Čarodějové Čech a Mata pokořili Tottenham, Arsenal padnul

Petr Čech zasahuje před střídajícím Emanuelem Adebayorem.
Fotbalový manažer anglické reprezentace Roy Hodgson se přišel podívat na utkání anglické Premier League mezi Tottenhamem Hottspur a Chelsea.
První gól utkání vstřelil hráč Chelsea Gary Cahill v 17. minutě.
...
Jeho gól byl jediným v prvním poločase a tak vydrželo vedení na straně Chelsea až do 47. minuty.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
20. 10. 2012 15:44
Souhrn osmého kola anglické Premier League, kterému vévodí londýnské derby Tottenham - Chelsea.

Londýn - Úvodní souboj 8. kola anglické Premier League ovládli na hřišti Tottenhamu konkurenti z Chelsea, kteří svého odvěkého rivala porazili 4:2.

Dvěma góly a asistencí se na vítězství vedoucího týmu soutěže podílel Španěl Juan Manuel Mata, český reprezentační brankář Petr Čech pak podpořil výhru dvěma skvělými zákroky.

První poločas se rozjížděl pomaleji

Byla to strhující podívaná dvou nesmiřitelných soupeřů. V 17. minutě šlágr 8. kola anglické nejvyššího fotbalové soutěže Gallas odvrátil centr od rohového praporku jen proti noze výborně pozičně postaveného Cahilla a projektil z jeho pravačky protrhl kromě rukavic Friedela málem i síť.

Jenže francouzský stoper hned v úvodu druhé půle svou chybu odčinil a odstartoval strhujících 45 minut fotbalu. Jeho branka ale podle všeho platit neměla, zpětnou přihrávku Vertoghena totiž dopravil do sítě nejspíše rukou.

Druhá půle nabídla strhující fotbal

Gól ale platil a o sedm minut později domácí skóre zápasu otočili - Lennon zpoza vápna napřáhl a Defoe špičkou kopačky změnil směr dráhy letu míče mimo dosah českého brankáře, přestože ten se dokázal ještě po kulatém nesmyslu z protipohybu natahovat. I tento gól ale "smrděl" porušením pravidel, Defoe byl na hranici (či za hranicí?) ofsajdu.

Jenže hostům to pranic nevadilo. Ve svém středu totiž měli borce s číslem 10 a jmenovkou Mata na zádech. V 66. minutě španělský šikula začal na půli hřiště akci, kterou rozvinul nepovedeným centrem Oscar. Jenže odražený míč se přilepil na levačku dobíhajícího Maty a ten technickou střelou vyrovnal.

A o tři minuty později ukázal spolu s Hazardem svou genialitu podruhé. Od postranní čáry přihrál na střed Mikelovi, ten předložil míč Hazardovi, který z první vyslal kolmici na Matu, na jehož pohyb vpřed se obránce Walker jen díval - 2:3.

Hrdinou zápasu se stal Mata

"Když domácí otočili výsledek, nebylo nám lehce po těle, ale dokázali jsme rychle odpovědět. Předvedli jsme tady skvělý kolektivní výkon," prohlásil po zápase do mikrofonů stanice Sky Sports španělský štírek.

Poté již přišly velké chvíle českého fantoma v brance "Blues". Ten při rostoucím tlaku domácích vytáhl tři výborné zákroky proti střelám zpoza vápna a především zásah proti Walkerově utajené pumelenici z pětadvaceti metrů, kterou viděl na poslední chvíli, prokázal svou světovou extratřídu.

Dal tak základ pro čtvrtou trefu svých spoluhráčů. Mata vybojoval u postranní čáry po nepovedeném brejku míč na nešťastníku zápasu Walkerovi, pronikl do vápna a jeho křižnou pobídku před prázdnou branku Sturridge nemohl odmítnout.

Kouči Tottehnamu André Villas-Boasovi tak nevyšla pomsta za loňské vyhození právě z Chelsea, úspěšnější byl jeho tehdejší asistent a současný hlavní kouč vedoucího celku Premier League Roberto Di Matteo.

"Je to skvělý výsledek, vedeme ligu, ale na oslavy není čas, už se musíme soustředit na další zápasy, v týdnu nás čeká těžký duel v Lize mistrů proti Šachťaru Doněck," utnul hned v zárodku myšlenky na sebeuspokojení z parádního výsledku z White Hart Lane Mata.

Oslabené Citizens zachránil Džeko

Stejným skóre jako Chelsea na Tottenhamu, tedy 4:2, zvítězil v sobotu i Manchester United, jenž si doma poradil se Stoke.Dvěma góly se na výhře "Rudých ďáblů podílel Wayne Rooney, šestý gól v sezoně vstřelil Robin van Persie.

United se díky dnešnímu vítězství drží na druhé příčce tabulky o čtyři body za Chelsea. Stejně bodů má ovšem na kontě i jejich městský rival City, který v posledních minutách otočil zápas s West Bromwichem Albion na 2:1. O oba góly "Citizens" se postaral střídající Edin Džeko.

Liverpoolu stačil jeden gól

Nejtěsnější vítězství 1:0 uhájili na domácí půdě Liverpool a Fulham. Reds trefil výhru s Readingem Raheem Sterling, Londýňany zachránil v 84. minutě utkání s Aston Villou Chris Baird.

V nepřesvědčivých výkonech pokračuje Arsenal, který překvapivě padnul na půdě Norwiche. Vůbec první výhru pro Norwich zařídil gólem z 19. minuty Holt. Londýňanům momentálně patří devátá příčka.

Dvěma brankami se dnes blýskl útočník West Hamu Mark Noble. "Kladiváři" porazili Southampton 4:1.

Z výhry se po šestikolovém ligovém půstu raduje i Swansea, jež přehrálo Wigan 2:1.

Manchester United - Stoke 4:2
Branky: 27. a 65. Rooney, 44. Van Persie, 46. Welbeck - 11. vlastní Rooney, 58. Kightly

Swansea - Wigan 2:1
Branky: 65. Pablo, 67. Michu - 69. Boyce

West Bromwich - Manchester City 1:2
Branky: 67. Long - 80. a 90.+2 Džeko

West Ham United - Southampton 4:1