VIDEO Nejslavnější karamboly šampiona Schumachera

Radek Vičík Radek Vičík
23. 11. 2012 13:07
Sedminásobný mistr F1 Michael Schumacher se v Brazílii definitivně loučí.

Praha, Sao Paulo - Nedělní Velká cena Brazílie formule 1 rozhodne nejen o jménu letošního mistra světa, ale bude také dějištěm definitivně poslední Grand Prix Michaela Schumachera.

Nejlepší pilot historie F1 má zase ovšem velmi rozporuplnou kariéru. Vyhrál sice sedm titulů mistra světa, ale ne vždy se k soupeřům choval úplně čestně.

Také na to doplatil několikerým vyloučením ze závodu a v roce 1997 dokonce diskvalifikací z celého ročníku.

Neviditelná černá vlajka

První vážný konflikt s formulovým zákonem absolvoval Schumacher už v roce 1994 v britském Silverstone.

Při zaváděcím kole nepochopitelně předjel držitele pole position Damona Hilla. Za to dostal pilot Benettonu během závodu trest stop and go, na který ovšem nereagoval. Zákonitě následovala černá vlajka, kterou ovšem ignoroval.

"Neviděl jsem ji," bránil se Schumacher. To mu ale nebylo moc platné, protože okamžitě přišel o druhé místo v cíli a za trest musel dva závody pauzovat.

Navíc Benetton dostal pokutu 500 000 USD za to, že svého pilota nepovolal do boxů.

Video ze Sliverstone 1994 najdete ZDE

K titulu přes kolize

Ještě v tom samém roce přišla první sporná bouračka ve finálovém souboji o titul.

Do posledního závodu sezony přijel Schumacher do Melbourne s jednobodovým náskokem před Hillem.

Německý pilot Benettonu od začátku vedl, když ve 35. kole se dostal mimo trať, zavadil kolem o betonovou zídku a následně vytlačil Hilla z trati.

I když pro Schumachera Velká cena okamžitě skončila, Brit musel do boxů, kde svůj Williams také odstavil. Zároveň to znamenalo, že právě tvrdě útočící jezdec stáje Benetton ve své teprve třetí kompletní sezoně F1 mohl slavit titul.

Video z Melbourne 1999 najdete ZDE

Když kalich přeteče

Znovu poslední závod sezony a znovu boj o titul s pilotem Williamsu. V roce 1997 se ale rozhodovalo v Jerezu a vyzyvatelem byl Jacques Villeneuve.

Před startem Velké ceny vedl Schumacher před Villeneuvem o jediný bod.

Němec v kokpitu Ferrari sice vedl, ale Villeneuve mu neustále dýchal na výfuk. Ve 48. kole se Kanaďan pokusil o přejíždějící manévr, ale Schumacher ho v pravotočivé zatáčce "zavřel".

Sám si při tomto manévru poškodil vůz a byl ze hry venku. Villeneuve dojel do cíle jako třetí, což mu bohatě stačilo k vybojování koruny pro šampiona.

Schumacher nebyl během závodu potrestán, ale za 14 dní se sešla disciplinárka Mezinárodní automobilové federace, která ho za nebezpečný manévr dodatečně vyřadila z celé sezony. Dodnes zůstává jediným pilotem historie, který byl takto tvrdě potrestán.

Video z Jerezu 1999 najdete ZDE

Téměř fatální selhání

Silverstone je jedním ze Schumacherových osudných míst. Na britské trati třikrát vyhrál, ale viděl tady černou vlajku a roku 1999 právě zde zažil nejhorší karambol formulové kariéry.

Po startu Velké ceny Británie Schumacherovi absolutně selhaly brzdy na předních kolech, v rychlé zatáčce Stowe jako nic přejel bezpečnostní zónu a narazil do svodidel.

I když štěrk letící stroj výrazně zbrzdil, i tak byla nárazová rychlost inženýry Ferrari vypočítána na přibližně 106 km/h.

Z vraku vozu, zaklíněného pod bariérami z pneumatik, vyprošťovali německého jezdce dlouhé minuty. Z havárie si odnesl kromě šoku dvojitou frakturu pravé nohy pod kolenem.

Kvůli zranění vynechal následujících šest Grand Prix a přišel tak o naděje vybojovat titul mistra světa. "Věděl jsem, že dva až tři měsíce budu mimo kokpit a že se mi naděje na titul rozplynuly," řekl Schumacher několik dní po operaci.

Video ze Silverstone 1999 najdete ZDE

Nikdo to tu neprojede!

První loučení s kariérou si hrdina Ferrari pošpinil úmyslným zablokováním trati v Monaku při kvalifikaci.

V závěru vedl, ale jeho rival Fernando Alonso měl rozjeté skvělé rychlé kolo. Schumi  proto nelenil a "zaparkoval" svoje Ferrari v úzké vracečce Rascasse.

Tím pádem byla kvalifikace fakticky ukončena a Schumacher zůstal na pole position. Jenže na něm vydržel jen pár hodin, protože ředitelství závodu ho za úmyslnou havárii přeřadilo až na chvost startovního roštu.

Video z Monaka 2006 najdete ZDE

Kamarád na trati neexistuje

Po návratu do kokpitu F1 byla na Schumacherovi vidět obrovská snaha a touha uspět, jenže někdy jakoby ztrácel svoje reflexy.

Na maďarském Hungaroringu se v roce 2010 střetli dva bývalí kolegové z Ferrari.

Ale Schumacher nedaroval Rubensi Barrichellovi ani milimetr. Když se ho soupeř za volantem Williamsu snažil pět kol před koncem předjet, manévroval se svým Mercedesem tak, že vyděšeného Brazilce div nepřimáčkl na boxovou zídku.

Předjetí nakonec stejně neunikl a Barrichello si do týmového rádia ulevil: "To je na černou vlajku. Bylo to hrozné!"

Schumachera ze závodu sice nevyloučili, ale nakonec byl donucen se bývalému kamarádovi alespoň omluvit.

Video z Maďarska 2010 najdete ZDE

Co neubrzdíš...

Letos vrší Schumi jednu chybu za druhou. Na fatální selhání 43letého závodníka doplatil i Jean-Eric Vergne v nočním závodě v Singapuru.

Ve 32. kole německý pilot probrzdil nájezd do zatáčky a narazil zezadu do nic netušícího mladíka v kokpitu Toro Rossa.

Šéfa týmu Mercedesu Rosse Brawna to natolik vyvedlo z míry, že se okamžitě začal do rádia ptát Schumachera: "Co se tam stalo? Proboha, co se tam stalo?"

Německý pilot se hned vysoukal z trosek vozu a běžel se Francouzovi omluvit.

Video z této havárie najdete na začátku článku.