MS v hokeji • Skupina A • 15:15, zápas skončil

3:2
Slovensko
15. Benn (Getzlaf, Keith), 33. Eberle (Kane), 36. Ladd (O´Reilly)
22. Tatár (Mikúš), 43. Bartovič (Bližňák)

Vítejte u online reportáže ze zápasu skupiny A mistrovství světa v hokeji mezi Kanadou a Slovenskem. Zápas v helsinské Hartwall Areně začíná v 15:15 SELČ.

Oba soupeři chtějí odčinit neúspěch z loňského šampionátu v Bratislavě a Košicích. Slováci na domácím šampionátu vůbec nepostoupili do čtvrfinále, Kanada v něm vypadla po prohře 1:2 s Ruskem.

Vítejte u dnešního první on-line reportáže z MS v ledním hokeji. V prvním skutečném šlágru dne se utkají hokejisté Kanady a Slovenska.

Ještě než se budeme věnovat oběma soupeřům, připomeňme si výsledky prvních dvou duelů 76. MS v ledním hokeji - v prvním zápase porazili Američané Francii 7:2, ve druhém pak Němci zdolali v naší skupině Itálii 3:0.

A teď již zpět k on-line reportáži - zápas bude jednou velkou premiérou pro kouče slovenské reprezentace - zkušeného českého barda Vladimíra Vůjtka staršího.

Na rozehrání rozhodně nedostal vůbec snadného soupeře - vždyť Kanaďané jsou favority na všech turnajích, do kterých nastoupí. A to přesto (nebo i právě proto), že jim poslední dva šampionáty příliš nevyšli a nepostoupili ani do semifinále (loni z toho bylo 7. místo, předloni 5.).

Co napravovat ale mají i slovenští hokejisté. V posledních čtyřech letech dvakrát spadli dokonce do skupiny o udržení se v elitní společnosti (2008 z toho bylo 13. místo, předloni 12.), ani roky 2009 a 2011 ale nepatřily mezi ty podařené a dvě desátá místa rozhodně náročného slovenské fanoušky neuspokojili. Zvláště, když se loni konal šampionát v Bratislavě a Košicích.

Kanadský soupiska skrývá několik skutečně excelentních hokejistů - Correy Perry, nejlepší to střelec NHL sezóny 2010/11, Duncan Keith (nejlepší obránce NHL 2009/2010 a vítěz Stanley Cupu ze stejné sezóny), nebo talentovaní mladíci Ryan Nugent-Hopkins, Jordan Eberle, Ryan O´Reilly, Jeff Skinner (nováček loňské sezóny NHL), John Tavares, Evander Kane či Luke Schenn.

Zajímavá posily z NHL ale ve svých řadách má i Vůjtek senior - především kapitána a přirozeného lídra Zdena Cháru, teprve druhého evropského kapitána vítěze Stanley Cupu v historii NHL, či velmi ceněné útočné univerzály Michala Handzuše a Tomáše Kopeckého. Chára mimochodem šéfoval nejúspěšnějšímu slovenskému výběru posledních let - tomu olympijskému z Vancouveru zpřed dvou let. Naši východní sousedé by se jistě nezlobili, kdyby se "Vůjtkovcům" vedlo stejně i na severu Evropy.

Slovensko: Hamerlík (Laco) - Baranka, Sekera, Chára, Graňák, Starost, Vydarený, Sersen, Kudroc - Hossa, Kopecký, Radivojevič - Šatan, Hudáček, Surový - Mikúš, Tatar, Miklík - Bližňák, Bartovič, Haščá.

Kanada: Ward (Dubnyk) - Bouwmeester, Schenn, Phaneuf, Vlasič, Keith, Murray - Tavares, Skinner, Sharp - Eberle, Burrows, Nugent-Hopkins - Perry, Getzlaf, Benn - Kane, Ladd, Purcell - O´Reill.

Oba týmy jsou již na ledě, právě se hraje slovenská hymna.

A teď samozřejmě zní Hartwall Arénou kanadská hymna...

Úvodní bul

Zápas právě začal!

Tavares vyhrál úvodní buly a hned vyzkoušel pozornost Hamerlíka.

2.

Kanaďané hned tlačí, k přímému ohrožení Hamerlíka se ale nedostali.

3.

Miklík s Tatárem vyzkoušeli pozornost i Cama Warda, branku ale netrefili.

4.

Na ledě se prostřídaly všechny pětky, ta první kanadská si opět vytvořila tlak, Tavares u levé tyčky ale kotouč po pobídce od Skinnera za Hamerlíka neprotlačil.

6.

Halou zní slovenští fanoušci, kteří si přejí gól. Vyslyší je jejich miláčci?

7.

Za námi je skoro sedm minut úvodní třetiny, zatím na pořádnou velkou šanci stále ale čekáme... Oba týmy se navzájem poznávají.

8.

Do další šance se cpal agilní Skinner, na poslední chvíli se mu ale vrhnul pod nohy mezi kruhy Baranka.

9.

Když je na ledě slovenský obr Zdeno Chára, tak se příliš Kanaďanům do útoku nechce.

