Sparta derby vyhrála a přidusila Slavii u dna tabulky

Lukáš Vácha se stal hrdinou derby
Domácí příznivci před utkáním věřili, že i přes mizernou formu "sešívaní" ve 280. derby svoji tvrz v Edenu uhájí.
Slávisté si vůči "odrodilcům", kteří vyměnili dres vršovického klubu za sparťanský, nebrali žádné servítky. Ale zápas rozhodli právě bývalí slávisté.
Matej Rakovan poprvé kapituloval v 61. minutě. Spartě však pomohla sporně nařízená standardní situace. Brabec hezkým sólem uvolnil Vacka, kterému vypíchl míč Gecov, ale sudí to posoudil jako faul a nařídil přímý kop. K němu se postavil Vácha a parádní střelou poslal Spartu do vedení.
Karol Kisel si s rozhodčím Liborem Kovaříkem "povídal" po celý zápas.
28. 9. 2013 22:15
Sparta v 10. kole Gambrinus ligy porazila Slavii 2:0 a udržela si v čele tabulky čtyřbodový náskok.

Praha - Fotbalová bitva o Prahu se nedočkala stejného rozuzlení jako před rokem. Namísto domácího triumfu Slavie přišlo vítězství Sparty, která díky trefě Lukáše Váchy z přímého kopu a sraženému centru Bořka Dočkala vyhrála v Edenu 2:0.

Domácí dohrávali zápas o desíti, když byl po druhé žlté kartě vyloučen kapitán Karol Kisel.

Sparta si tak si tak v čele tabulky udržela čtyřbodový náskok. Slavia zůstává se sedmi body předposlední.

Škutka mohl Slavii poslat do vedení

První minuty přesně vypovídali o tom, kdo byl před úvodním hvizdem favoritem. Sparta diktovala hru, držela míč a snažila se o první útočné akce. Výraznější šanci ale nejprve odmítl Lafata po domácí ztrátě balónu. Poté zase z úhlu střílel Krejčí, ale Rakovan vyrazil.

Slavia poté setřásla ostych a sama se vydala do útoku. Po standardní situaci propadl míč ke Škutkovi, který ale nastřelil jen obránce před sebou. Před přestávkou mohl stejný hráč skórovat hlavou, ale Vaclík byl proti.

Zajímavější věci se děly až v druhém poločasu. Hosté byli v úvodu lepší na míči, ale opět to nevedlo k výraznější šanci. Sešívaní po přestávce hráli proti kotli Sparty a trochu se to podepsalo na dalším průběhu. Při jednom z rohu zasypali fanoušci Letenských Kisela kelímky od piva.

V 60. minutě už ale přišla klíčová situace zápasu. Podle sudího Kovaříka před vápnem Gecov fauloval Vacka. Nařízený přímý kop pak zakroutil někdejší slávista Vácha do horního rohu domácí svatyně a poslal Spartu do vedení.

Zápas opět poznamenalo řádění fanoušků

Zápas byl pak několikrát přerušován kvůli řádění fanoušků Sparty, s pyrotechnikou se nakonec přidal i koteldomácích. Větší rozruch tak byl na tribunách než na hřišti, protože hosté kontrolovali hru.

V 90. minutě ještě Kisel zajel trochu zbytečně do Vaclíka, dostal druhou žlutou kartu a putoval do sprch.

Oslabená Slavia pak dostala ještě jeden gól v nastavení, když si Bortel srazil do sítě centr Dočkala.

Po závěrečném hvizdu ještě měli napilno pořadatelé. Na trávník vtrhli hostující fanoušci. Těžkooděnci je sice brzy zahnali zpět, jenže z druhé strany se zase vyřítil kotel Slavie. Dramatickou situaci se ale podařilo policistům zažehnat bez vážnějších incidentům.

10. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Sparta Praha 0:2 (0:0)
Branky: 61. Vácha, 90.+3 vlastní Bortel. Rozhodčí: L. Kovařík - Pelikán, Moláček. ŽK: Dostál, Kisel, Gecov - Vácha. ČK: 90. Kisel. Diváci: 15.884.

Slavia: Rakovan - Dostál (86. Koreš), Dobrotka, Bortel, Neves - Gecov, Zmrhal (72. Lička) - Štěpán, Kisel, Juhar - Škutka (62. Škoda). Trenér: Koubek.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal, Hušbauer, Vacek (69. Matějovský), Krejčí (86. Konaté) - Lafata (77. Bednář). Trenér: Lavička.

1. Sparta 10 9 1 0 27:6 28
2. Plzeň 10 7 3 0 23:7 24
3. Teplice 10 7 2 1 30:10 23
4. Liberec 9 6 1 2 10:10 19
5. Mladá Boleslav 10 5 3 2 19:9 18
6. Jablonec 9 4 2 3 16:14 14