Plzeň smetla Sigmu a vévodí lize. Vyhrála i Sparta

Sport Sport
11. 11. 2012 19:49
Fotbalisté Teplic se vítězstvím 3:0 nad Libercem zvedly ze dna tabulky. Plzeň ve šlágru jasně přehrála Olomouc 3:0.
Plzeň dala Olomouci tři góly
Plzeň dala Olomouci tři góly | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň - To, co mělo být oboustrannou ofenzivní bitvou, se stalo jasnou záležitostí Plzně. Viktoriáni na domácím hřišti přehráli vedoucí Sigmu Olomouc 3:0 a sami se tak dostali do čela Gambrinus ligy.

Sobotního zaváhání Jablonce využila i pražská Sparta a poskočila na druhé místo tabulky. Důležité tři body letenským zajistil Kamerunec Leonard Kweuke, jeho dva góly znamenaly výhru nad Brnem 2:0.

Důležité vítězství si připsali také fotbalisté Teplic, když v domácím utkání porazili Liberec 3:0. Využili totiž tak pátečního zaváhání Baníku Ostrava a odrazili se tak ode dna tabulky.

První gól zápasu dal už po dvaceti vteřinách hry Mahmutovič, druhý přidal ještě do poločasu Lüftner a v závěru korunoval vítězství Jarolím.

Plzeňský koncert ve Štruncových sadech

Přímý souboj o první místo nabídl koncert Viktorie. Západočeši ve Štruncových sadech od začátku dominovali a olomouckou Sigmu jednoznačně přehrávali po všech stránkách.

Utkání bylo mimo jiné soubojem reprezentantů. Limberský, Kolář a Darida ale Pospíšila, Ordoše a Hořavu naprosto brutálně zastínili. Především Kolář s Daridou odehráli skvělé utkání a zaslouženě se zapsali mezi střelce.

V 11. minutě si naběhl Kolář na výborný centr Limberského a odrazem od tyče nedal Zlámalovi šanci. Darida se trefil osm minut před pauzou. Míč mu připravil jako na zlatém podnosu Ďuriš a plzeňský středopolař mířil po zemi přesně k tyči.

Po další ukázkové kombinační akci se ve druhé půli trefil vůbec poprvé za Plzeň také střídající Jakub Hora. Asistoval znovu Ďuriš. Olomouc mohla alespoň snížit, Ordoš ale tentokrát nepotvrdil pověst elitního ligového střelce.

Na Letné se střílelo až v druhé půli

Letenští od prvních minut zápasu byli aktivnější než Zbrojovka, ale k vážnějším situacím to nevedlo. Náznak zajímavé akce předvedli domácí po ose Matějovský-Krejčí-Kweuke, ale včas zakročil Buchta.

V závěru prvního poločasu se hosté osmělovali i v útoku Mezlík stříleným centrem hledal Škodu, ten ale na ostrý balon nedosáhl.

Po přestávce začala Sparta mnohem lépe a už v 51. minutě se mohla radovat z prvního gólu. Pamičův centr si ve vápně zpracoval Kweuke, Pernica zaspal v souboji a kamerunský obr rozvlnil síť.

Druhou branku mohl vzápětí přidat Krejčí a po něm Přikryl, zatímco první jmenovaný těsně minul, druhý nechal vyniknout brankáře Petra.

V 70. minutě Matějovského centr z přímého kopu propadl na zadní tyč. Brno v posledních minutách už hodně riskovalo a otvíralo hru. K vyrovnávacímu gólu to ale nevedlo.

Naopak Hušbauer v samotném závěru unikl na křídle, nacentroval do vápna na Kweukeho a ten hlavou pojistil výhru Pražanů.

Severočeši přijeli Na Stínadla s vědomím, že se jim tu dlouhodobě nedaří. Posledních šest ligových zápasů tu prohráli. Hned první minuta zápasu jim musela potvrdit nejčernější obavy.

Baník opět poslední

Mahmutovič brzy po výkopu sebral hostujícím hráčům míč a tvrdou ranou prostřelil Bičíka v bráně. Liberec se z šoku rychle vzpamatoval, držel míč a snažil se o vyrovnání. Do výraznějších gólových situací se ale nemohl dostat. Domácí se navíc ubránili, střelám Šurala, Delarge i Bosančiče.

Teplice školily Slovan z efektivity. Jarolímovu ránu Bičík vyrazil na roh a z něj padl druhý gól. Lüftner se vyšrouboval nejvýše a hlavou překonal libereckého golmana.

Hostující kouč Šilhavý do druhého poločasu vyměnil Delarge za Hadaščoka, který měl ještě oživit ofenzivu Liberce. Brzy se do šance dostal opět Bošančič, jeho odraženou ránu, ale z brankové čáry vykopl Rosa.

Hráči Slovanu drželi míč, ale dobře bránící Teplice nepouštěly soupeře na dostřel. Naopak útočily z brejků. Z jednoho takového Jarolím pečetil triumf domácích, když mu Mahmutovič ideálně předložil balon do běhu.

Liberec tak prodloužil černou sérii výsledků na teplickém stadionu. Domácí se naopak odpoutali od poslední příčky tabulky, kam opět spadnul ostravský Baník.

Výsledky 14. kola Gambrinus ligy

FK Teplice - Slovan Liberec 3:0 (2:0)

Branky: 1. Mahmutovič, 35. Lüftner, 76. Jarolím. Rozhodčí: Příhoda - Kovařík, Pospíšil. ŽK: Rosa, Mahmutovič, Ljevakovič - Kušnír, Bosančič, Kelič. Diváci: 3015.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Rosa, Podaný - Ljevakovič, Jursa (89. Vachoušek) - Kerič (79. Dolejš), Jarolím, Chovanec - Mahmutovič (88. Melunovič). Trenér: Ščasný.

Liberec: Bičík - Kušnír, Karišik, Kelič, Fleišman - Šural, Janů, Vácha, Bosančič - Delarge (46. Hadaščok), Blažek (68. Mustapha). Trenér: Šilhavý.

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)

Branky: 50. a 90. Kweuke. Rozhodčí: Kocourek - Jiřík, Peřina. ŽK: Matějovský, Kweuke - Glaser, Škoda, Pašek, Fall. Diváci: 6752.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Kadeřábek (90. Hybš), Přikryl (72. Skalák), Matějovský, Krejčí (85. Holek) - Kweuke. Trenér: Lavička.

Brno: Petr - Pašek, Kaufman, Pernica, Lutonský (80. Traore) - Šoljič (70. Fall) - Glaser (58. Přerovský), Mezlík, Zavadil, Buchta - Škoda. Trenér: Čuhel.

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 3:0
(2:0)

Branky: 11. Kolář, 38. Darida, 71. Hora. Rozhodčí: Jech - Pelikán, Hájek. ŽK: Zeman (Plzeň). Diváci: 10.238.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Ďuriš, Kolář (67. Hora), Zeman (82. Malakjan) - Bakoš (89. Hejda). Trenér: Vrba.

Olomouc: Zlámal - Rossi, Dreksa (78. Šindelář), Škerle, Vepřek - Hořava, Pospíšil - Petr (88. Schulmeister), Ordoš, Navrátil - Klesnil (61. Doležal). Trenér: Pivarník.