Vítězný vstup do MS! Čechy ale musely vysvobodit přesilovky

Jen dvakrát mohli čeští hráči radostí zvednout ruce nad hlavu, přesto to na Bělorusy stačilo
Jako první vyjel na led haly Globen maskot šampionátu.
Slavnostní nástup českých a běloruských hokejistů.
Martin Hanzal (20), Jiří Tlustý (19), Ladislav Šmíd (5), Zbyněk Michálek (2), Tomáš Hertl (90) se už těšili na svůj prví zápas na letošním šampionátu.
V 10. minutě byli v rozmezí sedmi sekund vyloučeni Kitarov s Filičkinem a Češi dlouhou přesilovku pět na tři využili. Střely Michálka ještě brankář vyrazil, Voráček se ale trefil přesně pod horní tyč...
3. 5. 2013 18:20
Češi na úvod mistrovství světa porazil Bělorusko 2:0

Praha - Čeští hokejisté mají za sebou vítězný vstup do mistrovství světa, když na úvod porazili 2:0 Bělorusko.

Přes výraznou převahu a množství šancí se opět ukázala letošní slabina Hadamczikova výběru - trápení v koncovce. Jediné góly tak padly v přesilových hrách, které zkraje a v závěru utkání využili Jakub Voráček a Radim Vrbata.

"Šancí bylo až až, ale nepadalo nám to tam, oni měli pět hráčů před bránou a bylo to těžké. Na druhou stranu jsme měli dobré přesilovky, na čemž chceme stavět i do dalších zápasů," uvedl střelec první trefy Voráček.

Gólman Alexander Salák si v národním týmu připsal druhou vychytanou nulu. "Hráli jsme dobré utkání, měli jsme hodně šancí, před mou bránou se objevovali sporadicky," řekl muž, jenž šampionát začíná coby brankářská jednička.

Bělorusové odolávali půl třetiny

Češi se před běloruskou branku nahrnuli od prvních minut, a tak se měl jejich brankář Bělinskij co ohánět. Sami přitom v úvodu zahrozili snad jen drzou akcí Kulakova.

V 10. minutě dostali Češi možnost přesilové hry, která se záhy proměnila ve dvojnásobnou. Skvělou šanci si favorizovaný celek nenechal ujít a po Vrbatově nabídce pálil z pravého kruhu přesně pod břevno Voráček.

V závěru první dvacetiminutovky se musel blýsknout také Salák, když čelil nebezpečné dorážce Ugarova a střele agilního Stase. Ten měl velkou šanci také krátce po přestávce, Salák však proti němu včas vyjel.

Trápení utnul až Vrbata

Český brankář si také musel poradit s ošemetnou tečí Děmkova, ale to už znovu začali diktovat obraz hry čeští hokejisté. Jenže až příliš sázeli na kombinaci, a tak koncovka vypadala všelijak. Bělinského nepřekonal ani osamocený Novotný, Nakládal a Tlustý se zase neprosadili z mezikruží.

V 50. minutě mohl přijít trest z hole Děmkova, ale po pěkné přihrávce zpoza brány nevyrovnal. A tak udeřilo na druhé straně. Šmíd vypálil od modré čáry, od Hanzalovy nohy se puk odrazil k Vrbatovi, který poslal puk do odkryté branky.

Skupina A (Stockholm):

Česko - Bělorusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Voráček (Vrbata, Z. Michálek), 50. Vrbata (Hanzal, Šmíd). Rozhodčí: Kaval (USA), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. Diváci: 5127.