Zlatý gól Straky! Plzeň má po rekordním finále první titul

Plzeň poprvé v historii získala extraligový titul
Hlavním hrdinou večera byl plzeňský kapitán a střelec vítězného gólu Martin Straka.
Zámořské posily Západočechů Nicolas St. Pierre (vlevo) a Nicholas Johnson.
Slovenský útočník Jozef Balej byl autorem prvního gólu Plzně v rozhodujícím sedmém finálovém zápase.
Zkušený brněnský rodák Adam Svoboda byl spolehlivou plzeňskou brankářskou dvojkou.
Sport Sport
21. 4. 2013 22:35
Hokejisté Plzně porazili v sedmém zápase finále Zlín 4:3 v prodloužení a získali první extraligový titul v historii.

Praha - Hokejisté Plzně přepsali extraligové i vlastní dějiny. V nejdelším finále historie porazili v sedmém zápase Zlín 4:3 ve druhém prodloužení a získali premiérový titul.

Famózní drama rozhodnul v čase 96:15 kapitán indiánů Martin Straka, jenž z mezikruží vypustil na Sedláčka celkem nenápadnou střelu a o chvilinku později uviděl, jak kotouč prošel zlínskému gólmanovi až za brankovou čáru.

Zároveň propukla nekončící plzeňská radost.

"Ani jsem to nevěděl (že jsem dal gól). Myslel jsem, že to gólman chytil, a až když kluci jeli kolem mě, tak jsem viděl, že to tam spadlo. Úžasný pocit. Bylo to fantastické utkání se vším všudy. Nemohl to být lepší konec," radoval se Straka v rozhovoru pro Českou televizi.

Úvod byl opatrný

Rozhodující střetnutí snad ani jinak vyvrcholit nemohlo. Západočeši v normální hrací době třikrát vedli, berani dokázali třikrát vyrovnat.

Od prvních minut se hrálo ve vysokém tempu a nasazení, přestože se příliš nebezpečných situací před brankami neurodilo.

Po Balaštíkově pokusu zkraje zápasu skončil puk na brankové čáře, Kovářova střela zase na boční síťce. Oba brankáři zůstali neprůstřelní i po ranách Köhlera či Kratěny.

Přestřelka ve druhé třetině

Bezbrankový stav se změnil až ve 22. minutě. Na Vlasákovu pobídku zpoza brány si mezi kruhy najel Balej a otevřel skóre.

Zlínští zareagovali na vedení soupeře rychle. Po pěkné souhře a Čechově tyčce doklepával do odkryté svatyně Balaštík.

Úvodní trefy nastartovaly skvělé představení, které ještě do přestávky vyšperkovaly další dva góly.

Nejprve se trefil s přispěním Řežníčkovy teče Johnson a o chvíli později znovu srovnal po Köhlerově objetí branky Ondráček.

Potřetí si Západočeši vybudovali těsný náskok v 50. minutě, když Kovář namířil puk přesně do mezírky mezi Sedláčkovým betonem a tyčkou.

Jenže Zlín se ani s ubývajícím časem nevzdával a deset sekund před koncem řádné hrací doby poslal ranou od modré zápas do prodloužení Čech.

Prodloužení bylo plné šancí

Také v dlouhém nastaveném čase měly oba celky řadu gólových příležitostí. Domácí dokonce dvakrát zachránilo břevno, sám Straka další tři velké šance promarnil, na opačné straně zase selhali Kostourek či Okál.

Hrálo se na hranici sil. Řadu zákroků by jindy sudí trestali, nyní se však rozhodli nechat boji spád a hráčům do něj nezasahovat. Ti zase souboje tolik nehrotili a snažili se zachovat chladnou hlavu.

Třikrát plzeňský šéf Straka roli hrdiny odmítnul, napočtvrté se však už trefil a symbolicky tak, jakožto jediný pamětník neúspěšného finále před 21 lety, krásnou bitvu rozhodnul.

Výsledek:

PSG Zlín - HC Škoda Plzeň 3:4 v druhém prodloužení (0:0, 2:2, 1:1 - 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Balaštík (Čech, Leška), 39. Ondráček (Köhler, Čajánek), 60. Čech (Zámorský, Čajánek) - 22. Balej (Vlasák, Kašpařík), 36. Johnson (Martin Straka, St. Pierre), 50. Jan Kovář (Johnson, Martin Straka), 97. Martin Straka (Jan Kovář, Balej). Rozhodčí: Baluška (SR), A. Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 6641 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:4.
Zlín: J. Sedláček - Zámorský, Řezníček, Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Urbanec - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Melenovský, Čech - Okál, Kostourek, Fořt. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.
Plzeň: Mazanec - Jiří Hanzlík, J. Špaček, J. Jeřábek, St. Pierre, Slovák, Frolo, Mozík - Johnson, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, Kašpařík, Vlasák - Balej, T. Sýkora, Pletka - Dvořák, Lev, Petruška. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.