Čeští hokejisté se právem radují. Proti Norsku nezaváhali a nedovolili šok v podobně vypadnutí před branami play off.
Norští fanoušci věřili, že jejich tým si s favoritem poradí a na jeho úkor postoupí do play off,...
...to milovníci českého hokeje byli úplně opačného názoru.
V hale Globen byly sice tribuny poloprázdné, ale fanoušci Pavelce a spol. byli pořádně slyšet.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 5. 2013 18:23
Čeští hokejisté porazili v posledním duelu základní skupiny ve Stockholmu Norsko hladce 7:0 a ve čtvrtečním čtvrtfinále narazí na Švýcary.

Stockholm - Blamáž zažehnána, ostuda odvrácena. Čeští hokejisté na světovém šampionátu ve Švédsku smetli ve svém posledním zápase základní skupiny B Norsko 7:0, a zajistili si tak postup do čtvrtečního čtvrtfinále.

V něm se utkají od 14:45 hodin s vítězem skupiny Švýcarskem, které si o duel s Hadamczikovou partou "řeklo" odpoledním triumfem nad Běloruskem.

Plekanec nakopl český výběr

V úterním duelu se přitom naplno ukázalo, jak důležité bylo povolání Tomáše Plekance ze zámořské NHL. Zkušený centr i celý český tým totiž do zápasu vtrhl jako uragán a ve 12. minutě bylo de facto rozhodnuto.

"Pleky nám zvýšil sebevědomí, myslím, že hodně kluků dalo góly, na které čekali hodně dlouho. Postup do čtvrtfinále ale bereme pouze jako splněnou povinnost," pronesl po zápase Vrbata, jeden z dnešním střelců týmu.

Již po 105 vteřinách se trefil dosud nevýrazný Tomáš Fleischmann, který protlačil kotouč na brankovišti za Haugena. První gólová asistence Plekance.

O šest minut později tentýž hráč zvýšil na 2:0, když se do zamotání norské obrany zapojil kompletní první útok, tj. ještě opět Plekanec a Tlustý.

Haugen odchytal jen dvanáct minut

A třetí gól, který vyhnal Haugena z brány? Plekanec parádně vyhrál buly ve středním pásmu u útočné modré čáry, rázem jel s Tlustým ve dvou na jednoho obránce a kanonýr Caroliny bezpečně zavěsil - 3:0!

Zatímco dosud Tlustý s Fleischmannem vypálili na gólmany soupeřů 22 pokusů bez jediného zásahu do černého, nyní jim stačily čtyři střely na tři branky. "Byla jen otázka času, kdy se trefí. A ten třetí gól? To bylo i o štěstí," usmíval se po první třetině při rozhovoru pro Českou televizi Plekanec.

Hráči v červených dresech následně přečkali pět přesilovek soupeře za sebou, aby před polovinou utkání udeřili počtvrté - Voráček v signalizované výhodě vlétl do obranného pásma Norů jako tank, vypálil, náhradní gólman Volden vypíchl kotouč jen proti holi Hanzala a ten zavěsil. Když dvě desetiny před koncem druhé části zvýšil na 5:0 Zbyněk Michálek, bylo rozhodnuto.

Ve třetí třetině si zachytal také Francouz

Rozjetá česká mašina přidala v posledním dějství ještě další dvě branky zásluhou Vrbaty a Irgla, a na posledních šest minut tak mohl pustit Pavelec do branky mladíka Francouze.

"Přišli dva noví hráči, který týmu dali myšlenku i řád. Plekanec i Židlický skutečně týmu neskutečně pomohli, zápas si užívali a díky povedenému začátku se pak uklidnil i celý tým," řekl po zápase asistent trenéra Josef Paleček.

Podruhé na turnaji čekají rozjetí Švýcaři

Ve čtvrtečním čtvrtfinále budou moct uklidnění a pohodu předvést Hadamczikovi svěřenci i proti překvapivému vítězi skupiny Švýcarům, kteří český výběr porazili před osmi dny 5:2.

"Teď jdeme na Švýcary, kteří tady hrají skvěle, ale já věřím, že nás dvakrát na jednom turnaji neporazí. Jsme jiný tým, než jsme byli v prvním vzájemném souboji," dodal bojovně naladěný Vrbata.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Stockholm):

Česká republika - Norsko 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Fleischmann (Plekanec), 8. Fleischmann (Plekanec, Tlustý), 12. Tlustý (Plekanec), 28. Hanzal (Voráček, Hudler), 40. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), 54. Vrbata (Hanzal), 54. Irgl (Novotný, Hubáček). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Morg. Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 2769.

Česko: Pavelec (54. Francouz) - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák - Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl (41. Tenkrát), Hudler - Vrbata, Hanzal, Koukal - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.

Norsko: Haugen (13. Volden) - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Forsberg - Röymark, Hansen, Skröder - Holtet, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, Roest - Martinsen, Spets, Ask. Trenér: Roy Johansen.

Bělorusko - Švýcarsko 1:4, Dánsko - Švédsko 2:4 - VÍCE ZDE!