Další šok pro Slováky, porazili je i Rakušané

10. 5. 2013 19:15
O vítěznou branku se v samostatných nájezdech postarala největší rakouská hvězda Thomas Vanek. Velkou radost z toho měl i brankář Gerhard Starkbaum. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Slovenska podruhé za sebou nezvládli na mistrovství světa zápas proti outsiderovi helsinské skupiny.

Po čtvrteční překvapivé porážce s Lotyšskem prohráli finalisté loňského šampionátu i v pátečním utkání s Rakouskem, jemuž podlehli 1:2 po samostatných nájezdech.

Jediným hráčem, který se v nich prosadil, byla největší rakouská hvězda Thomas Vanek. Rakušané tak porazili Slováky na MS po dlouhých 17 letech.

Slováci si sice v tabulce udrželi čtvrtou příčku, která by jim zajišťovala postup do čtvrtfinále, z ní je však v sobotu mohou sesadit právě Rakušané, Francouzi nebo Němci.

Slováci mohli v závěru děkovat Staňovi

Slováci si navíc zkomplikovali situaci o to více, že už je v základní skupině čekají jen zápasy proti favorizovaným týmům z Ruska a USA.

Přitom v úvodní třetině hrálo všechno pro Slováky. Vytvořili si velký tlak, který v 10. minutě gólem potvrdil Tomáš Surový.

Ve 34. minutě však Rakušané srovnali, když se od modré čáry trefil veterán týmu Unterluggauer.

Slováci mohli děkovat alespoň za zisk bodu brankáři Staňovi, který v 55. minutě zneškodnil velkou šanci Welsera a na přelomu třetího dějství a prodloužení zlikvidoval další šance Rakušanů při jejich přesilovce.

Jurčina: Šance jsme měli, štěstí ne

Slováci po zápase žehrali na svou špatnou koncovku.

"Měli jsme 43 střel. Vždycky nám chybělo několik centimetrů. Několikrát tam skákal puk po brankové čáře. Měli jsme výrazně více šancí, ale neměli jsme štěstí. Jejich brankář chytal skvěle," uvedl po zápse slovenský obránce Milan Jurčina.

Naopak Rakušané si pochvalovali, že výhrou udělali velký krok k záchraně v elitní skupině.

"Jsou to pro nás strašně důležité dva body. Tvrdě jsme bojovali a dali jsme do zápasu všechno. Slováci byli favorité, dokázali jsme držet vyrovnaný zápas a vyhráli na nájezdy," liboval si po zápase rakouský kapitán Thomas Koch.

Slovensko - Rakousko 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Surový (Sersen, Radivojevič) - 34. Unterluggauer (Baumgartner, Oberkofler), rozhodující sam. nájezd Vanek. Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Fraňo (ČR) - Dědulja (Běl.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8449.
Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Sersen, Mihálik, Jurčina, Vydarený - Radivojevič, Surový, Kopecký - L. Hudáček, Ölvecký, Šatan - Záborský, Kukumberg, Miklík - Haščák, Bližňák, Daňo - od 21. navíc Bartek. Trenér: Vladimír Vůjtek.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, M. Iberer, Hundertpfund - Herburger. Trenér: Manny Viveiros.

1. Rusko 4 3 0 0 1 16:6 9
2. USA 4 3 0 0 1 16:10 9
3. Finsko 4 2 1 0 1 10:8 8
4. Slovensko 5 2 0 1 2 13:13 7
5. Francie 4 2 0 0 2 8:11 6
6. Rakousko 5 1 1 0 3 12:14 5