Hokejová osmnáctka na úvod MS deklasovala Dánsko 9:2

ČTK Sport ČTK, Sport
18. 4. 2014 22:30
Čeští hokejisté úvod MS hráčů do 18 let zvládli na jedničku a s Dánskem si snadno poradili. | Foto: www.cslh.cz

Lappeenranta - Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa hráčů do 18 let v Lappeenrantě vysokou výhrou nad nováčkem elitní kategorie Dánskem 9:2. Už po první třetině vedli 4:0.

Čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí zaznamenal Václav Karabáček. Další zápas v základní skupině B čeká svěřence trenéra Jakuba Petra v sobotu od 14:00 SELČ proti Spojeným státům americkým.

"Pomohly nám dva rychlé góly"

Dánové drželi bezbrankový stav do sedmé minuty, kdy se při Christensenově vyloučení trefil po Pastrňákově přihrávce z levého kruhu k pravé tyči Vrána.

V polovině úvodní části vyjádřil převahu českého týmu další trefou Veselý, který si vyjel od mantinelu na střed a překonal Lilieho nad vyrážečku.

Ve 13. minutě lovil dánský gólman puk opět ze své branky, když Zacha projel mezi beky a upravil na 3:0. Za 131 vteřin se Češi opět radovali, poté co Vopelka protlačil puk za záda Lilieho. Dánové si vybrali oddechový čas, ale jednoznačný průběh zápasu se nezměnil.

"Musím hráče pochválit, do zápasu vstoupili koncentrovaně, plnili naše pokyny," řekl trenér Jakub Petr.

"Dali jsme hned na začátku dva rychlé góly, což nám velmi pomohlo. Nepolevili jsme a zápas dovedli do jasného vítězství. Myslím si, že tu máme dobrý tým a medailový úspěch není nereálný. Uděláme pro něj všechno," uvedl útočník Lukáš Vopelka.

"Těší nás, že jsme hráli bez chyb"

Do druhé třetiny vystřídal Lilieho Seldrup a poprvé inkasoval ve 23. minutě, kdy se po Ordošově asistenci prosadil nekompromisní ránou Pyrochta.

Vzápětí trefil Vrána tyč. Dánové se potom ubránili ve dvou oslabeních, ale ve 32. minutě už zvýšil ránou mezi Seldrupovy betony Rašner.

Další možnost měl Zacha, na druhé straně udržel Vaněček čistý štít při úniku Trueho. Ve 36. minutě po Špačkově zadovce přidal sedmý český gól Karabáček.

Na začátku závěrečného dějství nejdříve sebral Vaněčkovi nulu volný True, ale náskok svými druhými góly v utkání navýšili Vrána a Karabáček. V 53. minutě neproměnil Eskildsen trestné střílení, ale 31 sekund před koncem ještě zkorigoval výsledek Korsgaard.

"Na utkání jsme se dlouho připravovali, někteří hráči byli dlouho bez zápasového zatížení, takže malinká nervozita v kabině byla. Až s výjimkami v poslední třetině jsme hráli bez chyb. Celkově určitě spokojenost a pochvala pro celý tým za výkon," řekl Petr.

Skupina B:

Česko - Dánsko 9:2 (4:0, 3:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 7. J. Vrána (Pastrňák, Karabáček), 11. R. Veselý (Zbořil, Zacha), 13. Zacha (Karabáček, M. Špaček), 16. Vopelka (Mašín), 23. Pyrochta (Ordoš, Černoch), 32. Rašner (Vopelka, J. Vrána), 36. Karabáček (M. Špaček, Zbořil), 47. J. Vrána (Pastrňák), 51. Karabáček (Zacha, Vaněček) - 43. True (Klussmann, Höeg), 60. Korsgaard (Eskildsen). Rozhodčí: Konc (SR), Schukies (Něm.) - Malmqvist (Švéd.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 202.
Sestava Česka: Vaněček - Pyrochta, Mašín, Ščotka, Rašner, Mikliš, Zbořil, Havlín - Karabáček, Zacha, M. Špaček - Vopelka, Pastrňák, J. Vrána - D. Kaše, R. Veselý, Chlapík - Kuťák, Ordoš, Černoch. Trenér: Jakub Petr.

1. Česko 1 1 0 1 0 9:2 3
2. Finsko 1 1 0 0 0 6:1 3
3. Švýcarsko 1 1 0 0 0 4:2 3
4. USA 1 0 0 0 1 2:4 0
5. Dánsko 2 0 0 0 2 3:15 0