habanec.

Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)
Branky: 46. Frejlach - 79. Magera z pen. Rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Mokrusch. ŽK: Švancara, Hyčka - Ševinský, Dosoudil, Kúdela. Diváci: 4762.

Brno: Doležal - Buchta, Sus, Pernica, Husár (57. Hyčka) - Mezlík (46. Traore), Frejlach (67. Šoljič), Zavadil, Lutonský - Kroupa, Švancara. Trenér: Grmela.
M. Boleslav: Miller - Kúdela, Ševinský, Dosoudil, Bořil - Opiela, Ščuk - Mareš (52. Štohanzl), Sloboda (46. Chramosta), Ondřejka (69. Magera) - Nešpor. Trenér: Minář.

Slavia Praha - Baumit Jablonec 5:1 (3:0)
Branky: 34. a 43. Juhar, 79. a 90. Mičola, 30. Gecov - 68. Hubník. Rozhodčí: Adam - Hájek, Pilný. ŽK: Čonka, Bortel (oba Slavia). Diváci: 5897.

Slavia: Čontofalský - Dostál, Bortel, Hubáček, Čonka (66. Koreš) - Vošahlík (75. Mičola), Kisel, Gecov, Zmrhal, Juhar - Škoda (60. Škutka). Trenér: Petrouš.
Jablonec: Špit - Štochl, Beneš, Eliáš - Zoubele (55. Novák), Rossi, Loučka, Vaněk - Kopic (65. Jablonský), Třešnák (88. Pázler), Hubník. Trenér: Kotal.