Mládí vpřed! Extraliga donutí kluby, aby nasazovaly juniory

Adam Sušovský Adam Sušovský
28. 2. 2013 14:27
Hokejová extraliga přišla s novinkou pro příští rok: Za každý klub bude muset hrát minimálně jeden junior. Cíl je jasný: restartovat špatný mládežnický hokej v Česku.
Tomáš Hertl jako jeden z mála dostal v extralize šanci. V jednadvaceti letech teď patří k nejlepším útočníkům a hraje také za reprezentaci.
Tomáš Hertl jako jeden z mála dostal v extralize šanci. V jednadvaceti letech teď patří k nejlepším útočníkům a hraje také za reprezentaci. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Extraligové kluby budou muset od příští sezony dávat šanci juniorům. Nové pravidlo už chystá šéf soutěže Josef Řezníček. Svaz o něm bude hlasovat příští týden.

Cílem je restartovat špatný mládežnický hokej v Česku, dát v dospělém hokeji šanci mladým klukům a hlavně dohnat hokejové velmoci.

Za každý tým bude muset příští rok hrát zápas minimálně jeden hokejista ročníku 1994. Nové pravidlo stejně zasáhne také první ligu.

Extraliga vylepšila systém z Ruska

Extraliga si tak částečně vzala příklad z KHL, která se letos premiérově hrála v Praze. Řezníček se ale ruský systém podpory mládeže snaží ještě vylepšit.

V KHL totiž dochází třeba k takovým absurditám, že brankář Lva Praha Ondřej Kocián sedí jako dvojka celý rok na střídačce a objíždí s týmem celé Rusko jen proto, aby si Lev splnil podmínku soutěže mít v zápise o utkání juniora.

Jeden z dvojice brankářů Tomáš Pöpperle či Jakub Štěpánek pak musí sedět pouze na tribuně.

"A to je přesně to, co my nechceme. Brankáře proto do našeho systému nezahrnujeme. Jsou extra kategorie. Posadit na lavičku devatenáctiletého kluka a mít splněno umí každý," říká Řezníček.

Jeden junior podmínka, další dva bonus navíc

Jak to teda bude fungovat?

Kluby budou moct na soupisku napsat pouze sedmnáct dospělých hráčů, dva brankáře a k nim navíc minimálně jednoho či více juniorů.

"Jeden junior je podmínka. Dalšími dvěma juniory budou moct kluby soupisku rozšířit na standardních dvaadvacet hráčů," vysvětlil Řezníček.

Jinými slovy: Ze starých hráčů týmy vytvoří maximálně tři kompletní pětky, takže v náročném programu stejně junioři budou muset nastupovat a pokud budou chtít hrát týmy na čtyři formace, bude ta čtvrtá muset být čistě juniorská.

"Sami si to spočítejte. Na tři pětky se dá hrát jeden zápas. Ale celou sezonu systémem úterý - pátek - neděle? To ani náhodou," usmívá se Řezníček, jak dobře to vymyslel.

V Česku půl juniora, ve Švédsku tři

"Kluby samozřejmě nebudou mít povinnost juniory nasazovat, ale systém jsme nastavili tak, že budou muset mít minimálně snahu s nimi hrát co nejvíc."

Svaz stejné pravidlo nasadí i v první lize. A představu má jasnou: pokud budou hrát mladí pravidelně dospělé soutěže, půjde nahoru i mládežnický hokej.

"Víte, nám nejde o výsledky a o to, že juniorská reprezentace osm let neměla medaili. Tristní pro nás je, jakým způsobem zápasy s Kanadou, Ruskem a Švédskem prohráváme," řekl Řezníček.

Podle něj vychází výsledky vyloženě z toho, že mladí Češi nehrají dospělý hokej. "V první čtvrtině extraligy letos hrálo zhruba 0,6 juniorů na zápas za tým. Ve Finsku i ve Švédsku se to číslo pohybovalo kolem tří. A to je obrovský rozdíl."

Řezníček navíc slibuje fanouškům, že se junioři na ledě kvality extraligy rozhodně nedotknou. Namátkou vytahuje příklad Zlína, který letos vyhrál základní část. Z jednatřiceti hráčů, kteří byli zapsáni na oficiální soupisce týmu, bylo hned šestnáct z nich mladších třiadvaceti let.

 

Právě se děje

Další zprávy