Jdou dál! Poláky sestřelil Jiráček, na gól mu přihrál Baroš

16. 6. 2012 22:38
Čeští fotbalisté po výhře 1:0 nad Polskem postoupili do čtvrfinále Eura 2012
Pilař, Jiráček a Baroš slaví vítězný gól
Pilař, Jiráček a Baroš slaví vítězný gól | Foto: Reuters

Vratislav - Dokázali to! Gól Petra Jiráčka v polské síti posunul české fotbalisty do čtvrtfinále turnaje Euro 2012.

Bílkovi svěřenci porazili Polsko 1:0 a vyhráli skupinu A! A to navzdory tomu, že to dlouho vypadalo, že zůstanou mimo postupové pořadí. Ale Jiráčkův gól, na který mu v 72. minutě přihrál Baroš, všechno změnil.

"Jsme šťastní! Ve druhé půli jsme se zlepšili a přišel ten fantastický gól," jásal nad postupem trenér Michal Bílek.

V průběhu turnaje častokrát kritizovaný Baroš potáhl v rychlém útoku balon a posunul ho Jiráčkovi, který se s geniální lehkostí uvolnil a vstřelil svůj druhý gól na turnaji.

Postupují Češi a Řekové, Rusům sklaplo

Češi ho nutně potřebovali. Remíza s Polskem by jim totiž bývala stačila jen tehdy, kdyby Řekové neporazili Rusy. Jenže to se právě stalo, Karagunisův gól sebral namistrované ruské "komandě" vítr z plachet a poslal ji ze šampionátu domů (více zde).

"Já jsem to na začátku říkal, že nerozhodují první zápasy. Podívejte na Rusy - první duel vyhráli, ale teď jedou domů," glosoval situaci brankář Petr Čech.

Skupinu A vyhráli Češi a čtvrtfinále sehrají ve čtvrtek 21. června ve Varšavě proti druhému týmu skupiny B. Tím může být kdokoli ze čtyřlístku Německo, Portugalsko, Dánsko, Nizozemsko. O konečném pořadí ve skupině B rozhodnou nedělní utkání.

Dokázali to i bez Rosického

Češi zvládli těžký úkol, uspět v duelu s domácím polským týmem, i bez kapitána Tomáše Rosického. Tomu se achillovku nepodařilo doléčit a k utkání nenastoupil.

V sestavě ho nahradil Kolář. Hlavně v první půli hrál slabě, nedařilo se příliš ani Plašilovi, takže střed hřiště patřil Polákům.

Ti toho využívali zejména v první půlhodině hry, kdy vyprodukovali několik velmi nebezpečných akích. Jejich střely však povětšinou míjely cíl.

Na druhé straně mohl kontrovat v ojedinělé akci Pilař, ale ve velmi dobré pozici trefil špatně míč. Právě Pilař patřil mezi hlavní hvězdy utkání.

Druhá půle? Mnohem, mnohem lepší!

Ve druhé půli Češi přidali, zejména proto, že vzhledem k řeckému vedení nad Rusy už jim remíza nestačila.

Obrovskou šanci po standardní situaci zazdil nešikovným zakončením překvapený Sivok, pak už ale udeřila dvojice Baroš-Jiráček a české ruce letěly vzhůru nadšením.

Všechno ještě mohlo dopadnout špatně, protože ve čtvrté nastavované minutě vyhlavičkoval Blaszczykowského míč před Čechovou brankou v poslední chvíli Kadlec."Myslím ale, že ten míč šel vedle," glosoval situaci brankář Čech.

Pro Polsko šampionát skončil, Češi budou hrát o medaile.

Česko-Polsko 1:0 (0:0)

Branka: 72. Jiráček. Rozhodčí: Thomson - Ross, Rose (všichni Skot.). ŽK: Limberský, Plašil, Pekhart - Murawski, Polanski, Wasilewski, Blaszczykowski, Perquis. Diváci: 42.000.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Hübschman, Plašil - Jiráček (84. Rajtoral), Kolář, Pilař (88. Rezek) - Baroš (90. Pekhart). Trenér: Bílek.

Polsko: Tytoń - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka, Polanski (56. Grosicki)- Blaszczykowski, Murawski (73. Mierzejewski), Obraniak (73. Brožek) - Lewandowski. Trenér: Smuda.

Konečná tabulka skupiny:

1. ČR 3 2 0 1 4:5 6
2. Řecko 3 1 1 1 3:3 4
3. Rusko 3 1 1 1 5:3 4
4. Polsko 3 0 2 1 2:3 2

O pořadí na druhém a třetím místě rozhodl výsledek vzájemného utkání. To Řekové vyhráli nad Ruskem 1:0.