Mafie sáhla i na pohár. Je tu hrozba, že průšvihářů přibude

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 10. 2013 5:00
Sázkařská mafie se pokoušela ovlivnit i utkání domácího poháru. Informací od policie je tolik, že fotbalová asociace patrně rozšíří počet stíhaných
Kolem českého fotbalu se rozhoukaly policejní majáky. Ochránci zákona jdou po sázkařské mafii.
Kolem českého fotbalu se rozhoukaly policejní majáky. Ochránci zákona jdou po sázkařské mafii. | Foto: Policie ČR

Praha - Šestnáct stránek formátu A4. Tak vypadá policejní usnesení, které popisuje skutky dvanácti osob, jež údajně měly v Česku manipulovat fotbalovými zápasy. A policie je proto obvinila z korupčních trestných činů.

Manipulace si ze Slovenska měla objednat sázkařská mafie, napojená na asijské bossy. Sázelo se za miliony, především na vysoký počet branek dosažených v utkání.

Teď už všechny potřebné informace získala i Fotbalová asociace ČR. "Spolupráce s Policií ČR je v této věci skvělá," libuje si Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR.

Manipulace se měly týkat 19 zápasů, povětšinou v juniorské lize. Ale podle nových informací deníku Aktuálně.cz čelila úderu mafie i domácí pohárová soutěž.

Už dříve připustil státní zástupce Miloslav Kelyman, že v jednom případě byla zaznamenána snaha "cinknout" i zápas Gambrinus ligy, konkrétně jarního záchranářského duelu Teplice-České Budějovice (4:0).

Případ k ledu nemíří. Bude se vyslýchat

Obsah policejního usnesení je zatím tajný, především jména v něm obsažená. Důvěryhodný zdroj Aktuálně.cz blízký hlavnímu dění ale zdůrazňuje, že způsob, jakým byly zápasy manipulovány, je v usnesení vylíčen velmi podrobně.

A především jsou tam popisovány skutky dalších osob, vůči nimž nebylo dosud zahájeno trestní stíhání - ale proti fotbalovým normám se dost možná provinily.

A to je nejspíš hlavní důvod toho, proč po vzoru svých předchůdců z případu Křetínského tašky tentokrát Disciplinární komise FAČR řízená Richardem Bačkem neuložila okamžitě případ k ledu, a nebude jen útrpně vyčkávat až do momentu, kdy policie uzavře spis.

Baček a spol. zvolí postup jiný. A aktuální disciplinární řád, platný od 30. června, jim to i po mocenském zásahu dvojice Pelta - Berbr z ledna 2013 umožňuje. Disciplinárka si teď může vybrat: řízení přerušit a vyčkat, až v trestně-právní rovině dojde věc k obžalování obviněných, anebo paralelně šetřit případ vlastními silami.

"Budeme chtít znát stanoviska všech dotčených osob. Buď si je pozveme, nebo si vyžádáme stanovisko písemné," říká Baček.

Takže se komise pustí normálně do práce a začne vyšetřovat. Žádné čekání na policii. Baček to v krátkém rozhovoru s Aktuálně.cz nechtěl přiblížit víc, ale je velmi pravděpodobné, že tahle strategie dost možná cílí právě na rozšíření "portfolia průšvihářů".

V něm by se mohli ocitnout lidé, kteří možná neporušili zákon, ale normy fotbalu popsané v disciplinárním řádu asociace ano.

Halama, Roudničtí... A kdo dál?

Disciplinárka zahájila řízení s 11 osobami, podle informací deníku Aktuálně.cz jde ve všech případech o aktivní hráče.

V policejním usnesení se, pravda, mluví o 12 osobách, ale jedna z nich schází v aktuální databázi členů FAČR. Patrně jde o bývalého hráče, který z řad FAČR v poslední době vystoupil. "A my můžeme vést řízení jen se současnými členy fotbalové asociace," vysvětluje Baček.

To nejpodstatnější, jména obviněných, zůstávají zatím víceméně utajena. Potvrzené je jen jméno Jana Halamy, nyní fotbalisty druholigových Bohemians Praha, kde hostuje z Českých Budějovic. Skutků, z nichž je obviněn se měl dopustit pravděpodobně tam, nebo na jejich farmě ve Strakonicích. Že ho policie obvinila, potvrdil Halamův advokát Bronislav Šerák.

Další jména zůstávají stále utajena. Spekuluje se zejména o několika fotbalistech z Roudnice nad Labem, které policie před nedávnou dobou důkladně vyslýchala.

"Nejdřív chceme informovat jejich kluby, hned potom se vše dozví veřejnost," říká předseda Baček.

Hrdlička: Kdo si to vezme na triko?

"Zatím nám nikdo nic nesdělil, jste první, kdo se o tom se mnou baví," odvětil reportérovi Aktuálně.cz ve čtvrtek kolem deváté hodiny večerní František Hrdlička, ředitel FK Teplice.

I několik hráčů z teplického kádru bylo v této věci u výslechu. Zdali je někdo z nich i obviněn ale dosud nebylo jasné.

Hrdlička tedy čeká na informaci od disciplinárky, nicméně velmi ho zarazilo jiné opatření "fotbalového soudu". A sice, že jedenácti obviněným osobám byla okamžitě zastavena závodní činnost.

"A co když je jednoho dne soud očistí a řekne, že jsou nevinní? A oni pak zažalují fotbalovou asociaci, že jim znemožnila výkon povolání? Kdo pak za to ponese zodpovědnost?" ptá se nahlas Hrdlička.

A to ještě neví o článku 49 disciplinárního řádu odstavec 5. V něm se totiž výslovně píše, že pokud hráč například nebyl vyloučen nebo obecněji, pokud jeho provinění nezaznamenal zápis o utkání, pak takovému fotbalistovi NELZE zastavit závodní činnost, a to až do vyšetření případu!

Lze tedy očekávat, že kolem celého případu se ještě strhne velký cirkus a dojde k neúprosným bitvám mezi fotbalovými legislativci a advokáty obviněných plejerů.

A to se ještě místopředseda FAČR Roman Berbr nechal v Českém rozhlase slyšet, že vedle této aféry vyšetřuje policie paralelně další případ(y) sázkařských podvodů.

Všechno už by se ale mělo týkat jen nižších soutěží.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy