Vítkovice i Pardubice si vynutily rozhodující pátý duel

5. 3. 2013 20:50
Vítkovičtí i pardubičtí hokejisté odvrátili v předkole play off hrozbu vyřazení a po vyrovnání sérií na 2:2 si vynutili páté duely.
Hokej, extraliga: Kladno - Pardubice: Dušan Salfický inkasuje
Hokej, extraliga: Kladno - Pardubice: Dušan Salfický inkasuje | Foto: CPA

Ostrava - Vítkovičtí hokejisté odvrátili v předkole play off hrozbu vyřazení a po vítězství 5:1 nad Českými Budějovicemi ve čtvrtém utkání si vynutili rozhodující pátý zápas.

Gólem a dvěma asistencemi se o to největší měrou zasloužil útočník Vladimír Svačina. O postupujícím tak rozhodne až páté utkání, které se odehraje ve čtvrtek na jihu Čech.

Až do čtvrtka se protáhne i druhá série, jelikož Pardubice dnes na domácím ledě porazily Kladno 3:2 po samostatných nájezdech a stejně jako soupeř naplno využily domácí led. Rozhodující pátý duel série se ale bude hrát v aréně středočeského celku.

Gólový účet otevřel Burger

Jihočeský recept na vítězství tentokrát neúčinkoval. Domácí se s nožem na krku s velkou vervou vrhli dopředu, vysunuli forčekink a kýžený vedoucí gól mohl přijít už ve druhé minutě, ale Hruškovo nahození se odrazilo od horní tyčky. Gól přišel ale až v minutě sedmé, kdy skvělou kombinaci završil gólem Burger.

Inkasovaná branka ale hosty nenakopla, spíše naopak a ve 14. minutě se v mlýnici před Kovářem odrazil puk šťastně k Hunovi, který ho bez váhání o horní tyčku poslal do sítě. Na ledě se následně přiostřilo, což ale hrálo do karet spíše domácím.

Rozhodla druhá třetina

Důvod? Zatímco se Jihočeši v přesilovkách trápili, domácí trestali. Útočník Svačina nejprve nechytatelným projektilem z prostoru beka zavěsil potřetí a dvacet sekund před koncem druhé třetiny skvělou přihrávkou na Hunu zařídil i čtvrtý gól.

Hosté se smířili s neúspěchem a v závěru už to spíše vypadalo, že střádají síly na rozhodující bitvu. Opadly emoce, kouč Draisaitl z brány stáhl i Kováře a Budějovice se dočkaly alespoň čestného úspěchu, když v početní výhodě zblízka dorazil Knotek. Poslední slovo však patřilo Vítkovicím. Szturc těsně před Kantorem tečoval Burgrovu střelu a uzavřel skóre.

V Pardubic bylo pořádně horko

V sestavě Pardubic chyběl za faul na Piskáčka v minulém duelu distancovaný Nosek a jeho trest poznamenal i čtvrtý zápas série. Po opatrném začátku se do prvního konfliktu dostal brankář Chábera s útočníkem Rolinkem, emoce ale naplno vzplály na konci osmé minuty, kdy se do hromadné šarvátky zapojili prakticky všichni hráči, kteří byli na ledě, mimo gólmanů.

Vzápětí utkání předčasně skončilo pro hostujícího Jasse, který dostal za faul na Marušáka pětiminutový trest. Domácí sice nevyužili 55 sekund dlouhou přesilovku čtyři na tři, ale při následné pokračující klasické výhodě otevřel skóre i přes předcházející sérii výborných zákroků Chábery kapitán Somík.

Kladenským dal naději kapitán Patera

Kladno vyrovnalo až v polovině zápasu když přesilovku 5 na 3 využil kapitán Patera. To už v sestavě hostů chyběl Miloslav Hořava, a Kladno tak hrálo jen na tři útočné formace respektive deset ofenzivních hráčů.

Ve 43. minutě přiblížil domácí k výhře vydařenou individuální akcí Semorád, který prošel přes celé hřiště a i přes faul na svou osobu překonal Cháberu podruhé. Pardubice pak dostaly soupeře pod drtivý tlak, který ale nevyužily a pykaly za to. Benákovo vyloučení ještě Středočeši nevyužili, Gawryletzovo ale zásluhou Kuchlera ale ano.

Dramatický duel tak dospěl do prodloužení a v nastavené desetiminutovce trefil kladenský Eberle tyč. I přes aktivní hru obou celků se ale zápas ve hře nerozhodl a ke slovu přišly samostatné nájezdy. V těch se prosadil jen Zohorna a zajistil domácím výhru.

Předkolo play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Vítkovice Steel - HC Mountfield České Budějovice 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Burger (Klimek, Barinka), 14. Huna (Svačina), 33. Svačina (Roman, Sloboda), 40. Huna (Svačina, Roman), 54. Szturc (Burger, J. Káňa) - 44. Knotek (Kotalík, Vráblík). Rozhodčí: Jeřábek, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Diváci: 5135. Stav série: 2:2.

Vítkovice: Šindelář - Stehlík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Rehák, Kudělka - Klimek, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, R. Hruška, Húževka - Šedivý, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

České Budějovice: Jakub Kovář (41. Kantor) - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank, od 35. navíc Plášil - Suja, Mertl, Podlešák - Dej, Kotalík, Šimánek - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Škoda - od 43. navíc Luňák. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Rytíři Kladno 3:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Somík (Benák, Bartek), 43. Semorád (Tybor), rozhodující nájezd T. Zohorna - 29. Patera (Kameš, David Růžička), 42. Kuchler. Rozhodčí: Šindler, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 10:5, navíc Jass 5 min. a do konce utkání, Lukáč (oba Kladno) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 7448. Stav série: 2:2.

Pardubice: M. Růžička - Benák, V. Kočí, Gawryletz, Mocek, Píša, Vašíček, Marušák, Ďaloga - Bartek, Cetkovský, Somík - Brendl, T. Zohorna, Rolinek - Radil, Kousal, Buchtele - Tybor, Semorád, Starý. Trenéři: Říha, D. Pospíšil a Landsman.

Kladno: Chábera - L. Procházka, David Růžička, P. Hořava, Kužel, Doudera, Černošek, Kameš - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Melka, Kuchejda - Strnad. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.