Slováci byli blízko velkému obratu. Na turnaji však končí

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
16. 5. 2013 19:40
Hokejisté Slovenska na mistrovství světa stejně jako Češi a Rusové končí.
Finové se radují z vydřené výhry 4:3 nad Slováky, i když měli ve třetí třetině namále. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Slovenska na mistrovství světa stejně jako Češi a Rusové končí.

Přestože ve čtvrtfinále proti domácím Finům stáhli tříbrankový náskok soupeře z úvodní třetiny, nakonec po velmi dobrém výkonu ve druhé a třetí části prohráli 3:4, když vítěznou branku vstřelil ve 49. minutě Juhamatti Aaltonen.

Zatímco Slováci tak neobhájí svou loňskou účast ve finále, Finové stejně jako loni postupují do semifinále, kde se utkají v sobotu od 19 hodin s vítězem večerního duelu mezi Kanadou a Švédy.

Zápas jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Před čtvrtfinálovým zápasem nedokázali hokejisté Slovenska už osm zápasů na mistrovství světa či olympijských hrách porazit finského rivala.

Tentokrát k tomu byli blízko, leč nepovedená první třetina a chyba před čtvrtou brankou je stála postup do semifinále. "První část jsme prospali," okomentoval dění na ledě v úvodní dvacetiminutovce kouč slovenského výběru Vladimír Vůjtek.

Třetina hrůzy v podání Slováků...

Finové totiž otevřeli skóre již po 91 vteřinách hry, kdy nahození Väänäna skončilo až za Staňou v síti. O osm minut později bylo ještě hůře - slovenští hráči propadli v útočném pásmu a kompletní první letka Finů je za to potrestala, když přečíslení 3 na 2 zakončil Kontiola.

Tentýž hráč zvýšil v 16. minutě na 3:0, když mu kotouč nechal před Staňou Surový a pro nejproduktivnějšího hráče turnaje nebyl problém jej dostat do sítě.

Jenže Finové to následně s pohodou a sebevědomím přehnali. Ještě v závěru první části je mohl vytrestat Surový, leč trefil jen tyč. Ve druhé části už udeřilo - ve 26. minutě Miklík z pozice obránce podobně jako Väänänen na druhé straně prostřelil Raantu.

..."Vůjtkovci" ale povstali

Pro slovenský tým to byl první gól do finské sítě na MS po téměř 184 minutách a Vůjtovi svěřence řádně nabudil. Ve 33. minutě totiž snížil Sekera a v nástupu do třetí části pak vyrovnal důrazný Surový, který tak odčinil svou chybu před třetím finským gólem.

Slováci měli soupeře na lopatě, trefili další dvě tyčky, na trestou lavici se pakoval nervózní Kontiola. Leč přesilovku hráči v modrých dresech nezvládli a přišel trest. Kontiola se vrátil na led, sboural Bližňáka a zatímco Slováci sledovali tento souboj - Pesonen našel volného Aaltonena a Staňa neměl nárok - 4:3!

Čtvrtá branka Slováky dorazila

Z tohoto úderu se již naši východní sousedé nevzpamatovali, Finové v posledních pěti minutách zcela rezignovali na ofenzivu, ovšem pozornou a obětavou obranou už de facto nepustili soupeře do vyložené šance a to přesto, že hráli Slováci skoro 150 vteřin bez brankáře.

Po zlatém Rusku a bronzové České republice tak na letošním šampionátu končí i třetí medailista z toho loňského.

Výseldek čtvrtfinále:

Finsko - Slovensko 4:3 (3:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Väänänen, 10. Kontiola (Pesonen, Aaltonen), 16. Kontiola (Aaltonen), 49. Aaltonen (Kontiola, Pesonen) - 26. Miklík (Mezei, Kukumberg), 33. Sekera (Mezei, L. Hudáček), 41. Surový (Radivojevič, Mezei). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kaval - Morrison (oba USA), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 9520.