Fanoušci Švýcarska před zápasem tušili další senzaci.
Kouč Sean Simpson měl v neděli rozporuplné pocity. Občanství má sice kanadské, ale nyní šéfuje střídačce Švýcarska.
Matt Duchene (vpravo) se s Andresem Ambuhlem u mantinelu nijak nemazlil.
Ve 14. minutě vystihl Girouxovu kličku ve středním pásmu Traschler...
5. 5. 2013 18:58
Hokejisté Švýcarska porazili po Švédsku také Kanadu a vedou skupinu na MS ve Stockholmu.

Stockholm - Hokejisté Švýcarska kráčí světovým šampionátem ve Stockholmu neporaženi. Po skalpu Švédska si připsali vítězství i nad Kanadou, kterou přehráli 3:2 po nájezdech.

V dovednostní soutěži rozhodl o vítězství Švýcarů Reto Suri.

Právě země zpod Alp bude zítra odpoledne třetím soupeřem českého výběru.

Švýcaři favorizovaného soupeře zaskočili. Byli u všech puků dříve a hlavně důrazní před brankou. Kanada se střelecky trápila a soupeř toho využil. Ve 12. minutě Giroux ztratil puk a Hollenstein v protiútoku propálil Smithe v bráně.

Kanadští hráči se probudili až po přestávce, kdy Švýcary zatlačili. Pomohly jim k tomu i přesilovky. Ty sice nevyužili, ale v 35. minutě se po dobré kombinaci radovali z vyrovnání Ladda.

Obrat dokonal Read až ve třetí třetině, když překvapil Gerbera u přední tyče. Jenže Švýcaři se nevzdali. Opět se tlačili do branky a byli za to odměněni. V 54. minutě Niederreiter bruslí usměrnil puk do branky, ale rozhodčí po poradě s videem gól uznal.

Utkání tak musely rozhodnout až nájezdy, které skončily po skvěle provedeném blafáku Suriho v osmé sérii. Duchene totiž poslední pokus neproměnil.

Skupina A (Stockholm):

Švýcarsko - Kanada 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Hollenstein (Walker, Traschler), 54. Niederreiter, rozhodující sam. nájezd Suri - 35. Ladd (Schenn, Stamkos), 48. Read (Eberle). Rozhodčí: Baluška (SR), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 6107.

Švýcarsko: Gerber - Vauclair, Seger, Blindenbacher, Furrer, Von Gunten, Josi, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Cunti, Bodenmann, Hollenstein - Ambühl, Suri, Gardner - Traschler, Bieber, Walker. Trenér: Sean Simpson.

Kanada: M. Smith - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie - J. Staal, E. Staal, Simmonds - Ladd, Giroux, Stamkos - Hall, Duchene, Eberle - Read, Skinner, R. O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.

1. Norsko 2 2 0 0 0 6:3 6
2. Švýcarsko 2 1 1 0 0 6:4 5
3. Kanada 2 1 0 1 0 5:4 4
4. Česká republika 2 1 0 0 1 3:2 3
5. Švédsko 2 1 0 0 1 4:4 3
6. Bělorusko 2 1 0 0 1 4:5 3