Španělé posadili Iry na zadek a vedou zamotanou skupinu C

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 6. 2012 22:34
Úřadující evropští šampióni ze Španělska po remíze v prvním zápase na Euru s Itálií porazili snadno 4:0 snaživé Iry.
Španělé slaví gól Davida Silvy během utkání Španělska s Irskem ve skupině C na Euru 2012. | Foto: Reuters

Gdaňsk - Úřadující světoví i evropští šampióni ze Španělska porazili ve svém druhém vystoupení na Euru snaživé Iry 4:0, když se o dvě branky postaral obrozený střelec Fernando Torres, kterého jednou trefou podpořili David Silva a Cesc Fábregas.

Obhájci titulu se tak sice vyhoupli po dvou kolech do čela skupiny C, ale stále se mohou v pondělí s Eurem rozloučit. To v případě, že by prohráli jakýmkoliv rozdílem s Chorvaty a Italové by porazili zatím poslední Iry. Pro ty naopak ME skončí již po základní skupině.

"Když prohráváte 0:4 a oni zpívají tak jako dnes, je to prostě neuvěřitelné. Fanoušci náš tým neskutečně drží, bohužel jsme jim to nemohli splatit," posteskl si Andrews, který ocenil vlastní fanoušky. Ti i přes krutou porážku posledních deset minut zápasu prozpívali chorály.

Silva nadchl fanoušky na stadionu i u televizních obrazovek

Ve 4. minutě (49.) druhé půle posadil David Silva na zadek na penaltovém puntíku obránce St. Ledgera, se kterým si pohrál jako florbalový útočník při nájezdu na gólmana, aby vzápětí i přes další dva beky Irska a brankáře Givena lehkou přízemní střelou zvýšil vedení Španělů na 2:0.

Gól španělského šikuly z Manchesteru City jen dokumentoval nadvládu nejlepšího týmu fotbalové planety (i těch přilehlých) nad zápasem v gdaňské aréně. Irové se sice snažili, bojovali, vlastní chyby a ustrašenost v obraně je ale stála lepší výsledek ve druhém vystoupení na letošním kontinentálním šampionátu.

Jeho skóre otevřel pro změnu ve 4. minutě Fernando Torres. Xavi vymyslel parádní kolmici na Silvu, kterého skluzem na hranici vápna sice zastavil Dunne, jenže než ten se za přihlížení svých dvou spoluhráčů zvedl z trávníku, vlétl mezi ně Torres, míč si uzmul pro sebe a po rychlé kličce začal střelecké manévry "červené bestie".

Ve druhé půli rozpoutali Španělé peklo

Ta v prvním poločase ještě ostrovní fotbalisty šetřila, ve druhém už ale udeřila silou, pod kterou i chrabří irští bojovníci padli. Po Silvově trefě ještě zachránil dvěma parádním zákroky hráče v zeleném Given, na nájezd Torrese i nekompromisní zakončení střídajícího Fábregase po rohovém kopu neměl nárok.

"Dneska jsem měl štěstí, že se mi povedl začátek. Dal jsem góly a užíval jsem si to s týmem. Musíme v tom pokračovat a doufejme, že dojdeme až do finále. Dneska už jsme zase viděli ten klasický španělský tým," pronesl po zápase spokojený dvougólový střelec Fernando Torres.

Vysoké vítězství přesto dává Španělům pouze jistotu toho, že do čtvrtfinále Eura je posune neprohra v souboji s Chorvaty (oba celky mají stejně bodů, ale Španělé lepší skóre), ovšem v případě, že by poprvé za dva roky v soutěžním duelu padli, museli by čekat na výsledek zápasu Itálie - Irsko.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina C - Gdaňsk:

Španělsko - Irsko 4:0 (1:0)

Branky: 4. a 70. Torres, 49. Silva, 83. Fábregas. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Martínez, Xabi Alonso - Whelan, Keane, St. Ledger. Diváci: 39.150.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso (65. Martínez) - Silva, Torres (72. Fábregas), Iniesta (80. Cazorla). Trenér: Del Bosque.

Irsko: Given - O'Shea, St. Ledger, Dunne, Ward - McGeady, Whelan (80. Green), Andrews, Duff (76. McClean) - Keane, Cox (46. Walters). Trenér: Trapattoni.