Plzeň nezvládla dlouhou přesilovku, doma podlehla Slavii

FOTO Slávisté šokovali Plzeň a fanoušci rozpoutali peklo
Viktoria vstupovala do zápasu s pětibodovým náskokem na druhou Spartu a věřila v hladký zisk dalších tří bodů.
Domácí Vladimír Darida se snaží obejít obránce Davida Hubáčka.
Pilíře výkonů Slavie byl jistý brankář Kamil Čontofalský.
V 15. minutě předvedl pěknou akci hostující Milan Škoda,...
ČTK Sport ČTK, Sport
11. 5. 2013 18:04
Fotbalisté Olomouce vyhráli na půdě Příbrami 2:0 a prolomili tak výsledkovou krizi, Plzeň v boji o titul prohrála se Slavií 0:1

Příbram - Boj fotbalový titul dostává nový náboj. Plzeň totiž ve 27. kole prohrála doma se Slavií 0:1, přestože Pražané hráli od 19. minutě bez vyloučeného Juhara.

Krátce předtím poslal slávisty do vedení Škoda, který využil plzeňského zaváhání na půlce k samostatné akci a gólové střele zpoza vápna.

Sparta, která hraje zápas proti Mladé Boleslavi v neděli, může v případě výhry snížit ztrátu na dva body.

Fotbalisté Olomouce přetrhli sérii neúspěchů, když zvítězili v Příbrami 2:0, a připsali tříbodový zisk po šestizápasové odmlce. Úspěšnou premiéru v roli ligového trenéra si mohl vychutnat Martin Kotůlek, který v týdnu nahradil Romana Pivarníka.

Tříbodový náskok na třetím místě si před Hanáky udržel Liberec, jenž vyhrál už posedmé v řadě, tentokrát 3:0 na hřišti Slovácka.

Klukovina Juhara nabídla Plzni obrat

Plzeň doma neprohrála už 11 zápasů v řadě a svou bilanci chtěla vylepšit i proti Slavii. Brzy po úvodním hvizdu se ve velké šanci ocitnul Kolář, ale jeho střelu na poslední chvíli srazil nad bránu Bortel.

Udeřilo však na druhé straně. Dobrého napadání Zmrhala a liknavé rozehrávky domácích využil Škoda, jenž se ve svém sólu nenechal odstavit dotírajícími obránci a střelou z hranice pokutového území rozvlnil síť za Kozáčikem.

Optimistickou náladu však Pražanům o tři minuty později sebralo vyloučení Juhara, který na postrčení od Horvátha zareagoval pohlavkem.

Od té chvíle se utkání změnilo na dobývání slávistické branky. V největší šanci ještě před přestávkou selhal Ďuriš.

Čontofalský byl neprůstřelný

Stejný ráz měla hra i ve druhé půli, ovšem Západočeši se proti dobře organizovanému soupeři prosazovali stále čím dál hůře. Své by o tom mohl vyprávět třeba Procházka, který ve vápně napříhnul hned k několika pumelicím, ale pokaždé jej slávisté zblokovali.

Jen pár centimetrů dělilo od šibenice Horváthův přímý kop, blízko tyčí svištěly i další centry, ale Čontofalský přesto zůstal nepřekonán. Poslední gólovku pak v nastavení zmařil Rajtoralovi.

Olomouc šla za vítězstvím

Na Hanácích bylo znát, jak moc chtějí zlomit sérii posledních nezdarů. Útočník Varadi, jemuž dal Kotůlek v sestavě přednost před Doležalem, už v jedenácté minutě mohl poslat svůj tým do vedení, ale míč poslal do sítě rukou a místo oslav viděl jen žlutou kartu.

Vzápětí z dobré pozice hlavičkoval vedle Plšek a nebezpečnou střelu Petra zkrotil příbramský gólman Hruška.

Góly padaly až ve druhé půli

Sigma svůj lepší projev přetavila ve vedoucí branku až v 66. minutě paradoxně v okamžiku, kdy Příbram v poli srovnala krok. Levý bek Javůrek po skvělé akci našel přesným pasem Navrátila, který prudkou ranou skóroval.

