Sparta a Plzeň na hraně, Třinec s Litvínovem mají mečbol

16. 3. 2013 19:44
Hokejisté Třince na domácím stadionu vyhráli 6:3 a v sérii vedou 3:2. Holešovičtí tak budou v Praze čelit mečbolu. Stejný problém má Plzeň.
Radost hráčů Třince
Radost hráčů Třince | Foto: CPA

Třinec/Plzeň - Hokejisté Třince mají nakročeno do semifinále. V pátém zápase čtvrtfinálové série play off s pražskou Spartou vyhráli 6:3 a na utkání tak vedou 3:2. Holešovický klub tedy bude v pondělí v Praze čelit mečbolu.

Stejný problém má i Plzeň, která doma prohrála s Litvínovem po nájezdech 1:2. Rozhodující nájezd proměnil Robin Hanzl.

První třetina v Plzni nabídla oboustranně opatrný hokej, z něhož příliš dramatických momentů nevybočilo.

První velkou šanci měl Kovář, kterého uvolnil Pletka. Mladý útočník Indiánů se už chystal zavěsit, jenže nakonec mu radost sebral obětavý skok Jareše a jeho hůl, která puk přizvedla nad branku.

Severočeši zahrozili ve 26. minutě, kdy se před Mazance dostal po rychlé akci Hanzl, se svým bekhendovým blafákem ale neuspěl. V polovině 29. minuty napřáhl hrozivě z kruhu pro vhazování Vampola a jeho bombu zastavila tyč.

Lukeš se postaral o vyrovnání

Indiáni dlouho litovat nemuseli, protože jen krátce nato předvedl Kovář povedenou individuální akci a zavěsil pod horní tyč. Před přestávkou přišly ještě přesilovky obou týmů, ale bez úspěchu.

Ve 49. minutě Lukeš své zaváhání odčinil nejlepším možným způsobem, když ho parádně našel Ručinský a litvínovský útočník procedil kotouč za Mazancova záda. V 55. minutě si Plzeň zahrála 21 sekund ve čtyřech proti třem, rozhodující trefa ovšem nepřišla.

Do prodloužení šli domácí s výhodou přesilovky v zádech, ta se navíc na deset sekund vylepšila na pět proti třem.

Pletka ale nedal a Vlasák pak v klasické výhodě ve velké šanci i kvůli Posmykově teči svou dorážkou minul. Verva vzápětí znovu faulovala, i dalších 16 sekund ve dvojnásobném oslabení však dokázala ustát bez úhony a došlo na nájezdy.

Ty zahájil neúspěšně Lukeš, Vampola poté blafákem do bekhendu poslal Plzeň do vedení. Hübl s Kovářem neproměnili, Ručinský svoji roli zvládl a s velkým přehledem vyrovnal. Po Kovářovi mohl rozhodnout Johnson, jenže ani on nedal. Poté neuspěl Pletka a Hanzl rozhodl.

Třinci vyšel začátek zápasu

Domácím Ocelářům patřil už úvod. Obranu Sparty Oceláři poprvé rozvrátili v přesilové hře na konci 8. minuty. Varaďa nečekanou zadovkou naservíroval puk před branku Růžičkovi, který se v takových situacích nemýlí.

Třinec byl i nadále aktivnější. Květoň mohl záhy Růžičku napodobit, ale jeho teč skončila těsně vedle Melicherčíkovy tyčky.

A tak si vzal ve 12. minutě slovo střelec série Adamský, který po perfektním sklepnutí Polanského v prostředním pásmu ukázal hostujícím bekům záda a sólo proměnil ve druhý gól.

Spartu zlomil čtvrtý gól

Sparta se zvedla až v závěru první části a při velké možnosti Tona se blýskl Hamerlík. Pražané na něj v první dvacetiminutovce adresovali pouhé čtyři puky, ale jeden z nich si našel cestu až do sítě, když v přesilovce gólmana prostřelil Pilař.

Pražanům větší kuráž vydržela i do úvodu druhého dějství a Broš se dokonce natahoval po vyrovnání, ale při nájezdu na Hamerlíka neuspěl. Třinec znovu utekl na dvougólový rozdíl ve 27. minutě poté, co Hrňa prostřelil hradbu těl před sparťanskou svatyní.

Hosty zlomil čtvrtý zásah. Domácí v přesilovce pět na čtyři Spartu celých 102 sekund nepustili ze svého útočného pásma, vysílené kvarteto už nestíhalo bruslit a Zíb navíc se šťastnou tečí o soupeřovu brusli bombou od modré čáry zvýšil na 4:1.

Ton rychle kontroval parádní trefou do šibenice, ale i když pak Varaďovu vyloženou šanci zlikvidoval Melicherčík, tentokrát Sparta dotahovala marně. Snaha Pražanům přinesla alespoň snížení po přesném švihu Treilleho, do prázdné branky při hře čtyři na šest však skóre uzavřel Bonk.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. M. Růžička (Varaďa, Zíb), 12. Adamský (Polanský, Roth), 27. Hrňa (Zagrapan, Orsava), 31. Zíb (Bonk, M. Růžička), 49. Zagrapan (Hrňa, Orsava), 59. Bonk - 20. Pilař, 32. P. Ton (J. Hlinka, Forman), 56. S. Treille (Broš). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5112. Stav série: 3:2.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Ovčačík, Klouček, Lojek, Kania - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Orsava, Zagrapan, Hrňa. Trenéři: Turek a Janků.

Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Milam, Jan Hanzlík, Philipp - P. Ton, Jar. Svoboda, Tenkrát - Hovorka, Broš, Pacovský - S. Treille, J. Hlinka, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman - od 13. navíc Kočí. Trenéři: Jandač a Votruba.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 1:2 po samostatných nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 30. Jan Kovář (Kratěna, Slovák) - 49. Lukeš (Ručinský), rozhodující nájezd Hanzl. Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. Diváci: 7508. Stav série: 2:3.

Plzeň: Mazanec - J. Jeřábek, St. Pierre, Slovák, Jiří Hanzlík, Mozík, Frolo - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Martin Straka, Vlasák - Petruška, Vampola, Lev - P. Sedláček, Kašpařík, Hollweg. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Sklenička, Posmyk, Jareš - Rapáč, Hübl, Lukeš - J. Černý, Piroš, Ručinský - Gerhát, Lapšanský, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.