Švédsko jde do domácího finále, Suomi nestíhali

Prohlédněte si fotogalerii ze semifinálových klání světového šampionátu.
Neskutečný úspěch slaví hokejisté Švýcarska, kteří díky dnešnímu vítězství v semifinále mají ze světového šampionátu jisté minimálně stříbro, a tedy první medaili po šedesáti letech.
Tým, který ve čtvrtfinále vyřadil Česko, v dnešním semifinále porazil Spojené státy jednoznačně 3:0.
A protože stejným výsledkem triumfovali i Švédové nad Finskem, o titul si to rozdají právě Tre Kronor a Švýcaři.
Švýcarům se dnes nedávalo před semifinále mnoho šancí, ale Helvéti opět předvedli zcela dominantní výkon. Jen v první třetině přestříleli Američany 18:9.
18. 5. 2013 17:15
Švédové se mohou stát první týmem od roku 1986, který získá titul na domácím kluzišti. V sobotním semifinále totiž porazili Finsko 3:0.

Stockholm - Švédská hokejová reprezentace může i nadále snít o domácím titulu z mistrovství světa. V sobotním semifinálovém klání s Finskem totiž Tre Kronor zvítězili 3:0.

O dvě branky Švédů se v přesilovkách postaral forvard Dallasu Stars Loui Eriksson, třetí přidal do prázdné branky při power play Finů Henrik Sedin. Čisté konto udržel brankář Jhonas Enroth.

Ve finále se svěřenci Pära Märtse utkají se Švýcarskem, které dnes vyřadilo USA stejně snadno 3:0 (více zde).

Finům absolutně nevyšla první třetina

Jako kdyby první vyloučení Jalasvaary již ve druhé minutě zápasu předznamenalo další dění na ledě. Finům prvních patnáct minut zápasu absolutně nevyšlo a po dalším hodně přísném vyloučení Melarta navíc švédský výběr otevřel skóre.

Finové se sice poučili ze čtvrtfinále Švédsko-Kanada, ve kterém domácí vstřelili obě branky po naprosto stejných situacích - kolečko bratří Sedinů a bomba od modré z hokejky Danielssona a útočníka Lva Praha si hlídali, jenže tím odkrývali předbrankový prostor.

A z něj v 11. minutě udeřilo: Henrik Sedin sice hledal původně na zadní tyči Kronwalla, kotouč ale dopravil kolenem do sítě již Eriksson - 1:0. Hráči Suomi následně zabrali, závěr třetiny i vstup do druhé části patřil jim, jenže na Enrotha vyzrát nedokázali.

Kontiola místo ofenzivních rejdů leštil trestnou lavici

A tak opět udeřilo na druhé straně. Na trestou podruhé během druhé dvacetiminutovky zamířil za hloupý faul Kontiola a aby těch "dvojek" nebylo málo, na 2:0 zvýšil svým druhým gólem v zápase Eriksson. Bratři Sedinové sice tentokrát kombinovali za brankou, výsledek byl ale stejný - centr před branku, kde stál připravený parťák hájící v NHL barvy Dallasu.

Finové se i nadále cpali do útoku, několikrát nepříjemně tečovali kotouč před Enrothem, na jeho záda ale černou gumu poslat nedokázali. Naopak v polovině třetí části mohl završit hattrick Eriksson, kotouč se po jeho výjezdu zpoza branky zastavil Raantovi mezi betony na brankové čáře.

Odveta za dva roky starou potupu vyšla skvěle

Vítězové tak přidali třetí gól až v poslední minutě zápasu, kdy se do prázdné branky trefil Henrik Sedin a završil tak dominanci první švédské formace nad tou finskou, která dnes místo kanadských bodů sbírala trestné minuty.

Švédsku se povedla odveta za dva roky staré finále šampionátu v Bratislavě, kde je odvěký rival vypráskal po výsledku 1:6. Hráči Tre Kronor tak jsou tak krok od prolomení kletby domácích výběrů na MS, posledním pořadatelem, který se stal i mistrem světa byla totiž ještě sovětská mašina v roce 1986!

Mistrovství světa v hokeji - semifinále (Stockholm):

Finsko - Švédsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. L. Eriksson (H. Sedin, D. Sedin), 37. L. Eriksson (H. Sedin, D. Sedin), 60. H. Sedin (L. Eriksson, Tallinder). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Reiber (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:2. Diváci: 11.674.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Mikael Granlund, Korpikoski - Savinainen, Koskiranta, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Švédsko: Enroth - Tallinder, Fälth, Fransson, E. Gustafsson, S. Kronwall, Granberg - Danielsson, Lundqvist, Pettersson - S. Hjalmarsson, Persson, Landeskog - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - Ericsson, Lindberg, Thörnberg - Axelsson. Trenér: Pär Marts.