Středočeši sice v posledních třech domácích zápasech nastříleli sedm branek, ale proti Olomouci si vybrali slabý den. Ani po inkasovaném gólu se nezmohli na ofenzivní vzepětí. Až šest minut před koncem se dostali do největší šance, kdy Wágner po zmatcích v olomoucké obraně nastřelil břevno.

Hosté se už o výhru připravit nenechali, zároveň ukončili letité čekání na vítězství v Příbrami. Dnes se ho dočkali poprvé od roku 1999. Pečeť na vítězství hostů ještě minutu před koncem přidal druhou brankou po sólovém úniku střídající Falta, jenž se prosadil po třech minutách na hřišti.

Liberec využil úvodní tlak i chyby soupeře

Liberec potvrzoval dobrou formu na Slovácku od prvních minut, ale jeho tlak byl dlouho bez velkých šancí, natož gólů. Po půlhodině se však Severočeši přece jen prosadili. A hned gólově. Delarge přihrál exslováckému Pavelkovi, jenž se šikovně zbavil svého strážce a střelou k tyči otevřel skóre. Vyrovnání měl na hlavě Došek, ale jeho šanci skvěle zlikvidoval Kovář.

Po změně stran se do útočení více nutilo Slovácko, avšak jeho snaha vyznívala hodně platonicky. Slovan naopak sázel na rychlé brejky a chyby domácích.

V 59. minutě jedné z nich využil Rabušic, když sebral míč zkušenému Trousilovi a zvýšil na 2:0. Koncovku zápasu mohl zdramatizovat Valenta, jenže jeho pokus pouze orazítkoval tyč. Následný protiútok pak využil ke třetí trefě Delarge a bylo rozhodnuto.

27. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Sigma Olomouc 0:2 (0:0)
66. Navrátil, 89. Falta. Rozhodčí: Jech - Moláček, Blažej. ŽK: Šlapák, Koukal, Hájovský - Varadi, Plšek.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Krbeček - Pilík, Mašán, Trapp (83. Valenta), Šlapák (66. Tarczal) - Střihavka (46. Koukal), Wágner. Trenér: Straka.
Olomouc: Zlámal - Koutný, Šindelář, Škerle, Javůrek - Hořava - Schulmeister, Plšek (65. Pospíšil), Navrátil (86. Falta), Petr (77. Doležal) - Varadi. Trenér: Kotůlek.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 0:1 (0:1)
Branka: 15. Škoda. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Tacina. ČK: 18. Juhar (Slavia). ŽK: Procházka - Kisel, Nitrianský, Čontofalský. Diváci: 11.705.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (88. Fillo), Horváth - Ďuriš (71. Tecl), Kolář, Kovařík (46. Rajtoral) - Bakoš. Trenér: Vrba.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Bortel, Hubáček, Dostál - Gecov, Zmrhal (64. Petrák) - Vošahlík (76. Mičola), Kisel, Juhar - Škoda (81. Fenin). Trenér: Petrouš.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 0:3 (0:1)
Branky: 32. Pavelka, 59. Rabušic, 81. Delarge. Rozhodčí: Královec - Štěrba, Pospíšil. ŽK: Kubáň - Pavelka. Diváci: 4103.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Košút, Trousil, Kubáň - Valenta, Daníček (82. M. Kovář), Šumolikoski, Volešák - Haša (46. Hlúpik, 87. Hála), Došek. Trenér: Habanec.
Liberec: P. Kovář - Coufal, Kováč, Kelič, Frýdek - Šural, Sackey (4. Delarge), Rybalka (79. Hušek), Pavelka - Štajner - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

1. Plzeň 27 18 5 4 49:19 59
2. Sparta 26 16 6 4 43:20 54
3. Liberec 27 14 5 8 40:31 47
4. Olomouc 27 12 8 7 36:26 44
5. Jablonec 26 11 8 7 44:38 41
6. Dukla 26 9 12 5 41:29 39