Hrdina Berdych ustál kritickou situaci a srovnal stav na 1:1

16. 11. 2012 23:41
Tomáš Berdych je daviscupový držák. V letošní sezoně nejstarší týmové soutěže na světě odehrál šest deblů a všech šest vyhrál.
Tomáš Berdych dokázal v zápase s Nicolásem Almagrem ustát složitou situaci srovnal stav finálového zápasu se Španělskem na 1:1 | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Tomáš Berdych je daviscupový držák. V letošní sezoně nejstarší týmové soutěže na světě odehrál šest singlů a všech šest vyhrál.

Ve druhé páteční dvouhře ve finále proti Španělsku v pražské O2 areně se dokázal vyrovnat se stejně složitou situací jako v semifinále v Argentině, když za stavu 0:1 na zápasy a 2:2 na sety dokázal po čtyřhodinové bitvě udolat soupeřovu dvojku.

Berdych porazil jedenáctého hráče žebříčku ATP Nicoláse Almagra v poměru 6:3, 3:6, 6:3, 6:7 a 6:3, a nechal tak vzpomenout na stejně vydřenou zářijovou výhru v Buenos Aires nad Juanem Mónakem.

"Byl to skvělej zápas, jen jsem si ho zkomplikoval ve čtvrtém setu, který jsem měl dobře rozjetej, ale nezvládl jsem ho. Naštěstí se to povedlo v tom pátém," hodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi Berdych.

"Lidi mi dodávají ohromnou energii a bod je strašně důležitý. Čtyřhra nebude po těžkých zápasech vůbec jednoduchá. ale popereme se o bod. Vybojovali jsme si naději, že se bude hrát v neděli," dodal.

Berdych: Nechám tam teď všechno

Stav zápasu jubilejního 100. finále soutěže je tak stejně jako ve čtvrtfinále se Srbskem a semifinále s Argentinou vyrovnaný 1:1 na zápasy.

V úvodní dvouhře totiž Radek Štěpánek neuspěl stejně jako před třemi lety ve finále v Barceloně proti Davidu Ferrerovi, jemuž podlehl v poměru 3:6, 4:6 a 4:6.

Oba české singlisty čeká v sobotu od 14:00 čtyřhra proti vítězům nedávného Turnaje mistrů Marcelu Granollersovi a Marku Lópezovi. Berdych se Štěpánkem mají sice v Davis Cupu bilanci ve čtyřhře 11:1, prostor pro regeneraci však není velký.

"Je to poslední akce v roce, navíc před tak úžasnou kulisou. Jsem odhodlanej nechat na kurtu všechno," prozradil Berdych.

"Máme ale dobré maséry, já věřím, že kluky dají rychle dohromady a ten zítřek zvládnou," doplnil jej kapitán týmu Jaroslav Navrátil.

Almagro: Měl jsem dost šancí to ukončit

Šestý hráč světa Berdych věděl, že k reálné šanci na zisk salátové mísy musí vyhrát a to také potvrzoval.

V první třech setech rozhodl vždy jediný brejk o jeho vítězi. Berdych vedl 1:0 a 2:1 na sety, ve čtvrtém setu pak vedl 2:0, když obě hry uhrál čistou hrou.

Za stavu 3:2 však přišel podruhé v zápase o svůj servis a 11. hráč světa Almagro se dostal na koně. Set totiž dospěl do tie-breaku, v němž se Španěl ujal vedení 5:0, a i když Berdych mohutně stahoval, prodloužení zápasu do pátého setu neodvrátil.

I když Almagro v té chvíli působil, že má víc sil, jako první se povedlo soupeře brejknout Berdychovi za stavu 3:2.

Almagro si sice hned vzápětí vzal ztracené podání zpět, ale Berdych se po dalším re-brejku dostal do vedení 5:3 a přesně po čtyřech hodinách hry zápas úspěšně dopodával do vítězného konce.

"Byl to vážně těžký zápas, hrál jsem dobrý tenis, klíčem k vítězství však bylo, že jsem nevyužil šance v pátém setu," popsal zápas na tiskové konferenci Almagro.

Štěpánek: Zápas mi prohrálo mé podání

Zatímco v roce 2009 získal Štěpánek proti Ferrerovi alespoň úvodní dva sety, nyní španělské jedničce nestačil už od úvodu a za dvě hodiny a 58 minut odešel poražen.

Pátý hráč světa Ferrer svou převahu vyjádřil nejen tím, že soupeři pětkrát vzal servis oproti dvěma brejkům Štěpánka, vypracoval si hned 25 brejkových šancí, kdežto 37. hráč žebříčku ATP jen pět.

"Ano, David sice hrál jako mašina, ale já jsem si prohrál zápas mým špatným servisem, nechytil jsem na něm rytmus po celý zápas a můžu říci, že mi prohrálo celý zápas," řekl Štěpánek na tiskové konferenci po zápase.

"Je to skvělý pocit, první bod je vždy důležitý, obzvlášť ve finále. Doufám, že jsem svým vítězstvím ztížil pozici Tomáše Berdycha před druhým zápasem. Klíčem k vítězství byl můj vynikající return a také to, jak jsem zvládal klíčové momenty ve hře," uvedl Ferrer v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi.

Ferrer brzdil Štěpánka skvělými returny

Štěpánek sice před zápasem sliboval, že se pátého hráče světa Ferrera pokusí zaskočit nátlakovou hrou a rychlým přechodem na síť, to se mu však nedařilo tak často, jak chtěl, protože si nepomohl prvním servisem.

Naopak Ferrer, který si pomáhal výbornými returny, si jako první vypracoval brejkboly v šesté hře první sady, ale ani jeden ze sedmi neproměnil a Štěpánek více než dvacetiminutovou hru získal pro sebe.

Při dalším jeho servisu se mu to však nepovedlo, protože udělal hned tři dvojchyby a Nadal poté do podával první set do vítězného konce.

Ferrer získal hned pět her v řadě, protože český tenista přišel o svůj servis i v úvodu druhé sady.

Štěpánek jen jednou v zápase vedl

Za stavu 2:3 si však Štěpánek vzal ztracené podání zpátky a vzápětí se poprvé a naposledy v zápase dostal do vedení.

Za stavu 4:4 však Štěpánek už potřetí v zápase o svůj servis a Ferrer i druhou sadu dopodával bez potíží do vítězného konce.

A protože Štěpánek i v úvodu třetí sady ztratil servis, Ferrer se po další sérii pěti vyhraných her v řadě dostal do vedení 2:0. Za stavu 4:2 navíc vzal Štěpánkovi servis popáté v zápase, a podával tak na výhru v zápase.

Štěpánek sice zabojoval a snížil na 4:5 a na shodu, Ferrer už zvrat nepřipustil, a mohl se tak radovat ze zisku prvního bodu pro svůj tým.

Česko - Španělsko 1:1 po úvodních dvouhrách

Štěpánek - Ferrer 3:6, 4:6, 4:6, Berdych - Almagro 6:3, 3:6, 6:3, 6:7 (5:7), 6:3.