Litvínov vyplenil Plzeň, Třinec rozstřílel Spartu

8. 3. 2013 20:07
V úvodních zápasech čtvrtfinále play off hokejové extraligy slavili vítězství hráči Litvínova a Třince.
Radost litvínovského útočníka Viktora Hübla
Radost litvínovského útočníka Viktora Hübla | Foto: ČTK

Plzeň - Hokejisté Litvínova vyhráli v úvodním zápase čtvrtfinále play off hokejové extraligy v tvrdém zápase na ledě Plzně a v sérii se ujali vedení 1:0. Stejně tak vede i Třinec, který doma rozstřílel Spartu.

Litvínovu stačil jediný gól

Vítězný gól Litvínova vstřelil ve 21. minutě v přesilové hře František Lukeš, čisté konto vychytal Pavel Francouz. Druhý duel se hraje v sobotu opět na západě Čech.

Aktivnější nástup domácích umocnily dva tresty na straně Litvínova, přesilovky Škody ovšem úvodní gól nepřinesly. Výrazně blíže byli hosté po vyloučení Pletky, když se v deváté minutě chystal Majdan poslat puk bekhendem za Mazancova záda.

Plzeňský gólman mu však bravurním zákrokem holí radost sebral. Vniveč přišly i další přesilovky na obou stranách, byť Vlasák v jedné z nich orazítkoval tyč za Francouzovými zády.

Litvínovští na začátku druhé části ještě dohrávali v pěti proti čtyřem, neboť Pletka za faul vysokou holí pykal celkem čtyři minuty, a dokázali toho využít zásluhou Lukeše.

V další přesilovce mohl vyrovnat Vlasák, Francouz byl ale proti. Před polovinou zápasu se velmi těžce zvedal z ledu Rapáč po zákroku Lva, jehož sudí poslali s trestem na pět minut a do konce zápasu do šatny.

Velké šance na obou stranách

V následné početní výhodě to byl právě Rapáč, kdo měl velkou šanci, ale ta skončila stejně jako v případě Kubáta neúspěšně. Ve 35. minutě měl stoprocentní příležitost Hübl, když se stihl vyhnout vyjetému Mazancovi, ale odkrytou branku, jíž se snažil bránit ve skluzu Slovák, zcela minul. Na straně domácích zase neproměnili své příležitosti Kratěna a Hanzlík.

Ve třetím dějství museli hosté po Kousalíkově prohřešku záhy do čtyř a opět děkovali Francouzovi, že oslabení přežili bez úhony, když hostující gólman skvěle přečetl Vampolův úmysl o zakončení bekhendem.

Pětiminutovou výhodu Severočeši prohospodařili

Přesilovku Vervy bez větších potíží pak přečkali i Indiáni, ale sotva se hříšník Dvořák vrátil na led, putoval z něho za svým spoluhráčem Lvem do kabin po zásahu do oblasti hlavy a krku.

Vylučovalo se však i nadále, takže když sudí poslali na trestnou lavici Kubáta a po něm i Gulu, z pětiminutové přesilovky Severočechů toho příliš nezbylo. Naopak přesně osm minut před vypršením základní hrací doby měli domácí k dispozici 52 sekund početní výhody pět na tři, před níž si vzali i oddechový čas, jenže Francouze prakticky vůbec neohrozili.

Necelé tři minuty před koncem se domácí znovu provinili proti pravidlům a sami tak přibrzdili svůj závěrečný nápor. Na vyrovnání už pak nedosáhli ani v půlminutové power play.

Třinec úřadoval v přesilovskách

Oceláři utkání se Spartou rozhodli třemi využitými přesilovkami, o nulu se společně podělil Šimon Hrubec s Peterem Hamerlíkem, který v závěru první části musel nahradit zraněného kolegu. Pražané v první třetině neproměnili hned dvě trestná střílení.

Třinec vpadl do zápasu velkolepě a už na konci druhé minuty rozjásal Werk Arénu Adamský, který v přesilovce zblízka poslal za Pincova záda pohotovou přihrávku Polanského.

Oceláři plnili to, co slibovali. Výborným bruslením nedali soupeři dýchat a Sparta se musela uchylovat k faulům. Z dalších přesilovek však domácí gól nepřidali, i když Adamský se v páté minutě řítil sám na Pince.

Pacovský mířil z nájezdu do tyčky, Ton do lapačky

Sparta přečkala strastiplný začátek a ve 14. minutě mohla vyrovnat, ale Pacovský z trestného střílení rozezněl jen tyčku. Ještě před koncem první třetiny měla Sparta repete.

