Štajner vstřelil 100. ligový gól, Straka v premiéře vyhrál

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 3. 2013 19:00
Fotbalisté pražské Slavie vyhráli ve 20. kole Gambrinus ligy nad Slovanem Liberec 3:1 a po druhé v řadě se posunuli na osmé místo tabulky. Na svého soupeře pak ztrácí už jen jeden bod.
Jiří Štajner vstřelil v Edenu 100. ligový gól, na bodový zisk to však Liberci nestačilo. | Foto: Sport

Praha - Fotbalisté pražské Slavie vyhráli ve 20. kole Gambrinus ligy nad Slovanem Liberec 3:1 a po druhé v řadě se posunuli na osmé místo tabulky.

Slavia, která doma zdolala Liberec po pěti letech, na svého soupeře ztrácí už jen jeden bod.

Slavia tak zkazila jubileum svému někdejšímu hráčovi Jiřímu Štajnerovi, který vyrovnával na 1:1, a dosáhl tak 100. ligového gólu v kariéře, a stal se tak členem Klubu ligových kanonýrů.

Své premiérové trefy v české nejvyšší soutěži si naopak připsali slovenští fotbalisté v dresu Slavie Dobrotka se Škutkou, třetí gól přidal Kisel.

Premiéra na lavičce Příbrami vyšla Františku Strakovi, jehož tým zásluhou gólu Hájovského z 28. minuty vyhrál na hřišti Slovácka 1:0.

Slovácko mohlo srovnat v 86. minutě, ale Volešák neproměnil pokutový kop.

Příbram se tak z poslední příčky posunula na 13. místo v tabulce a vytvořila si na sestupová místa dvoubodový náskok.

Slavii zařídila výhru ekipa Slováků

Do slávistické sestavy se po dvou zápasech vrátil uzdravený kapitán Kisel a byl jedním ze sedmi Slováků v zahajovací jedenáctce Pražanů.

Vršovičtí neporazili Liberec ve třech předešlých zápasech po sobě a úvod příliš nenasvědčoval tomu, že by měli tuto bilanci změnit.

Slovan působil ve středu hřiště lepším dojmem a po dvaceti minutách začal získávat převahu. Výsledkem byly dvě velké šance v rozmezí mezi 27. a 29. minutou.

Nejprve si Rabušic vylámal zuby na domácím brankáři Čontofalském, a poté zkazila Frýdkovi radost z premiérové ligové trefy po střele z hranice vápna tyč.

Slavia, která v minulém kole v Brně zastavila sérii sedmi utkání bez výhry, dlouho marně hledala cestu k liberecké brance, v závěru půle ale udeřila z první šance.

Liberec udržel remízu jen šest minut

Na rohový kop si naskočil Dobrotka a hlavou vstřelil svůj první gól v české lize. Severočeši mohli kontrovat ještě do přestávky, Rabušic však prodlužoval hlavou do břevna.

Čtyři minuty po návratu z kabin už Liberec srovnal. Fleišman našel před brankou Štajnera a ten s přehledem zaznamenal stý gól v nejvyšších soutěžích, který ho posunul do Klubu ligových kanonýrů.

Jubilejní trefu si připsal stylově v Edenu, kde nakoukl do velkého fotbalu.

Radost ze sté trefy ale libereckému lídrovi brzy zhořkla. Jen šest minut po vyrovnání totiž hosté propadli ve středu hřiště a Škutka po Kiselově přihrávce před Kovářem zachoval chladnou hlavu.

Slovenská zimní posila rovněž zaznamenala premiérovou branku v české lize.

Snahu Liberce zmařil vyloučený Sackey

V 63. minutě bylo s hosty ještě hůř. Kisel přetlačil v souboji obránce a samostatný únik zakončil pojišťující trefou.

Domácí kapitán vytáhl dres a svůj gól věnoval v pátek narozenému druhému potomkovi. Zároveň stylově oslavil své páteční 36. narozeniny.

Slavia dala Liberci stejně branek jako v předešlých čtyřech utkáních, naposledy v jednom zápase skórovala víckrát v pátém kole při vítězství 5:0 nad Brnem.

Liberci krátce nato vzal naději na zvrat druhou žlutou kartou a vyloučením Sackey.

