Šok v Kalifornii: Neznámý tenista prošel už do finále

2. 8. 2009 9:22
Australan Carsten Ball udivuje Los Angeles
Tommy Haas nečekaně prohrál
Tommy Haas nečekaně prohrál | Foto: Reuters

Los Angeles - Senzací tenisového turnaje v Los Angeles se stal dvaadvacetiletý Australan Carsten Ball, který se překvapivě probojoval z kvalifikace a poté dokráčel až do finále.

V boji o titul dnes 205. hráč světa vyzve domácího Američana Sama Querreyho, který v semifinále vyřadil nasazenou jedničku Němce Tommyho Haase po vítězství 6:3 a 7:5.

Ball porazil na cestě do prvního finále v kariéře Argentince Leonarda Mayera 7:5 a 7:6.

Před startem v Los Angeles měl rodák z Kalifornie na kontě pouze dvě utkání na okruhu ATP a obě prohrál. Turnaj s dotací 630 tisíc dolarů ho však zastihl v životní formě a došel až do finále, přestože si v prvním kole kvalifikace poranil záda a hrozilo, že bude muset ze soutěže odstoupit.

"Být ve finále je bonus navíc, ať už to dopadne jakkoliv. Všichni se snažíme právě o to, abychom měli šanci hrát na turnajích ještě v neděli," řekl Ball, jehož otec Syd si v roce 1974 zahrál deblové finále na Australian Open.

Postupem do finále si zajistil posun ve světovém žebříčku na 146. místo, což je jeho nejlepší umístění v kariéře.

Mimořádné období prožívá také Querrey, jenž postoupil do finále na třetím turnaji po sobě. Po porážkách v závěrečných duelech v Newportu a Indianapolisu se šestý nasazený hráč v Los Angeles pokusí získat druhý titul v kariéře.

"Je to paráda. Hodně si věřím, hraju spoustu zápasů. S každým vítězstvím se cítím lépe," prohlásil jednadvacetiletý rodák ze San Franciska. Bývalou světovou dvojku Haase porazil podruhé v pátém vzájemném souboji.

"Hodně se zlepšil. Když jsme spolu hráli předtím, byl ještě hodně mladý a o úderech tolik nepřemýšlel," uvedl Haas po prohře s 32. tenistou světa.

Venus ve finále turnaje ve Stanfordu

Americká tenistka Venus Williamsová se posedmé probojovala do finále turnaje ve Stanfordu. Svou semifinálovou soupeřku Jelenu Dementěvovou z Ruska deklasovala 6:0, 6:1 a pokusí se navázat na předchozí tituly z let 2000 a 2002.

Poslední překážkou na její cestě za 42. triumfem v kariéře bude Francouzka Marion Bartoliová, která vyřadila ve třech setech Australanku Samanthu Stosurovou, nečekanou přemožitelku turnajové jedničky Sereny Williamsové.

Její starší sestra Venus si v semifinále počínala suverénně a Dementěvovou vyřídila za 64 minut.

"Všechno mi dneska vycházelo. V důležitých výměnách jsem hrála výborně," pochvalovala si devětadvacetiletá Američanka, které se v minulých letech na amerických betonech nedařilo. Poslední turnaj v této části sezony vyhrála v roce 2002, kdy triumfovala ve Standordu, San Diegu a New Havenu.

"Většinou mám dlouhé výměny ráda, ale ona byla od základní čáry vynikající. Pořád jsem měla problémy," komentovala Dementěvová porážku. S držitelkou sedmi grandslamových titulů prohrála pošesté za sebou.

Osmá nasazená Bartoliová byla ve Stanfordu ve finále i loni, kdy podlehla Kanaďance Aleksandře Wozniakové.