Berdych je suverénní, Štěpánek vyzve Djokoviče

Tomáš Berdych je prvním českým tenistou, který postoupil v letošním ročníku turnaje do 3. kola.
...cesta do třetího kola byla relativně snadná, stačily k ní pouhé tři sety...
...Guillaume Rufin uhrál jen osm gamů...
...český hráč dominoval v počtu es i nejrychlejším podáním zápasů (211 km/h)...
Tomáš Berdych a Guillaume Rufin se zdravím po svém prvním setkání na turnaji ATP.
16. 1. 2013 9:00
Tři české tenistky na Australian Open končí: Kristýna Plíšková, Klára Zakopalová a Lucie Hradecká

Melbourne - Tomáš Berdych zatím prochází Australian Open jako nůž máslem. Stejně jako v 1. kole proti Američanovi Michaelu Russellovi i v tom druhém proti Francouzi Guillaumemu Rufinovi neztratil ani set.

Turnajová pětka porazila francouzského tenistu v premiérovém vzájemném duelu za dvě hodiny v poměru 6:2, 6:2 a 6:4.

V boji o osmifinále se Berdych utká s manželem Ivety Benešové, turnajovou šestadvacítkou Jürgenem Melzerem z Rakouska, s nímž má vyrovnanou bilanci 2:2.

"V zápasech jako tento ten tlak na soupeře je, není na to zvyklý. Kdybychom hráli na nějakém zadním kurtu, ten kluk by možná nebyl tolik nervózní a nedělal by tolik chyb," řekl Berdych po zápase s Rufinem Radiožurnálu.

"Ale každý si tím musí projít. Je hezké, když po těch letech si vybudujete nějakou pozici a najednou jste v té opačné, než jste sám dříve zažil," dodal.

Štěpánek vyzve Djokoviče

O čtyři hodiny později napodobil Berdycha jeho daviscupový parťák Radek Štěpánek, který naprosto stejným výsledkem porazil Španěla Feliciana Lópeze, nad nímž vyhrál už poosmé z deseti vzájemných duelů.

Nasazenou jednatřicítku ve třetím kole čeká obhájce titulu a světová jednička Srb Novak Djokovič, jenž nezaváhal v duelu s Američanem Ryanem Harrisonem.

S Djokerem má Štěpánek negativní bilanci, nicméně jednou ho dokázal porazit. To ovšem bylo před sedmi lety v Záhřebu, kde Djokovičovi bylo pouhých 18 let.

"Nemám co ztratit, pokusím se o něco zvláštního. Těžko se hledají nějaké Djokovy slabiny, ale já je budu hledat," prohlásil čtyřiatřicetiletý Štěpánek před duelem se srbskou hvězdou.

Zakopalová uhrála jedinou hru

Oba čeští tenisté tak vynahradili špatný den svých krajanek ve třetím dnu turnaje.

Přestože měla Klára Zakopalová z českých tenistů před turnajem nejlepší formu, ve 2. kole prvního grandslamového turnaje sezony tvrdě narazila.

Třiadvacátou nasazenou českou tenistku za pouhé tři čtvrtě hodiny porazila Belgičanka Kirsten Flipkensová 6:1 a 6:0.

Flipkensová, která vyhrála i třetí vzájemný zápas, se ve třetím kole utká s Ruskou Valerií Savinychovou.

Na zpravodajství z ostatních zápasů se podívejte ZDE.

"Prostě mi její hra nevyhovuje, něco na tom bude. Výborně hrála strašně nízké čopy a já jsem na to nenašla zbraň. Nebyl to můj den, nehrála jsem dobře," řekla po zápase Radiožurnálu Zakopalová, která proti Flipkensové ještě nezískala ani set.

Třicetiletá česká tenistka tak sice nenaváže na účast ve 3. kole turnaje z roku 2003, i tak je však jisté, že si Zakopalová vylepší své historické maximum na žebříčku WTA, jímž je současné 22. místo.

Vypadly Hradecká a Kristýna Plíšková

O mnoho déle se na kurtu nezdržely ani Lucie Hradecká s pátou nasazenou hráčkou turnaje Angelique Kerberovou z Německa.

Kerberová vyhrála za hodinu a deset minut v poměru 6:3 a 6:1 a postoupila do 3. kola, v němž si zahraje s Madison Keysovou z USA.

Na svém grandslamovém maximu, tedy 2. kole, skončila při své premiéře v soutěži Kristýna Plíšková, která podlehla sedmadvacáté nasazené Rumunce Soraně Cirsteaové v poměru 6:1, 3:6 a 2:6. Ta se v dalším kole utká s nasazenou šestkou, Číňankou Li Na.

Sedmadvacetiletá Hradecká, která prohrála s Kerberovou i pátý vzájemný zápas, si spravila náladu po boku Andrey Hlaváčkové, když v 1. kole čtyřhry porazily řecko-americkou dvojici Eleni Danilidouová, Christina McHaleová 6:4 a 6:3.

Postoupili naopak Šafářová a Dlouhý

Do 2. kola čtyřhry postoupila i Lucie Šafářová po boku Rusky Anastasie Pavljučenkové, když porazily maďarsko-anglický pár Timea Babosová, Laura Robsonová 6:2, 6:4.

Dva sety stačily i česko-jihoafrickému páru Vladimíra Uhlířová, Natalie Grandinová, jenž si poradil s domácí dvojicí Rajicicová, Sandersová dvakrát 6:4.

Do 1. kola čtyřhry zasáhla i Zakopalová po boku Australanky Jarmily Gajdošové. S tchaiwansko-čínskou dvojicí Hsieh Su-wei, Peng Šuaj. však prohrály po setech 1:6 a 4:6.

Dál postoupil Lukáš Dlouhý po boku Itala Danielleho Braccialiho, když v 1. kole porazili chorvatsko-brazilský pár Ivan Dodig, Marcelo Melo 7:5, 6:7 a 7:6.

Neuspěl naopak Lukáš Rosol po boku Srba Viktora Troického, kteří podlehli Italům Flaviu Cipollovi a Andreasi Seppimu 3:6 a 4:6.

Muži:

Dvouhra - 2. kolo:

Berdych (5) - Rufin (Fr.) 6:2, 6:2, 6:4, Štěpánek (31) - F. López (Šp.) 6:2, 6:2, 6:4

Ženy:

Flipkensová (Belg.) - Zakopalová (23) 6:1, 6:0, Kerberová (5-Něm.) - Hradecká 6:3, 6:1, Cirsteaová (27-Rum.) - Kristýna Plíšková 1:6, 6:3, 6:2