Plzeň a Sparta srovnaly série! Oba zápasy rozhodly nájezdy

13. 3. 2013 21:46
Litvínov v základní části ani jednou neprohrál na samostatné nájezdy. Unikátní sérii přerušila v play off Plzeň.
Radost plzeňských hokejistů.
Radost plzeňských hokejistů. | Foto: Eduard Erben

Praha - V základní části ani jednou neprohráli samostatné nájezdy. O unikátní sérii však přišli v nejméně vhodný moment. Hokejisté Litvínova ve čtvrtfinále play off extraligy prohráli na svém ledě s Plzní 3:4 po nájezdech a série je tak vyrovnaná 2:2 na zápasy.

Rozstřel rozhodoval také na Spartě, kde si domácí vynutili prodloužení až půl minuty před koncem po brance Tona. Pražský tým poté zvládl dovednostní soutěž lépe, zvítězil nad Třincem 5:4 a rovněž srovnal stav série na 2:2.

Hrdinou Plzně Nicolas Johnson

Na severu Čech se začalo hrát podle defenzivních not z minulých utkání a v první třetině diváci čekali na branku marně. Góly ale začaly padat ve druhé polovině utkání.

Nejprve ve 33. minutě poslal domácí do vedení Kubát, jenže Johnson o dvě minuty později srovnal. Verva vedla ještě jednou po brance Hübla ze 47. minuty, pak ale hosté dvěma slepenými góly Jana Kováře a Pletky otočili skóre.

Prodloužení si nakonec vynutil domácí Lukeš. Loterii rozstřelu mohl v nastavených deseti minutách odvrátit plzeňský Vlasák, nicméně v obrovské šanci selhal a potvrdil svou střeleckou smůlu.

Přesto se plzeňští nakonec radovali. Johnson parádně vykoupal Francouze, Hübl trefil pouze tyč a Jan Kovář definitivně stvrdil důležitou výhru Indiánů.

Adamského hattrick Třinci nestačil

V duelu Sparty s Třincem začaly padat branky hned na začátku. Oceláři po šesti minutách vedli 2:0 po trefách Adamského a Hrni, domácí však ještě do první sirény srovnali zásluhou Formana a Pilaře.

Hned po první přestávce dal Adamský svým druhým gólem výhodu třineckým, podruhé se však trefil i na druhé straně obránce Pilař. Nenasytný kanonýr Adamský v 50. minutě poslal hosty do vedení 4:3 a Sparta se ocitla na dně. Nebyla schopna si vytvořit tlak a šance nepřicházely. Až třiatřicet vteřin před koncem při power play dotlačil puk do sítě veterán Ton.

Prodloužení i přes čtyři vyloučení rozhodnutí nepřineslo a tak se hráči pustili do nájezdů. V nich zklamali brankáři Melicherčík a Hamerlík, kteří nedokázali chytit první tři nájezdy na každé straně. Drama pokračovalo, dalších šest nájezdů gól nepadl, až se na Hamerlíka rozjel domácí Tenkrát a proměnil. Naopak Hrabal neproměnil a sparťané tak mohli začít slavit.

Olomouc bude hrát baráž o extraligu

Hokejisté Olomouce zvítězili ve čtvrtém semifinále play off první ligy v Ústí nad Labem 2:0 a po výhře 4:0 na zápasy postoupili do baráže o extraligu. V druhé semifinálové sérii porazila Třebíč vítěze základní části Mladou Boleslav i podruhé doma a vyrovnala stav série na 2:2.

Souboj druhého týmu po základní části se třetím vyzněl až překvapivě jednoznačně pro lépe postavenou Olomouc. Svěřenci trenérů Petra Fialy a Jana Tomajka vyhráli oba domácí duely a na ledě Lvů dokonce jejich gólman Kašík ani jednou neinkasoval.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Kubát (Majdan), 47. Hübl (Majdan, Lukeš), 55. Lukeš (Kubát, Hübl) - 35. Johnson (Vampola), 51. Jan Kovář (Jiří Hanzlík), 52. Pletka (Kratěna, Jan Kovář), rozhodující nájezd Johnson. Rozhodčí: Lacina, Hribik - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 9:8, navíc Majdan (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 6550. Stav série: 2:2.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Plzeň: Mazanec - Mozík, St. Pierre, Slovák, Jiří Hanzlík, Boháč, Frolo - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Johnson, Martin Straka, Vlasák - Petruška, Kašpařík, Hollweg - Vampola, Lev, P. Sedláček. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Forman (Bahenský), 14. Pilař (J. Hlinka, P. Ton), 30. Pilař (P. Ton), 60. P. Ton (Jar. Svoboda, Hunkes), rozhodující nájezd Tenkrát - 5. Adamský (Klimenta, Polanský), 6. Hrňa (Orsava, Zagrapan), 22. Adamský (Polanský, Klimenta), 50. Adamský (Klimenta, Polanský). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:9, navíc Tenkrát - Adamský oba 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 10.042. Stav série: 2:2.

Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Milam, Jan Hanzlík - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Jar. Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Třinec: Hamerlík - Roth, Galvas, Hrabal, Zíb, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.