Pardubice odvrátily konec, Budějovice krok od čtvrtfinále

4. 3. 2013 19:40
Jakub Kovář je zpět v brance Českých Budějovic.
Jakub Kovář je zpět v brance Českých Budějovic. | Foto: HC Mountfield České Budějovice

Ostrava - Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve třetím utkání předkola play off extraligy ve Vítkovicích 2:1 a k postupu do čtvrtfinále jim chybí jedno vítězství.

Vedení v sérii hostům zařídil vítězným gólem ve 46. minutě Škoda, domácí už v závěru stihli pouze snížit díky Káňovi. Jihočeši vedou v sérii 2:1 na zápasy, čtvrté utkání se hraje v Ostravě v úterý od 18:15.

Ve druhé sérii dnes porazili hokejisté Pardubic 3:1 Kladno a snížili stav série na 1:2 ze svého pohledu. V úterý budou ale obhájci titulu odvracet druhý mečbol Středočechů.

Po krátké oťukávané překvapili Kladenští domácí brzkým gólem. Po dorážce Hořavy musel Růžička lovit puk ze sítě už v páté minutě. Domácí se ale brzy dali dohromady a kontrovali sérií šancí.

Vítězný gól vstřelil Kousal

Nejprve Rolinek postupoval sám na Cháberu, ale hostující brankář ho vychytal. Po dalším závaru poskakoval puk už po brankové čáře, ale i videorozhodčí potvrdil, že to vyrovnávací gól nebyl.

Ten padl až v desáté minutě. Rolinek se natlačil před Cháberu, tím ho rozhodil a Brendl už potom dorážel koutouč do odkryté klece.

V prostředním dějství pokračovala úporná bitva, ve které ale branky nepadaly. Ty zase přišly ve třetí části, ovšem až v 52. minutě. Kousal se rozjel ve středním pásmu, dostal se za modrou a rychle vystřelil přes obránce. I díky odrazu od tyče tak dokonal obrat a poslal Pardubice do vedení.

Rytíři se poté tlačili za vyrovnáním, ale i díky skvělému Růžičkovi to nedokázali. Bartek nakonec pečetil vítězství gólem do prázdné branky při hostující powerplay. Domácí se tak v sérii zachránili, ale, pokud chtějí psotoupit do čtvrtfinále, musí zvítězit i v úterý.

První třetina byla hodně opatrná

Jihočeši mohli v sérii poprvé na soupeře vyrukovat se svou brankářskou jedničkou Kovářem, který si odpykal pětizápasový trest, ale v přetaktizovaném a opatrném souboji měl možná mnohem méně práce, než čekal. Oba týmy vsadily na zajištěnou obranu a zahuštěné střední pásmo.

Gól, který by změnil defenzivní charakter zápasu, dlouho nepřicházel. Vstřelil ho až čtyři vteřiny před koncem druhé části zblízka v přesilovce Podlešák a ukončil tak po 100 minutách Šindelářovu neprůstřelnost v sérii.

V závěru bylo ještě drama

Vítkovic se zmocnila křeč, kterou ještě zvýraznil druhý gól. Rehák se ve 46. minutě nechal za vlastní brankou školácky obrat o puk Škodou, jenž Šindeláře překvapil rychlým zasunutím zpoza branky.

Jihočeši skvělou defenzivou Vítkovicím nedovolili zhola nic, přesto bylo ze závěru drama. Káňovi stačilo málo a šikovným švihem tři minuty před koncem našel místo nad Kovářovým ramenem. Branka už ale přišla pozdě, ani v power play se domácím vyrovnat nepovedlo.

Předkolo play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Vítkovice Steel - HC Mountfield České Budějovice 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 57. J. Káňa - 40. Podlešák (Mertl, Frühauf), 46. Škoda. Rozhodčí: Hribik, Fraňo - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 6167. Stav série: 1:2.

Vítkovice: Šindelář - Malík, Barinka, Sloboda, Voráček, Kudělka, Stehlík, L. Kovář, Rehák - Klimek, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Bartánus, R. Hruška, Strapáč - Šedivý, Húževka, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank - Suja, Mertl, Podlešák - Dej, Kotalík, Šimánek - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Škoda. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.