Češi dělají radost. Kvitová: Bylo fajn, že jsem to zabíjela

Petra Kvitová zdolala v 1. kole Australian Open Italku Francesku Schiavoneovou 6:4, 2:6, 6:2
...Italka jí nedarovala ani míček,chvílemi po kurtu doslova létala...
...ale česká hráčka se po prohrané druhé sadě vzpamatovala...
...i když se Schiavoneová stále nevzdávala...
...vítězství nakonec po zásluze patřilo české hráčce.
David Procházka
15. 1. 2013 11:11
Petra Kvitová, semifinalistka Australian Open z loňského roku, překonala v 1. kole těžkou překážku italskou bojovnici Francesku Schiavoneovou.

Melbourne/Praha - Česká tenisová jednička Petra Kvitová sice na začátku roku hledala v Austrálii formu, ale 1. kolo Australian Open v úterý zvládla, když porazila Italku Francesku Schiavoneovou 6:4, 2:6, 6:2.

Petra Kvitová vstoupila do zápasu skvěle, když vedla v prvním setu 5:2, poté sice prohrála své podání a Italka snížila na 4:5, ale v tu chvíli si svůj další servis česká tenistka jasně uhrála a zkráceným volejem ven z kurtu po 42 minutách získala první set 6:4.

Zaváhání ve druhém setu

Na začátku druhého setu prohrávala Kvitová 0:1 a 15:40 při vlastním servisu, ale dva brejkboly Italky suverénně odvrátila a nedovolila jí v tu chvíli myslet na zvrat.

Situace se ovšem opakovala ve čtvrtém gamu. První brejkbol soupeřky Kvitová opět odvrátila, ale při druhém přestala hrát v domění, že míček z Italčiny rakety skončil v autu. Jenže jestřábí oko ukázalo, že míček skončil na základní čáře a Schiavoneová vedla 3:1. Tuto výhodu Italka do konce setu nepustila, naopak v posledním gamu získala Kvitové servis podruhé a za 40 minut vyhrála druhou sadu 6:2.

Zpravodajství z ostatních zápasů si přečtěte ZDE.

Rozhodovat tak musel třetí set. Hned v prvním gamu při podání Schiavoneové se Kvitová dostala k brejkbolům. První zkazila volejem do pásky, ale po shodě a výhodě Italky se fulnecká tenistka dostala ke druhé možnosti a tu "proměnila" dvojchybou samotná soupeřka.

Kvitová následně vyhrála další dva gamy, našla zpět rytmus a vedla 3:0. Sice v následné hře zaváhala při svém podání, ale znovu získala další Italčino a vedla 4:1. Zápas po dvou hodinách vítězně ukončila.

Kvitová: Nehrála jsem úplně špatně

"První set byl v pořádku, ale na začátku druhého jsem trochu ztrácela dech. Přestala jsem hrát agresivně tak jako předtím a ona se do toho vrátila. To jsem věděla, že je cesta do pekel," uvedla Kvitová po zápase pro Radiožurnál. "Bylo fajn, když jsem to v důležitém momentu zabila. Je fajn, že to tam ve mně pořád ještě někde je. Doufám, že se to bude objevovat častěji."

"Že jsem to vybojovala, to si myslím, že mi pomůže hodně," dodala Kvitová. "Navíc si myslím, že jsem nehrála úplně špatně na to, v jakých podmínkách to bylo a ještě s Franceskou, takže já myslím, že když to takhle sesumíruju, tak můžu být spokojená," dodala dvaadvacetiletá tenistka.

V dalším kole ji v prvním vzájemném souboji kariéry čeká Britka Laura Robsonová, která přehrála Američanku Melanii Oudinovou. Osmnáctiletá Robsonová měla loni silný konec roku. Nejprve získala spolu s Andym Murrayem stříbro v mixu na olympiádě a na US Open pak došla do 4. kola. "Vím, co od Robsonové čekat. S ní to bude velký boj," uvedla na adresu své příští soupeřky Kvitová.

Postupuje také Šafářová

Lucie Šafářová musela s Chorvatkou Mirjanou Lučičovou-Baroniovou hodně bojovat. První set vyhrála v tiebreaku, druhý pak 6:4 a za hodinu a 40 minut postoupila do 2. kola.

Má tak šanci navázat na skvělou formu ze závěru roku a na svůj největší grandslamový úspěch, kterým byl v roce 2007 postup mezi nejlepších osm tenistek právě na Australian Open. Ve 2. kole se utká se Srbkou Bojanou Jovanovskou, která ve třech setech udolala Španělku Torró Florovou.

Hlaváčková prohrála s Vekičovou

Skvělá česká deblistka Andrea Hlaváčková nenaváže v singlu na loňskou účast ve 2. kole Australian Open a především skvělé 4. kolo US Open. V 1. kole dvouhry vcelku jasně prohrála se šestnáctiletou Chorvatkou Donnou Vekičovou 1:6, 2:6. Hlaváčková tak pokazila zatím stoprocentní bilanci českých žen.

Po ní se úvodní duel grandslamového turnaje nevydařil ani Karolíně Plíškové. Ta nestačila na Řekyni Daniliduovou, které podlehla 5:7, 7:5 a 4:6.

Rosol vyzve Raonice, který vyřadil Hájka

Nastupující kanadská tenisová hvězda černohorského původu Miloš Raonič si poradil s českým tenistou Janem Hájkem. Třináctý nasazený Raonič sice prohrál první sadu, ale poté vyhrál jasně další dva sety. Ve vyrovnaném čtvrtém rozhodoval tiebreak a ten Hájek vůbec nezvládl a neuhrál ani bod. Svou dvanáctou účast v hlavní soutěži jednoho z grandslamů tak ukončil po 2 hodinách a 25 minutách.

Naopak do druhého kola se podívá vítěz Davisova poháru Lukáš Rosol, který vyřadil Brita Bakera po setech 7:6, 7:5 a 6:2. Český tenista se v dalším zápase postaví právě proti přemožiteli Jana Hájka Raonicovi. Rosol hraje v Austrálii teprve podruhé v kariéře, přičemž loni vypadl již v prvním kole.

Výsledky:

Muži:

Dvouhra - 1. kolo:

Rosol (ČR) - Baker (Brit.) 7:6 (7:5), 7:5, 6:2, Raonič (13-Kan.) - Hájek (ČR) 3:6, 6:1, 6:2, 7:6(0).

Ženy:

Kvitová (8-ČR) - Schiavoneová (It.) 6:4, 2:6, 6:2, Šafářová (17-ČR) - Lučičová-Baroniová (Chorv.) 7:6(4), 6:4, Vekičová (Chorv.) - Hlaváčková (ČR) 6:1, 6:2, Daniiliduová (Řek.) - Kar. Plíšková (ČR) 7:5, 5:7, 6:4