Alpskou etapu Tour de France přerušil hromadný pád. Muselo se začít znovu

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 7. 2023 18:25
Náročnou 14. etapu cyklistické Tour de France vyhrál v Alpách díky nástupu v závěrečném sjezdu Španěl Carlos Rodríguez před oběma lídry průběžného pořadí Slovincem Tadejem Pogačarem a Dánem Jonasem Vingegaardem.
14. etapa Tour de France.
14. etapa Tour de France. | Foto: Reuters

Obhájce prvenství Vingeggaard zvýšil díky bonusu za vítězství v horské prémii vedení o jedinou sekundu na současných deset sekund.

Pogačar s Vingegaardem se během závěrečného stoupání nejvyšší kategorie na Col de Joux Plane utrhli ostatním. Dvojnásobný vítěz Tour Pogačar se pokusil nastoupit i Vingegaardovi, ale ten se jej udržel a na vrchol dojel první, díky čemuž získal na Pogačara tři bonusové sekundy.

V závěrečném dlouhém sjezdu oba předjel dvaadvacetiletý Rodríguez, který se díky premiérovému etapovému vítězství dostal v průběžném pořadí na třetí místo o sekundu před Australana Jaie Hindleyho. Souboj o druhé místo v etapě a dvě bonusové sekundy pro sebe po téměř 152 kilometrech získal Pogačar.

"Zvítězit v nejlepším závodě světa je neuvěřitelné, vždycky jsem o tom snil," řekl Rodríguez.

"Když jsem odpadl na Joux-Plane, nemyslel jsem si, že je to možné. Chtěl jsem stoupat svým tempem a pak zvládnout sjezd co nejrychleji. Jsem ve sjezdu dobrý, chtěl jsem toho využít. Několikrát jsem málem spadl, přesto jsem riskoval. Inspirovalo mě včerejší vítězství Michala Kwiatkowského," dodal jezdec stáje Ineos Grenadiers.

Etapu poznamenal hromadný pád zhruba třicítky cyklistů v zatáčce na kluzké silnici v nepříliš prudkém sjezdu krátce po ostrém startu. Pořadatelé se rozhodli závod přerušit a úvod neutralizovali. Po asi dvacetiminutové pauze byla etapa opět restartována.

Na zemi se mimo jiné ocitl i Hindley, nejhůře dopadli Španěl Antonio Pedrero a Jihoafričan Louis Meintjes, kteří museli být sanitkou převezeni do nemocnice a Tour pro ně skončila. Další jezdci potřebovali na místě ošetřit menší šrámy.

V neděli čeká jezdce další náročná etapa z Les Portes du Soleil do Saint-Gervais Mont-Blanc s celkem pěti stoupáními, z toho třemi nejvyšší kategorie. To závěrečné je dlouhé sedm kilometrů a má sklon až 7,7 procenta. Etapa měří 179 km, po ní je na programu volný den.

Cyklistický závod Tour de France - 14. etapa (Annemasse - Morzine Les Portes du Soleil, 152 km):

1. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) 3:58:45, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 3. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) oba -5, 4. A. Yates (Brit./SAE Team Emirates) -10, 5. Kuss (USA/Jumbo-Visma) -57, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -1:46.

Průběžné pořadí: 1. Vingegaard 57:47:28, 2. Pogačar -10, 3. Rodríguez -4:43, 4. Hindley -4:44, 5. A. Yates -5:20, 6. Kuss -8:15.