Pirlo dal krásný gól, remízu Chorvatům ale zařídil Mandžukič

14. 6. 2012 20:02
Italové mají jen dva body, v závěrečném zápase ale hrají s outsiderem z Irska
Nápřah a rána. Míč z Pirlovy kopačky míří přes zeď k tyči chorvatské branky.
Nápřah a rána. Míč z Pirlovy kopačky míří přes zeď k tyči chorvatské branky. | Foto: Reuters

Poznaň - Pouze kvůli své vlastní zbytečné pasivitě přišla Itálie o důležité dva body. Squadra azzura ve svém druhém představení ve skupině C fotbalového Eura remizovala s Chorvatskem 1:1 a v tabulce je až na třetím místě.

Italové šli v první půli do vedení po parádní trefě Pirla z přímého kopu. Jenže ve druhé půli se zbytečně zatáhli, za což je potrestal svým třetím gólem na šampionátu chorvatský kanonýr Mario Mandžukič.

"Italové ukázali, že jsou stále výjimečným týmem. O to více musím pogratulovat svým hráčům, že předvedli charakter a ve druhé půli dokázali zabránit porážce. Remíza je podle mě spravedlivá," řekl trenér Chorvatska Slaven Bilič. "Mít po dvou zápasech čtyři body je to, o čem jsme snili," dodal kouč.

Italové začali skvěle, Balotelli se zastřeloval

Svěřenci Cesare Prandelliho od začátku potvrzovali, že jejich úvodní remíza se Španělskem rozhodně nebyla náhodná. Hráli pohledný, účelný a na pohled jednoduchý fotbal, který vedl k mnoha šancím. Do nich se dostával především kontroverzní Mario Balotelli, jenž dostal v základní sestavě znovu přednost před Di Natalem.

Jenže v první šanci pálil útočník Manchesteru City vedle a poté ho vychytal pozorný brankář Pletikosa. Chorvati se jen velmi těžko dostávali do zkonsolidované obrany Italů. Největší tlak si jihoevropský tým vypracoval na konci prvního poločase. Nejprve v obrovské šanci nadvakrát selhal Marchisio, ve 38. minutě už ale Tifosi jásali. Pirlo si postavil míč k přímému kopu a trefil přesně.

Mandžukič má na Euru střelecké kopačky

Po obrátce se ale italský tým nechal ukolébat faktem, že Chorvati nijak výrazně nehrozili. Sami rovněž přestali útočit a soustředili se na bránění hubeného vedení. A to se jim vymstilo, když svěřenci Slavena Biliče udeřili z vůbec první velké příležitosti. V 72. minutě neuhlídal Chiellini na zadní tyči kanonýrka Mandžukiče, ten jedním dotykem zpracoval a druhým napálil míč od tyče do sítě. Buffon neměl šanci.

Chorvatský tým vyrovnání nakoplo a ve zbytku utkání byl lepší. Jenže žádnou příležitost nedotáhl k nebezpečnému zakončení. Chorvati mají čtyři body, Italové pouze dva. V závěrečném zápase ale má balkánský celek nepoměrně těžšího soupeře. Utkají se se Španělskem, zatímco Itálie vyzve podceňované Irsko.

"Stále žijeme, to je hlavní. O postup se budeme rvát do poslední minuty," slíbil italský trenér po zápase.

1. Chorvatsko 2 1 1 0 4:2 4
2. Itálie 2 0 2 0 2:2 2
3. Španělsko 1 0 1 0 1:1 1
4. Irsko 1 0 0 1 1:3 0