Pražané si závěr užívali a gólu se mohl dočkat i navrátilec do Edenu střídající Skácel. Proti byl ale brankář Kovář.

Příbram poprvé v sezoně vyhrála venku

Příbram čekala 20 kol na to, až vyhraje na soupeřově hřišti a povedlo se jí to hned při Strakově premiéře na lavičce.

Straka vsadil na takřka stejnou sestavu, která se představila v posledním nevydařeném utkání na Dukle.

Pouze místo Pilíka nastoupil v základní sestavě Šlapák. Hlavní změnou však bylo, že se Příbram od úvodních minut představila snahou o aktivní ofenzivní hru.

Už ve 4. minutě protáhl brankáře Melichárka táhlou střelou ze 30 metrů pod břevno Koukal. Slovácko se dostalo v mrazivém počasí do tempa až po čtvrthodině hry.

Získalo sice územní převahu, do první vážnější střelecké příležitosti se dostal až po trestném kopu Trousil, který ve skluzu ale přestřelil branku.

Slovácko doplatilo na zahazování šancí

Příbram využívala každou příležitost k rychlým protiútokům, s koncovkou ale měli hosté rovněž problémy.

Jedinou výjimkou byla ve 28. minutě akce po rohovém kopu Pleška. Brankář Melichárek na centr nedosáhl a obránce Hájovský míč dorazil hlavou do sítě.

Po změně stran domácí fotbalisté zvýšili pohyblivost, středová řada přehrávala protivníka rychlostí. V 57. minutě měl krůček k vyrovnání Kerbr, ovšem mířil přímo do brankáře Hrušky.

O pět minut později chyběla přesnější koncovka nejlepšímu střelci Slovácka Doškovi.

Hosté se snažili eliminovat tlak protivníka jednoduchým přechodem do protiútoků. Do nejslibnější šance se dostal Koukal, jeho ránu k tyči stačil Melichárek vyrazit.

Hruška si na Volešákovu penaltu počkal

Trenér Slovácka Habanec posílil v závěru útočnou dvojici Došek a Kerbr ještě o Skaláka. Ovšem ani tato změna ke zvratu nevedla.

S přibývajícími minutami bojovalo Slovácko stále více s nervozitou. Mohla jim pomoci ruka ve vápně jednoho z příbramských hráčů, za což sudí nařídil penaltu, ale Volešákovu střelu do středu branky Hruška chytil a udržel Příbrami důležité vítězství.

Výsledky 20. kola:

Slavia Praha - Slovan Liberec 3:1 (1:0)

Branky: 39. Dobrotka, 55. Škutka, 63. Kisel - 49. Štajner. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Hrabovský. ŽK: Mičola, Bortel, Čonka, Kisel, Petrák - Rabušic, Sackey, Rybalka, Kušnír. ČK: 66. Sackey. Diváci: 5999.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Bortel, Dobrotka, Čonka - Mičola, Zmrhal, Petrák, Juhar (89. Gecov) - Kisel (69. Skácel) - Škutka (81. Škoda). Trenér: Rada.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey - Šural, Rybalka, Frýdek (46. Delarge) - Štajner (85. Coufal) - Rabušic (70. Pavelka). Trenér: Šilhavý.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 0:1 (0:1)

Branka: 28. Hájovský. Rozhodčí: L. Kovařík - Filípek, J. Paták. ŽK: Valenta, Kuncl, Došek - Mašán, Hruška, Šlapák. Diváci: 3932.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil (61. Košút), Mezlík, Reinberk - Hlúpik (66. Skalák), Valenta, Hofmann, Volešák - Kerbr, Došek. Trenér: Habanec.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Šlapák (71. Valenta), Mašán (78. Trapp), Tarczal, Krbeček, Koukal - Střihavka (83. Wágner). Trenér: Straka.

1. Plzeň 19 12 5 2 33:13 41
2. Olomouc 20 11 6 3 32:16 39
3. Sparta 19 11 5 3 31:14 38
4. Jablonec 19 10 6 3 33:19 36
5. Mladá Boleslav 19 8 4 7 21:23 28
6. Dukla 19 6 9 4 28:23 27