Šance na postup opět klesly. Češi v závěru padli s Arménií

Čeští fotbalisté nesplnili úkol, když proti Arménům nezískali ani bod.
Kapitán Tomáš Rosický se sice postaral o důležitý vyrovnávací gól, ale v závěru ani on nedokázal odvrátit porážku.
Kouče Michala Bílka nezviklala ani další porážka a u týmu zůstává.
Marek Suchý ani Petr Čech asi takový vývoj a hlavně výsledek zápasu nečekali,...
...Michal Kadlec seděl smutně na zemi,...
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
6. 9. 2013 23:03
Čeští fotbalisté prohráli v kvalifikaci o MS 2014 v Brazílii s Arménií 1:2 a jejich šance na postup opět povážlivě klesly.

Praha - Brána do Brazílie se českým fotbalistům prakticky zavřela. Bílkovi svěřenci znovu nesplnili povinnost zisku tří bodů a doma s Arménií prohráli 1:2.

Přes úvodní tlak zůstaly všechny české šance nevyužity a naopak to byli Arméni, kdo šel po ojedinělému výpadu a trefě Karlena Mkrtčjana ze 31. minuty do vedení.

Po změně stran hosté vyrovnali hru, ovšem s přibývajícím časem znovu rostl tlak českého výběru, který korunoval vyrovnávacím gólem v 71. minutě kapitán Tomáš Rosický.

Češi v závěru vše vsadili na jednu kartu, kdy tvrdošíjně bušili do arménské obrany. Ta však nepovolila a ve třetí minutě nastavení přidal se štěstím druhý zásah za Čechova záda Gevorg Ghazarjan.

Na český národní tým se díky výhře dotáhli Dánové, kteří zvítězili 2:1 na Maltě. Seveřané tak mají stejně jako Češi a Arméni devět bodů, z uvedené trojice však disponují nejhorším skóre.

Podobně nepřesvědčivé vítězství uhráli Italové, kteří na dálku pomohli Česku. Lídr skupiny si proti Bulharsku vystačil s jediným gólem, jenž ve 38. minutě zaznamenal Gilardino.

Bílkova parta měla herně navrch...

Střely celkem 20:7, na branku 4:3, rohové kopy 17:5, držení míče 56-44. Bílkovi a jeho výběru může být vytýkáno mnohé, pravdou ale je, že i přes výsledek předvedl herně jeden z nejlepších výkonů za poslední roky.

Arméni totiž v prvních pětadvaceti minutách de facto nepřelezli polovinu hřiště s míčem na noze, čeští hráči hýřili pohybem, chutí, kombinací se dokázali probít až do zakončení, jenže právě ve finální fázi selhávali. "Začali jsme dobře, bohužel jsem nedokázali z tlaku vytěžit gól," poznamenal trefně po zápase pro Českou televizi Bílek.

V zakončení totiž postupně selhal třikrát Jiráček, Rabušic i Hušbauer, jenž i poté měl několikrát míč na hranici vápna, nikdy z toho ale nic vážnějšího nevzešlo. A tak udeřilo na druhé straně.

...góly ale stříleli Arméni

Údernost a lá Liberec v Udine předvedli hosté ve 31. minutě, kdy Michal Kadlec ztratil míč, Movsisjan jej přiťuknul k Mkrtčjanovi a ten z pětadvaceti metrů práskl levačkou do míče takovým stylem, že i Čech byl krátký - 0:1. Poté sice nastal pochopitelný český útlum, v závěru poločasu se ale opět dostali hosté pod tlak.

Ten přežili bez úhony a ve 49. minutě mohl téměř vyprodaný Eden oněmět znovu, když se dostal před Čecha Movsisjan, leč míč mu byl tentokrát nepřítelem. Bílek poté poslal do hry postupně Kadlece, Vaňka a nuceně i Suchého, domácí mačkali protivníka jako citrón, jenže gól ne a ne přijít.

Také proto, že ač český trenér vsadil v útoku na dvě věže, po hříchu je za celý zápas (Kozáka, Rabušic hrál jen 55 minut) nedokázal najít jediný přesný míč ať již ze hry, nebo ze standardních situací, které zahrál především Plašil prachbídně.

Rosický vykřesal naději

V 71. minutě se ale přece jen Eden rozburácel, když už náhradního brankáře hostí Kasparova prostřelil z hranice vápna i s pomocí teče hostujícího obránce Rosický. Češi poté rozpoutali doslova peklo, v rozhodujících momentech jim ale vždy chyběl ten poslední krok.

A tak přišel druhý a definitivní knockoutový úder - nejprve po 17. rohu přestřelil hlavou Sivok hostující branku, z následného brejku se s obrovskou dávkou štěstí prosadil Kazarjan a Arméni opět vedli. Alespoň na vyrovnání již neměli Češi ani čas, ani morální síly a ani štěstí, které tentokrát zjevně přálo hostím.

Český postup? Jen utopie

Ti tak po vyloupení dánského království vyhráli podruhé v řadě na půdě papírového favorita, dotáhli se bodově na český výběr a mohou snít sen minimálně o účasti v baráži o světový šampionát.

Češi sice také, ovšem to by museli z následného trojboje Itálie, Malta, Bulharsko vytěžit devět bodů a ještě spoléhat na další okolnosti (výsledky nejen ve skupině B, ale i v ostatních, na nejhorší tým na druhém místě své skupiny totiž zbude Černý Petr a do baráže nepostoupí).

Výsledky:

Česko - Arménie 1:2 (0:1)

Branky: 70. Rosický - 31. Mkrtčjan, 90.+2 Kazarjan. Rozhodčí: Gautier - Annonier, Cano (všichni Fr.). ŽK: Limberský, Hušbauer, Rosický - Özbiliz, Arzumanjan, Movsisjan, Edigarjan. Diváci: 17.628.
Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Limberský (64. Suchý) - Rosický, Hušbauer, Plašil, Jiráček (62. Vaněk) - Rabušic (55. V. Kadlec), Kozák. Trenér: Bílek.
Arménie: Berezovskij (69. Kasparov) - Mkojan, Harojan, Arzumanjan, Hovhanisjan (77. Pizzelli) - Mkrtčjan, Artur Edigarjan - Özbiliz (28. Hajrapetjan), Mchitarjan, Kazarjan - Movsisjan. Trenér: Manisjan.

Malta - Dánsko 1:2 (1:1)

Branky: 38. Failla - 2. Andreasen, 52. vlastní Camilleri. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.). ŽK: Agius, Briffa, Mintoff, Vella (všichni Malta)
Malta: Haber - Herrera (89. Cohen), Agius, Camilleri, Failla - Sciberras, Mintoff (75. Fenech), Briffa, Muscat, Schembri - Mifsud (81. Vella). Trenér: Ghedin.
Dánsko: Andersen - Kjaer, Boilesen, Agger, Andreasen (72. Sloth) - Braithwaite (84. Fischer), Kvist, Jacobsen, Eriksen - Falk (46. Krohn-Dehli), Pedersen. Trenér: Olsen.

Itálie - Bulharsko 1:0 (1:0)

Branka: 38. Gilardino. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.).
Itálie: Buffon - Abate (80. Maggio), Bonucci, Chiellini, Antonelli (66. Astori) - Motta, Pirlo, De Rossi - Candreva, Insigne (67. Giaccherini), Gilardino. Trenér: Prandelli.
Bulharsko: Michajlov - J. Minev, Bodurov, Ivanov, V. Minev - Djakov (75. Delev) - Nedělev, Manolev (54. Iliev), Gadžev, Popov - Tonev (61. Rangelov). Trenér: Penev.