Kvalifikace F1 znovu pro Red Bull, v Koreji nejlepší Webber

Sport Sport
13. 10. 2012 8:06
Tým Red Bull v Jongamu opanoval boj o pole positon, obsadil první startovní řadu
Okruhu v Jon-kamu byl postaven v roce 2010
Okruhu v Jon-kamu byl postaven v roce 2010 | Foto: Sahara Force India Formula One

Jongam - Jiný okruh, jiný týden, ale situace v kvalifikaci formule 1 zůstala v Jongamu stejná jako sedm dní před tím v Suzuce. První řadu na startovním roštu obsadila stáj Red Bull.

Změnou je jen to, že vyhrál Mark Webber před Sebastianem Vettelem.

Pro Webbera to byla první letošní vyhraná kvalifikace. "Jsem šťastný, že nám to dneska tak skvěle vyšlo. Ale hlavním dnem je neděle. V Suzuce jsem cítil, že máme lepší auto, jenže nikdy nevíte, co se stane," řekl Webber.

Také druhý Vettel byl spokojený: "V posledním sektoru jsem zůstal trochu viset za Felipem (Massou). Ale on za to nemůže. Myslel jsem, že jede do boxů, ale on pokračoval dál. Takže jsem musel zůstat za ním. I tak to bylo kolo dost dobré na druhé místo," vysvětlil svoje problémy dvojnásobný mistr světa.

Němec má i tak v boji o vedení s Fernandem Alonsem lepší výchozí pozici. Pilot Ferrari totiž skončil až čtvrtý, mezi oba rivaly se vešel Lewis Hamilton (McLaren).

Do třetí řady se postaví další pilot Ferrari Felipe Massa a Kimi Räikkönen s Renaultem.

Britská a indická porce smůly

Naopak už druhá část kvalifikace byla konečnou pro Jensona Buttona. Pilot McLarenu se kvůli jezdecké chybě nedostal o pouhých 5 tisícin vteřiny do elitní desítky.

Tým Mercedes dostal pokutu 10 000 eur za to, jak nebezpečně vypustil v poslední části kvalifikace v boxech Michaela Schumachera, jehož musel Hamilton riskantně objíždět.

Bez jediného měřeného času zůstal kvůli zlomenému brzdovému disku pilot HRT Narain Karthikeyan, který tak bude muset žádat ředitelství závodu o připuštění na start. Vzhledem k tomu, že se během tréninku pravidelně dostal pod limit 107% času vítěze, měl by mít místo v nedělním závodě jisté.

Jistou ztrátu 21. místa má také Charles Pic. U jeho Marussie museli mechanici vyměnit motor, takže byl potrestán ztrátou 10 míst na startovním roštu. V jeho případě to je ovšem jen ztráta pozic dvou a bude v poslední řadě.

Naopak větší ztrátu by utrpěl Daniel Ricciardo, jehož Toro Rosso se v druhé kvalifikaci úplně zastavilo. Australan odhaduje, že na vině je převodovka, jejíž výměna by ho z 16. příčky poslala až na 21. pozici.

Velká cena Koreje startuje v neděli v 8:00 a budeme ji sledovat živě ZDE.

Výsledky - kvalifikace:

1. Webber (Austr./Red Bull) 1:37,242, 2. Vettel (Něm./Red Bull) 1:37,316, 3. Hamilton (Brit./McLaren) 1:37,469, 4. Alonso (Šp./Ferrari) 1:37,534, 5. Räikkonen (Fin./Lotus) 1:37,625, 6. Massa (Braz./Ferrari) 1:37,884, 7. Grosjean (Fr./Lotus) 1:37,934, 8. Hülkenberg (Něm./Force India) 1:38,266, 9. Rosberg 1:38,361, 10. Schumacher (oba Něm./Mercedes) 1:38,513.