Štajner si v poháru zastřílel a hattrickem rozhodnul derby

ČTK Sport ČTK, Sport
24. 4. 2013 21:30
Fotbalisté Liberce porazili v semifinále Poháru České pošty Jablonec 4:3. O tři góly Slovanu se postaral Jiří Štajner.
Jiří Štajner tři góly dal a na jeden přihrál, a Liberec tak díky němu vyhrál 4:3. | Foto: CPA

Liberec - Pořádnou přestřelkou skončil úvodní zápas semifinále Poháru České pošty mezi Libercem a Jabloncem. Severočeské fotbalové derby rozhodl hattrickem domácí Jiří Štajner.

Za hosty se dvakrát trefil Ondřej Vaněk a jednou střídající Lukáš Třešňák. Odveta se uskuteční ve středu 8. května.

Jablonec, jenž na libereckém Stadionu U Nisy ještě nikdy v lize nevyhrál, vstoupil do utkání lépe.

V 11. minutě Zoubele našel centrem z pravé strany v pokutovém území nepokrytého Vaňka, a ten umístěnou hlavičkou zakončil.

Liberec poprvé ohrozil soupeřovu branku ve 20. minutě, když Rabušic z úhlu tvrdě vypálil nad.

Slovan se zvedal postupně

Po půl hodině hry byli hosté blízko druhému gólu. Pitákovu střelu tečoval těsně před brankou Kopic, domácí gólman Kovář však jeho pokus reflexivním zákrokem vyrazil.

V závěru prvního poločasu se hráči Slovanu zlepšili. Velkou šanci nejprve neproměnili Rabušic s dorážejícím Delargem.

Ofenzivního hráče z Konga však ve 37. minutě v šestnáctce fauloval skluzem zezadu Pázler a z penalty suverénně vyrovnal Štajner.

Šestatřicetiletý útočník navíc už za minutu otočil vývoj zápasu, když po rohovém kopu zakončil hlavičkou na zadní tyči.

Jablonec mohl ještě do přestávky vyrovnat, ale Piták v přímém souboji nevyzrál na výborného Kováře.

Štajner se k hattricku prostřílel hlavou

Liberecký gólman podržel svůj tým i krátce po přestávce a dalším dobrým zákrokem zneškodnil střelu střídajícího Třešňáka.

Mnohem úspěšnější byl v 58. minutě Vaněk, který po přistrčení Pitáka prostřelil Kováře křížnou střelou. Jablonecký univerzál se prosadil podruhé v zápase a celkově už poosmé v sezoně domácího poháru.

Radost hostů ale vydržela pouhou minutu, než další hlavičkou z rohovém kopu dokonal svůj hattrick Štajner. Hrdina Liberce pak v 63. minutě vyzval ideální přihrávkou Delargeho, jenž zblízka snadno zvýšil na 4:2.

Oba severočeští rivalové pokračovali v atraktivní ofenzivní hře. Domácí musela mrzet neproměněná tutovka Rabušice, protože Jablonec v 67. minutě díky hlavičkujícímu Třešňákovi snížil na rozdíl jediné branky.

Více už však třetí tým Gambrinus ligy nestihl a prohrál třetí soutěžní zápas za sebou.

Šilhavý: Výborný fotbal pro diváky

Oba trenéři se po dramatickém severočeském derby se sedmi brankami shodli, že odvetné semifinále bude zcela otevřené.

"Kdybychom tímhle výsledkem vyhráli v lize, tak bych to bral, protože bychom měli tři body. V pohárové matematice je však nepříjemné tolik inkasovaných branek na domácí půdě. Vedeme v poločase o gól a jedeme se do Jablonce poprat o postup do finále," řekl na pozápasové tiskové konferenci trenér Liberce Jaroslav Šilhavý.

Líbila se mu předvedená hra hlavně po změně stran.

"Dokázali jsme se oklepat ze studeného začátku, kdy jsme také inkasovali. Ve druhém poločase to byl výborný fotbal i pro diváky. Padlo hodně gólů a ještě bylo na každé straně spousta šancí. Myslím, že to byl útočný fotbal, který se líbil," doplnil Šilhavý.

Kotal: Selhali jsme při standardkách

Jeho protějšek Václav Kotal litoval především neubráněných standardních situací.

"Utkání jsme nezvládli hlavně z pozic standardek, když jsme si nechali dát tři góly od Jirky Štajnera. Jeden byl z penalty po faulu, ale dva z rohu, což by se určitě nemělo stávat, nota bene, když nás už Liberec v lize porazil gólem Štajnera z rohu," připomněl Kotal úvodní jarní porážku 0:1.

"Na druhou stranu musím být spokojený s tím, že jsme se dokázali vrátit do zápasu, který se pro nás nevyvíjel dobře. Myslím, že situace do odvetného utkání je otevřená. Nám stačí jakékoli vítězství, protože nepředpokládám, že by v odvetě padlo zase tolik gólů," doplnil kouč Jablonce.

Výsledek:

Slovan Liberec - Baumit Jablonec 4:3 (2:1)

Branky: 37. z pen., 38. a 59. Štajner, 63. Delarge - 11. a 58. Vaněk, 67. Třešňák. Rozhodčí: Franěk - Zeman, Vlasjuk. ŽK: Rabušic - Loučka, Beneš, Třešňák. Diváci: 4786.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey, Rybalka - Pavelka, Delarge - Štajner (77. Šural) - Rabušic (90.+1 Frýdek). Trenér: Šilhavý.
Jablonec: Špit - Rossi, Kysela, Beneš, Novák (46. Třešňák) - Loučka - Kopic, Zoubele, Vaněk, Pázler (46. Jablonský) - Piták (72. Čížek). Trenér: Kotal.