Po nedovoleném zákroku Květoně na Tona, který se chystal trefit prázdnou bránu, jel sparťanský veterán znovu nájezd, ale jeho střelu pod lapačku vystihl Hamerlík, který musel nahradit Hrubce, jehož bez shozené masky v přerušené hře zasáhl do hlavy Pacovský.

Druhý gól padl po Pincově chybě

Než se Sparta v prostřední části stačila nadechnout, zarazil ji druhý gól. Čisté svědomí neměl Pinc, kterému spíše propagační Zíbův pokus přejel už po 70 vteřinách druhé dvacetiminutovky přes hůl až do branky.

Domácí rozlet mohl záhy zvýraznit třetí brankou Bonk, ale po sólu na Pince mu puk poskočil na čepeli a zakončení se mu nepovedlo. Od hostů se pak odklonilo i štěstí a naději na kontaktní gól po Tonově ráně zastavila pravá tyčka třinecké branky.

Sparťané zbytečně faulovali

Pražané si zápas prohráli vlastní nedisciplinovaností. Do půlky utkání museli odehrát sedm oslabení a to poslední znamenalo jejich definitivní zkázu: Galvasova bomba se od tyče odrazila přímo na hůl Růžičky, který i z úhlu mířil přesně.

Ačkoliv se potom sparťané ukáznili i zlepšili bruslení, Třinec vzorně bránil a Hamerlíka ani jednou nenechal na holičkách. Hosté se přes domácí defenzívu nedostali do vyložené příležitosti.

Jedenáct minut před koncem se proti Pražanům znovu spiklo štěstí. Peterek po brejku v oslabení hledal před brankou spoluhráče Rákose, ale jeho přihrávku si hostující obránce Milam srazil do vlastní branky.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávky: 21. Lukeš (Kousalík, Hübl). Rozhodčí: Hribik, Minář - Ondráček, Pešek. Vyloučení: 5:12, navíc Lev a Dvořák (oba Plzeň) oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6854. Stav série: 0:1.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo - Johnson, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - P. Sedláček, Vampola, Lev - Hollweg, Kašpařík, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Adamský (Polanský, Klimenta), 22. Zíb, 31. M. Růžička (Galvas, Roth), 49. Peterek (Rákos). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9, navíc Pacovský (Sparta) 10 minut. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4372. Stav série: 1:0.

Třinec: Hrubec (19. Hamerlík) - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Sparta: Pinc - Hunkes, Gřegořek, Pilař, Sičák, Philipp, Jan Hanzlík, Milam, Krstev - Tenkrát, Broš, Jar. Svoboda - Pacovský, J. Hlinka, P. Ton - I. Rachůnek, Přibyl, Hovorka - S. Treille, Forman, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

V play out Liberec mírně stáhl Karlovy Vary

Ve skupině o udržení padla v obou zápasech tři góly. Zatímco brněnská Kometa doma v prodloužení porazila Karlovy Vary 2:1, stejným poměrem hokejisté Chomutova prohráli s Libercem.

Bílí Tygři se tak na třetím místě přiblížili druhým Karlovým Varům na ztrátu pěti bodů.

Skupina o udržení - 2. kolo:

Piráti Chomutov - Bílí Tygři Liberec 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Důras - 36. Čakajík (T. Pospíšil, Kudrna), 48. Urban (Bárta, D. Špaček). Rozhodčí: Hodek, A. Jeřábek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 3815.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rutta, Mrázek, J. Stehlík - D. Hruška, T. Káňa, Kubinčák - Šagát, Zálešák, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - Seman, Kraft, M. Procházka - Divíšek. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Liberec: Vošvrda - Čakajík, Derner, Čutta, Šimek, Kolmann, Výtisk, Štich - Bulíř, P. Nedvěd, Dušek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Víšek - Bárta, T. Urban, D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. T. Svoboda (L. Čermák), 62. Němec (Erat, Dujsík) - 10. Skuhravý (J. Doležal). Rozhodčí: Šír, Šindler - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7, navíc Gründling (K. Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 4989.

Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Malec, Žižka, Dujsík, M. Hruška, Švrček, Valach - H. Zohorna, L. Čermák, Burian - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, Lušňák - Erat, Němec, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Oslizlo a Beran.

Karlovy Vary: Mensator - D. Nosek, Parýzek, J. Látal, Kloz, Prošek, Gründling, Přindyš - Kumstát, Zaťovič, Pech - Zucker, Skuhravý, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, Skladaný - Pohl, Košťál, T. Rohan - Roman Vlach. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.