10.

Na přelomu desáté minuty poprvé zamknuli před vlastním brankářem i Slováci. Kudroč a Sersen ostřelovali Warda od modré, gólman Caroliny ale odolal.

11.

Do další šance se cpal Radivojevič, jeho střelu ale srazil jeden z obránců až do ochranné sítě.

12.

Pětka Perry-Getzlaf-Benn nyní na pár vteřin zatlačila Slováky do obranného pásma, střelu od modré ale Hamerlík i přes clonícího Perryho vyrazil.

13:03

První pětka Kanady dělá Slovákům skutečně velké problémy. Skinner nabil na kruhy Tavaresovi, jeho bomba propadla za Hamerlíka, kotouč ale z brankové čáry odpálil Chára.

15.

Od modré napřáhnul Murray, Hamerlík ale na místě.

14:20

Kanaďané vedou 1:0! Ryan Getzlaf zakličkoval na modré (puk ale prokazatelně nepřešel modrou), předložil žabičku na Benna, který si již před Hamerlíkem věděl rady. Gól to byla více než sporný.

Hráči Kanady se radují v utkání MS v hokeji 2012 proti Slovensku.
Hráči Kanady se radují v utkání MS v hokeji 2012 proti Slovensku. | Foto: Reuters
17.

Do obrovské šance se dostal Hudáček, jeho střelu ale srazil ve změti těl Keith, rána slovenského útočníka ale měla gólové parametry.

18.

Sersen je při střelecké chuti. Od modré vypálil na Warda, ten ale jeho ránu viděl a neměl problém ji zkrotit na své hrudi.

19.

Další střela slovenského beka - tentokrát Andrej Sekera, Warda lapačka byla připravena.

20.

Od modré si nabruslil mezi kruhy obránce Murray, jeho střelu zápěstím ale Hamerlík skvěle vyrazil.

20.

Na druhé straně kontroval Mikúš, jeho střelu ale opět kanadští beci srazili do ochranné sítě.

20.

První třetina je minulostí. Byla hodně vyrovnaná, šťaštně vedou Kanaďané.

Na střely vyhráli Kanaďané 9:5, celá třetina se odehrála bez vyloučení.

21.

Druhá třetina začala.

21.

Nejprve se cpali do útoku Kanaďané... na druhé straně kontroval Kopecký.

21:58

Slovensko vyrovnalo! Mikuš zavezl kotouč od třetiny, odtáhl dva obránce, pustil černou gumu za sebe, kde napřáhl z mezikruží Tomáš Tatár a Ward neměl nárok na jeho bombu pod břevno reagovat.

Hráči Slovenska se radují po gólu v utkání MS v hokeji 2012 proti Kanadě.
Hráči Slovenska se radují po gólu v utkání MS v hokeji 2012 proti Kanadě. | Foto: Reuters
23.

Za Kanadu kontroval Nugent-Hopkins, kotouč mu ale sjel z čepele.

25:05

Andrew Ladd teď střelou švihem od modré orazítkoval pravou Hamerlíkovu tyč, chvíli před ním zahrozil i třináctý kanadský útočník O´Reilly.

26.

Po delší době se připomněli i Skinner s Tavaresem, druhý jmenovaný se z úhlu neprosadil.

26:01

Obrovský šance Kanady! Sharp jel se Skinnerem 2 na 1, útočník Chicaga vystřelil, Hamerlík vyrazil kotouč pod brusle Skinnera, jeho střelu slovenský gólman famózně vyrazil. Stejně si poradil i s dorážkou Tavarese. Velká chvíle slovenského brankáře.

27.

Z ledu se jako po boxerském k.o. zvedá vancouverský Burrows a potácí se rovnou do šaten.

29.

V další šanci pro změnu Slováci. Šatan z mezikruží jen pořádně vyklepal pravý Wardův beton.

28:52

První vyloučení zápasu, na trestnou lavici usednul Miroslav Šatan.

30.

A Hamerlíka opět zachránila branková konstrukce - tentokrát břevno po střele Nugenta-Hopkinse.

31.

Další skvělý Hamerlík! Phaneuf od modré tvrdě vypálil, slovenský gólman kotouč neudržel, ale parádně následně zasáhnul levým betonem proti Skinnerovi.

31.

Následně opět skvělý Hamerlík - nadvakrát po skončení přesilovky zasáhl proti Perrymu, proti střelec Getzlafa mu opět pomohla pravá tyč.

32.

Na střely vedou Kanaďané 16:8.

32:30

Kanada vede 2:1! Nejprve Kudroč sroloval na modré Tavarese, jenže kotouč převzal Kane, ten ho zpoza branky postrčil na kruhy Eberlemu. Tahoun Edmontonu tvrdě vypálil a kotouč propadl Hamerlíkovi pod rukou těsně za brankovou čáru.

Evander Kane sleduje puk v utkání MS v hokeji 2012 Kanada - Slovensko.
Evander Kane sleduje puk v utkání MS v hokeji 2012 Kanada - Slovensko. | Foto: Reuters
34.

Kanaďané jsou v obrovském tlaku, Skinner ale dneska nemá střelecké štěstí.

35.

Na druhé straně kontroval střelou beckhandem Surový, Ward ale kotouč vytlačil nad břevno.

35:21

Kanada vede 3:1! Obrovitý Kudroč udělal v obranném pásmu chybu, kotouč mu sebral O´Reilly, ihned ho od mantinelu poslal mezi kruhy a Ladd se z první nemýlil - Hamerlík neměl nárok.

38.

Kanada má nyní skutečně jasně navrch, Slováci nejsou schopni přejít s kotoučem na holi modrou čáru.

40.

Hraje se poslední minuta druhé třetiny. O´Reilly se dostal do šance, když dostal kotouč osamocený před Hamerlíka, slovenský gólman požář uhasil, i když mu pomohl faulem Vydarený.

39:15

Na trestnou lavici usedl za držení Vydarený.

40.

Druhá třetina skončila, Kanaďané v její druhé části byli jasně lepší a po zásluze vedou 3:1. Nebýt brankové konstrukce a Hamerlíka, mohl být brankový rozdíl ještě větší.

Na střely je po dvou třetinách 20:10 pro Kanadu, na vyloučení 2:0 pro Slovensko.

41.

Třetí třetina začala.

41.

Kanaďané dohrávali přesilovku, do šance se dostal opět Skinner, takže je jasné, že gól opět nepadl.

42.

Přesilovka Kanady skončila, Slováci mají 18 minut na to, aby něco udělali s výsledkem.

42:59

Slováci snižují na 3:2! Bartovič dostal kotouč od zadního mantinelu mezi kruhy, rychle ho zkrotil na dlouhou hůl a střelou po ledě propálil Warda mezi betony, ty sklapnuly pozdě a naprázdno.

46.

Skinner - Hamerlík 0:5! Talentovaný útočník Caroliny už musí mít ze slovenského gólmana extraligového Třince pořádnou depku.

47.

Baranka nyní prověřil od modré Warda, kotouč ještě těsně před kanadským gólmanem tečoval Kopecký.

48.

Následně stejný scénář, jen s jiným obsazením - pálil Graňák, tečoval Šatan. Ward připravený.

50.

Miklík teď hledal spoluhráče zpoza branky, Bartovič sám mezi kruhy na černou gumu jen těsně nedosáhnul.

Aktivita Slováků je patrná i na poměru střel 5:5 v této třetině. Přitom v předchozích dvou třetinách potřebovali naši východní sousedé na podobnou porci vždy celých dvacet minut.

51.

A šestá střela Slováků - Hossa Warda nepropálil.

51:05

A Slováci jsou za aktivitu odměněni, prvním vyloučeným hráčem Kanady je za podražení Perry.

52.

Od modré vypálil Graňák, jeho bombu z nápřahu ale Ward nakonec v náruči udržel, i když s velkými problémy.

52.

Teď napřáhnul dělostřelec Chára, Wardův beton byl na místě.

53.

A další bomba Cháry, kterého de facto osobně brání O´Reilly, Ward vyrazil ramenem.

54.

Kanada je v plném počtu, Slováci ale byli vyrovnání hodně blízko.

54.

Vlasic spíše nahazoval od modré, jeho střelu ale někdo z útočníků srazil mimo dosah Hamerlíka a kotouč jen těsně minul levou tyč slovenského brankáře.

55.

Zpoza branky hledal na brankovišti Hossu Radivojevič, jeden z obránců Kanady kotouč ale odpálil do bezpečí.

57.

Ladd se mohl stát definitivně hrdinou, jeho střelu z úhlu ale Hamerlík vyrazil, Purcell se z dorážky beckhandem také neprosadil.

57:23

Zakázané uvolnění Kanady, komerční přestávka, ideální chvíle pro Vůjtka vymyslet "vyrovnávací taktiku".

58.

Time out si nakonec bere kanadský kouč Sutter.

58.

Slováci vyhráli buly, Baranka ale od modré vůbec netrefil branku. Na podruhé si vedl lépe, zasáhl ale Ward.

58:43

Do konce chybí 77 vteřin, Slováci si berou time out, vhazovat se bude ve středním pásmu u obranné modré Kanady.

60.

Jdeme do poslední minuty, Hamerlík je z branky venku.

60.

Dvacet vteřin a hraje se ve středním pásmu.

59:52

Kanada vyhodila na zakázané uvolnění, vše bude záviset na jednom buly.

Konec

Kanada vyhrála buly a vedení 3:2 nakonec udržela.

Kanada tak v prvním ostrém zápase MS vyhrála 3:2, Slováci ale předvedli velmi povedený a bojovný výkon. Především pak ve třetí třetině. Na střely celkově vyhráli Severoameričané 30:22.

Nejlepší hráči zápasu - Peter Hamerlík (Slovensko) a Duncan Keith (Kanada).

Děkuji vám za pozornost a u dalšího on-line zase nashledanou. Jen pro připomenutí, ve švédské hale Globen právě hrají Češi duel s Dánskem, v probíhající druhé třetině je stav 0:0, fandit můžete zde!