Ukrajincům neuznali regulérní gól, předcházel mu však ofsajd

Jaroslav  Šindelář Tomáš  Kubánek Jaroslav Šindelář, Tomáš Kubánek
19. 6. 2012 22:40
Hodně emocí vzbudila situace ze 62. minuty zápasu skupiny D na mistrovství Evropy mezi Anglií a domácími Ukrajinci.
Ukrajinský trenér Oleg Blochin se zlobí, že sudí neuznali regulérní gól, jemuž však předcházel evidentní ofsajd | Foto: Reuters

Doněck - Na Euru končí po základní fázi i druhá pořadatelská země. Ukrajinci totiž v přímém souboji o postup ze skupiny D podlehli Anglii 0:1.

"Jednoznačně jsme byli lepším týmem a Anglie měla před prvním gólem štěstí. Jsme vyřazeni, ale chci poděkovat skvělým fanouškům. Máme dobrý tým a teď se budeme snažit uspět v kvalifikaci mistrovství světa," řekl po zápase trenér Ukrajinců Oleg Blochin.

Jedinou branku vstřelil krátce po přestávce navrátilec do sestavy po disciplinárním trestu Wayne Rooney.

"Jsem nadšený z výhry i z branky. Na velkém turnaji jsem dlouho nedal gól. Celý tým hrál skvěle, v těžké atmosféře jsme výborně bránili. Zasloužili jsme si vyhrát," uvedl šestadvacetiletý útočník Manchesteru United.

Tým Albionu, který se sedmi body skupinu vyhrál, narazí v neděli ve čtvrtfinále na Itálii.

Nejdřív ofsajd, pak regulérní gól

Hodně emocí však vzbudila situace ze 62. minuty. V ní rozhodčí Ukrajincům neuznali regulérní gól, když John Terry vykopával tečovanou střelu Marka Děviče již za brankovou čárou.

Nutno však dodat, že gól padl po předchozím evidentním ofsajdu Artěma Milevského, který Děvičovi přihrával. Ani ten však sudí nesignalizovali.

Zatímco Angličané už mohli počítat se službami kanonýra Rooneyho, ukrajinského snajpra a kapitána týmu Andreje Ševčenka posadily problémy s kolenem jen na lavičku.

Ukrajinci si však i bez něj počínali hodně aktivně a v první půlhodině byli rozhodně lepším celkem.

Útočníky dobře doplňovala i záložní řada, především Andrej Jarmolenko s Jevgenem Konopljankou. Jejich střely po pohledných akcích však většinou mířily mimo tři tyče, a tak Angličané tento tlak přestáli bez pohromy.

Rozhodli Rooney a sudí

A ve 48. minutě sami udeřili. Centr kapitána Angličanů Stevena Gerrarda z pravé strany propadl ukrajinskou obranou i gólmanu Andreji Pjatovovi a dobíhající Rooney měl už snadnou úlohu.

Ukrajince inkasovaná branka dostala na pár minut do útlumu, poté však znovu našlápli k náporu. Jenže největší příležitost ke srovnání - Děvičův gól - jim sudí neuznali.

Snaha Východoevropanů se stávala čím dál platoničtější, v posledních minutách kýženému zvratu nepomohl ani příchod Ševčenka.

Anglie - Ukrajina 1:0 (0:0)

Branka: 48. Rooney. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Gerrard, Cole - Timoščuk, Rakickij, Ševčenko. Diváci: 48.700.

Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner (69. Walcott), Gerrard, Parker, Young - Welbeck (82. Carroll), Rooney (87. Oxlade-Chamberlain). Trenér: Hodgson.

Ukrajina: Pjatov - Gusev, Chačeridi, Rakickij, Selin - Jarmolenko, Timoščuk, Konopljanka - Garmaš (78. Nazarenko) - Milevskij (77. Butko), Děvič (70. Ševčenko). Trenér: Blochin.