Ani Krejčí, ani Jágr. Chicago má první bod z finále

FOTO První finále: Jestřábi v maratonu uštvali Medvědy
Nejproduktivnější hráč playoff David Krejčí (vpravo) sice na ledě Chicaga nahrál na dva góly Bosotnu, ale před půlnocí místního času se z triumfu radovali přece jen Černí Jestřábi.
Na vítězném gólu domácích měl lví  podíl Michal Rozsíval (32),...
...jehož už jednou tečovanou střelu nakonec dopravil do branky Andrew Shaw. Na tuto chvíli čekali diváci 113 minut čistého hracího času.
A takhle nějak viděl rozhodující gól bostonský brankář Tuukka Rask.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
13. 6. 2013 5:44
Report z prvního finále Stanley Cupu mezi Chicagem Blackhawks a Bostonem Bruins, ve kterém zářil David Krejčí.

Chicago - Až 113 minut rozhodlo o vítězi prvního finále Stanley Cupu, které nakonec ukončilo tečované nahození českého beka Michaela Rozsívala od modré. Chicago Blackhawks se tak po výhře 4:3 nad Bostonem Bruins ujalo vedení v sérii 1:0 na zápasy.

Hosté přitom v úvodu druhé třetiny vedli po dvojnásobné parádní spolupráci Krejčího s Lucicem 2:0, ve 47. minutě po gólu Bergeronu 3:1, jenže domácí dokázali vždy rychle kontrovat a v 53. minutě poslal zápas do prodloužení za pomoci brusle nešťastného Ference obránce "Jestřábů" Oduya.

Rozhodující gól pak vstřelil v čase 112:08 útočník domácí Shaw. "Jdu se vyspat," oznámil novinářům do diktafonu autor vítězné branky pátého nejdelšího zápasu ve finále Stanley Cupu své další plány.

Quenneville přeskupil před finále útočné řady

Že proti sobě stojí skutečně nejlepší týmy sezóny se začalo ukazovat od úvodního buly. Domácí kouč Joel Quenneville promíchal první tři řady a ze začátku slavil jeho taktický plán úspěchy - "Jestřábi" po ledě létali a byli nebezpečnější.

Jenže od poloviny první části hry se dění na ledě pomalu ale jistě převážilo na stranu druhou a rostoucí tlak korunovali hosté úvodním gólem zápasu - Krejčí nádherně protečoval kotouč do útočné třetiny, za brankou se vyhnul elegantně nárazu Hjalmarssona, posunul kotouč na Hortona, ten rychle na Lucice a Crawford neměl šanci.

Hned při nástupu do druhé třetiny vybojoval tentýž hráč kotouč ve středním pásmu, vyměnil si ho s křižujícím Krejčím a střelou na lapačku zvýšil svým 20. gólem v kariéře v play off na 0:2.

Chicago dokázalo rychle alespoň snížit

Jenže domácí rychle snížili, když se po přihrávce Hossy trefil rychlou střelou zápěstím ve 23. minutě mladík Saad. Domácí poté měli obrovskou šanci na vyrovnání - nejprve šel na trestnou lavici za nedovolené bránění Horton, 43 vteřin po něm za sporné hraní v šesti šli hráči Bostonu do tří.

Jenže 77 sekund dlouhou přesilovku 5 na 3 domácí nevyužili, ba co více ani Raska pořádně neohrozili a když o pár minut později nevyužili ani další klasickou početní výhodu, přišel ve třetí části zasloužený trest.

Jak se využívá přesilovka ukázal domácím Bergeron, který střelou z mezikruží nedal Crawfordovi šanci. Jenže "Jestřábi" měli připravenou opět rychlou odpověď a necelé dvě minuty poté snížil bojovník Bolland.

Nápor Chicaga hosté v závěru neustáli

Hosté se poté dostali pod drtivý tlak, nepomohl ani již tři zápasy používaný taktický tah Clauda Juliena, když na buly v obranném pásmu posílá vždy místo pravého křídla druhé centra, pro případ, že by ten první byl z vhazování vykázán.

V 53. minutě vybojoval v útočném pásmu kotouč Frolík, přes Krügera se dostal na modrou čáru, kde jej směrem na branku vypálil Oduya. KOtouč sice mířil mimo tři tyče, jenže od brusle Ference se dostal až za záda bezmocného Raska - 3:3!

A když nevyužili velkou šanci Krejčí s Lucicem ani následně Jágr s Marchandem, musely jít oba celky do prodloužení. A jestliže se v základní hrací době hrál parádní hokej, v nastavení to byla strhující podívaná...

Krejčí ani Jágr nerozhodli...

Vyčkávaná? Nikoliv, oba protivníci se hnali jak jen to šlo do ofenzivy, téměř každá akce "smrděla" gólem. Jen Krejčí sám měl čtyři velké šance, Boston nevyužil ani dvě přesilovky.

Přitom v té druhé v závěru druhého prodloužení měl možnost rozhodnout pro změnu Jágr. Jenže nejprve ze své oblíbené parkety z mezikruží trefil Crawforda do hrudi, následně tečoval střelu Cháry od modré jen na tyč.

Ani jeden z českých útočníků v dresu "Medvědů" se ale neprosadil a když stoprocentní loženku zahodil také Daugavinš, udeřilo na druhé straně.

Pod vítěznou branku se podepsal Rozsíval

Bolland vybojoval v rohu kotouč, ten se přes několik hokejek dostal na modrou na Rozsívala a jeho nahození tečovali za záda nebohého Raska Bolland a Shaw.

Chicagu se tak povedl parádní obrat a padla i první zajímavá statistika finále - Boston až dosud vyhrál v play off všechna utkání, ve kterých vedl po první třetině. Druhý (třetí) zápas se hraje opět v Chicagu v noci na neděli.

Finále Stanley Cupu - 1. zápas:

Chicago Blackhawks - Boston Bruins 4:3 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Saad (Hossa), 49. Bolland (Shaw), 53. Oduya (Krüger, Frolík), 113. Shaw (Bolland, Rozsíval) - 14. Lucic (Horton, Krejčí), 21. Lucic (Krejčí), 47. Bergeron (Seguin, Lucic). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 47:37. Stav série: 1:0.