Rusové vyhráli nad Českem 2:0 a mají jisté první místo

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
13. 5. 2012 18:30
Čeští hokejisté prohráli s Ruskem 0:2
Alexander Pěrežogin se raduje z úvodního gólu ruského týmu, přihlížejí Tomáš Plekanec (vzadu) a Martin Erat | Foto: Reuters

Stockholm - Čeští hokejisté prohráli s Ruskem ve skupině B na mistrovství světa 0:2 a stále ještě nemají jistotu postupu do čtvrtfinále.

Naopak Rusové si ve stockholmské Globen Areně zajistili první místo a nejlepší pozici pro nasazení do čtvrtfinále.

Rusové o své výhře rozhodli v prvních minutách úvodní a závěrečné třetiny. Ve 24. sekundě zápasu se prosadil Alexander Pěrežogin, ve 41. minutě se ve dvojnásobné přesilovce prosadil nejproduktivnější hráč šampionátu Jevgenij Malkin.

Českému týmu nepomohlo ani to, že Rusko přestříleli 30:23, vynikající výkon totiž podal brankář ruského týmu Konstantin Barulin.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika sice ještě nemají postup jistý, pokud však v úterý budou v závěrečném souboji s Německem bodovat, postup si zajistí. Jistotu však mohou mít ještě před tímto zápasem po souhře ostatních výsledků.

Češi nedokázali zlomit Barulinovo kouzlo

Rusové měli snový nástup do zápasu. Už ve 24. sekundě otevřel skóre Alexander Pěrežogin, když dostal za bránu přihrávku od Ilji Nikulina, sjel si před brankoviště a z otočky překonal gólmana Jakuba Kováře střelou na vzdálenější tyč.

V páté minutě měli Češi velkou příležitost na vyrovnání, Miroslav Blaťák předložil puk Michaelu Frolíkovi před odkrytou bránu, útočníkovi Chicaga však v klíčové chvíli sjel puk z čepele.

V 11. minutě měli Rusové štěstí, když bomba Petra Tenkráta od modré skončila na tyči Barulinovy brány.

V opatrné druhé třetině mohl ve 37. minutě srovnat kapitán Tomáš Plekanec, Barulin však stačil jeho střelu z pravého kruhu vykopnout betonem.

Malkin vstřelil sedmý gól na šampionátu

V závěru druhé třetiny však byl vyloučen obránce Lukáš Krajíček a Češi vstupovali do závěrečné části ve dvojnásobném oslabení.

Už v přesilovce pěti proti čtyřem se ve 44. sekundě prosadil sedmým gólem na šampionátu Jevgenij Malkin, který dorazil do odkryté branky puk, který vyrazil Kovář po Popovově pokusu.

Ve 47. minutě mohl Malkin přidat po samostatné akci další gól, ale Kovář jej vychytal, o tři minuty později zlikvidoval český brankář i tutovku Kokareva, Malkin pak dorážel puk do branky až po odpískání.

Hned poté měl velkou šanci na snížení Erat, Barulin jej vychytal a poradil si i s dorážkou Hemského.

Poslední velkou šanci zápasu měl v 55. minutě Žerděv, který jel sám na Kováře po Krejčíkově chybě, český brankář však jeho blafák zneškodnil.

Výsledek:

Skupina B:

Rusko - Česko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Pěrežogin (Nikulin), 41. Malkin (Popov). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Kurmann (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5341.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, J. Birjukov, Medveděv, Denisov, Nikitin, Rjasenskij - Pěrežogin, Malkin, Popov - Kuzněcov, Dacjuk, Kuljomin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Ketov, Svitov, Kokarev. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Česko: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Krejčík, Krajíček, Mojžíš - Erat, Plekanec, M. Michálek - Hemský, Krejčí, Tenkrát - Frolík, P. Nedvěd, Průcha - Kašpar, Novotný, Koukal. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.