Portugalci trefovali tyče, Němci měli Gomeze

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 6. 2012 22:39
Hned druhý hrací den svedl dohromady dva spolufavority letošního Eura - fotbalisty Německa a Portugalska.
Mário Goméz střílí gól během utkání Německa s Portugalskem v základní skupině B na Euru 2012. | Foto: Reuters

Lvov / Praha - Hned druhý hrací den svedl dohromady dva spolufavority letošního Eura - fotbalisty Německa a Portugalska. A lépe si v konečném výsledku vedli naši západní sousedé, kteří díky gólu Maria Gomeze vyhráli 1:0.

Skupině B, která dostala od odborníků i fanoušků označení "smrti", tak po prvních dvou zápasech vládnou obhájci stříbra z posledního Eura spolu s Dány.

Gomeze nakopla ke gólu hrozba střídání

45. minuta a břevno po utěšené placíře stopera Pepeho. 84. minuta a po centru z pravé strany orazítkoval konstrukci Neuerovy branky i šikula Nani. Nic naplat, v síti ale neskončil ani jeden z těchto pokusů a si Portugalci dvanáctileté čekání na skolení německé mašiny ještě o nějakou dobu prodlouží...

Proč? Protože kouč Joachim Löw má k dispozici (Super)Maria Gomeze. Kanonýr Bayernu Mnichov nebyl více jako hodinu na hřišti vidět. U postranní čáry se už už připravoval Miroslav Klose. Rozlišovák dole, štulpny natažené, připraven ke střídání.

Jenže Němci rozehráli na konci 72. minuty rychlou akci, Khedira svým tečovaným centrem našel hlavu Gomeze a ten se v těchto pozicích nemýlí - 1:0 pro trojnásobné evropské šampióny. Hodně krutý stav pro jejich soupeře.

Portugalci trefovali jen tyče či obránce

Ronaldo a spol. byli totiž opticky lepším a nebezpečnějším týmem, jenže pouze k vápnu, v něm se prosadit nedokázali. A když už ve 45. minutě po rohu přistál odražený balón na pravé noze Pepeho, vykouzlila sice parádní oblouček, leč Tango si zatačil po odrazu od břevna pouze po brankové čáře za Neurovými zády.

A nebylo to naposledy, co Portugalci vzývali všechny svaté. V 64. minutě se do zakončení po Meirelesově vysunutí tlačil Ronaldo, na poslední chvíli se mu ale do střely vrhnul Boateng.

V nastaveném čase zápasu neprostřelil bloky s číslovkou 14 a jmenovkou Badstuber ani Nani, který pár minut před tím orazítkoval břevno. Mezi momentky esa Manchesteru United se ještě vměstnala akce, na jejímž konci stál Varela, který z hranice vápna nedokázal propálit vyběhnuvšího Neuera.

Portugalci s Nizozemci budou bojovat proti rychlému konci

Němci tak s vypětím všech sil cenné vítězství ubránili a spolu s dánskými potomky Vikingů se usídlili na čele skupiny B. Díky losu tak oba celky mohou rozhodnout o svém postupu už ve středu, kdy si Němci s Dány své soupeře prohodí.

Dočkají se fanoušci prvotřídní senzace a "smrti" dvou spolufavoritů Eura? Nebo se Nizozemci s Portugalci, na které se přišel dnes podívat i hvězdný krajan José Mourinho, postaví nepřízni osudu prvních zápasů ve skupině?

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina B (Lvov):

Německo - Portugalsko 1:0 (0:0)
Branka: 73. Gomez. Rozhodčí: Lannoy - Cano, Annonier (všichni Fr.). ŽK: Badstuber, Boateng - Postiga, Coentrao. Diváci: 32.990.

Německo: Neuer - Boateng, Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Müller (90.+3 Bender), Özil (87. Kroos), Podolski - Gomez (80. Klose). Trenér: Löw.

Portugalsko: Rui Patrício - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (80. Varela), Veloso, Moutinho - Nani, Postiga (70. Oliveira), Ronaldo. Trenér: Bento.