9. 6. 2012 19:53
Ve skupině B evropského šampionátu je zaděláno na drama
Smutný Nizozemec Ibrahim Affelay. Oranjes úvod Eura nezvládli.
Smutný Nizozemec Ibrahim Affelay. Oranjes úvod Eura nezvládli. | Foto: Reuters

Charkov - Dánský dynamit znovu udeřil. Naprostý outsider skupiny B fotbalového Eura v úvodním duelu turnaje šokoval favorizované Nizozemsko. Dánští fotbalisté zvítězili 1:0 díky brance křídelníka Krohn-Dehliho z první půle.

Oranjes měli k dispozici všechny hvězdy. V útoku dostal podle očekávání Robin van Persie přednost před Huntelaarem, v záloze nastoupili Robben a Sneijder. Na levé obraně hrál osmnáctiletý Jetro Willems a stal se nejmladším hráčem v historii evropských šampionátů.

Oranjes drželi míč, ale chyběl moment překvapení

Nizozemci od začátku drželi míč a svou hrou trochu připomínali Barcelonu. Krátké přihrávky si ovšem často vyměňovali v uctivé vzdálenosti od dánské branky. Snažil se Robben, ale často bral zbytečně zodpovědnost pouze a jen na sebe.

Velkou šanci měl v úvodu van Persie, odražený míč ale napálil pouze vedle. Dány pak po akci Robbena a přihrávce na malé vápno zachránil obránce Jacobsen.

Udeřilo ale na druhé straně. Nizozemská obrana nezafungovala nejlépe, Krohn-Dehli snadno obešel ve vápně Heitingu a z úhlu trefil přesně mezi nohy Stekelenburga.

Individualista Robben trefil pouze tyč

Opaření Holanďané se vzpamatovali rychle a Robben po další samostatné akci trefil tyč.

Od začátku druhé půle však Oranjes působili hodně nejistým dojmem a jejich pomalé akce postrádaly moment překvapení.

Po 70 minutách poslal kouč van Marwijk na hrot nejlepšího střelce bundesligy Klaase-Jana Huntelaara, který doplnil van Persieho. Přišel i tvořivý Rafael van der Vaart. Ale ke zlepšení hry Nizozemců ani tyto změny nevedly.

Dánové už v poklidném tempu těsnou výhru ubránili. V závěru se ještě rozčílil Huntelaar, který vehementně reklamoval ruku nastřelenou v pokutovém území. Ale zbytečně. Ve skupině B je na drama zaděláno.

Mistrovství Evropy ve fotbale, skupina B (Charkov):

Nizozemsko - Dánsko 0:1 (0:1)
Branka: 24. Krohn-Dehli. Rozhodčí: Skomina - Arhar, Žunič (všichni Slovin.). ŽK: Van Bommel - S. Poulsen, Kvist. Diváci: 35.923.

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel (85. Kuijt), Heitinga, Vlaar, Willems - Van Bommel, N. De Jong (71. Van der Vaart) - Robben, Sneijder, Afellay (71. Huntelaar) - Van Persie. Trenér: Van Marwijk.

Dánsko: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling - Rommedahl (84. Mikkelsen), Eriksen (74. Schöne), Krohn-Dehli - Bendtner. Trenér: Olsen.