Marchand rozhodl zápas Bostonu čistým hattrickem. Češi v NHL asistovali

Aktualizováno 4. 12. 2023 8:25
Pavel Zacha přispěl v NHL jednou přihrávkou k výhře hokejistů Bostonu 3:1 nad Columbusem. Jeho spoluhráč David Pastrňák v utkání nebodoval. Po jedné asistenci si připsali v nedělním programu ještě Tomáš Hertl a Jan Rutta, ale se San Jose podlehli na ledě New Yorku Rangers 5:6. Petr Mrázek neodvrátil třiceti zákroky prohru Chicaga 1:4 v Minnesotě.
Brad Marchand (C) slaví gól Bostonu s Pavlem Zachou (18) a Davidem Pastrňákem (88). | Foto: Reuters

Columbus dostal ve 40. minutě do vedení Boone Jenner, ale třetí třetinu si podmanil Brad Marchand. Zkušený útočník nasázel poprvé v NHL "čistý" hattrick, zápas otočil v rozmezí 42. až 48. minuty. Poslední dvě branky vstřelil v přesilových hrách a třígólový večer zkompletoval z levého kruhu po Zachově přihrávce.

"V posledních letech dokazujeme, že se nikdy nevzdáváme a že hrajeme až do konce. Zůstávali jsme před startem třetí třetiny sebevědomí. Věděli jsme, že když budeme pokračovat ve své hře, tak alespoň vyrovnáme a možná i otočíme. Věřili jsme v obrat a je skvělé, že se nám povedl," uvedl Marchand.

Výhru Rangers řídil Artěmij Panarin, který třikrát skóroval a navrch si připsal asistenci. Ruský útočník v úvodní třetině dvakrát vyrovnal a ve 45. minutě završil hattrick gólem na 5:3. San Jose vedlo 2:1 po akci uzdraveného Rutty, jenž našel v mezikruží skórujícího Ryana Carpentera. Hertl založil protiútok, na jehož konci stál Alexandr Barabanov a snížil v 56. minutě na konečných 5:6.

Rangers v závěru udrželi svou 3000. výhru v historii NHL a zároveň vedou společně s Bostonem tabulku soutěže. Oba týmy nasbíraly shodně 37 bodů. "Máme široký tým a naše hra vypadá velmi dobře. Doufám, že budeme podávat takové výkony celý rok," pronesl Panarin. Rangers se daří i bez Filipa Chytila, který týmu chybí už přes měsíc kvůli zranění v horní části těla.

Minnesota vedla po úvodní třetině už 3:0. První dva góly zápasu vstřelil Marco Rossi, který překonal Mrázka tečí a střelou z mezikruží v přesilové hře. Úspěšnou pasáž korunoval třetí brankou Mats Zuccarello, který také přihrál na čtvrtý gól Mattu Boldymu a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. O nulu připravil Marca-Andreho Fleuryho v 53. minutě Taylor Raddysh.

Minnesota tak vyhrála i třetí zápas pod vedením trenéra Johna Hynese, který před týdnem nahradil odvolaného Deana Evasona. "Efekt nového kouče pravděpodobně stále působí. Hráli s vysokým nasazením, přebruslili nás a byli důraznější před brankou i v rozích," řekl k zápasu trenér Chicaga Luke Richardson. Mrázka z gólů nevinil.

Los Angeles porazili doma Colorado 4:1. Hosté vedli ještě v polovině zápasu, na obratu Kings se podílel dvěma góly Quinton Byfield. Na vítěznou trefu mu přihrál Anže Kopitar, který se osamostatnil v čele klubové statistiky v počtu asistencí (758). Před utkáním se o rekord dělil s Marcelem Dionnem.

"Někdy se podíváte na tyto tabulky a přijde vám až neuvěřitelné, že jste na stejné stránce s takovými hvězdami. A dokonce jsem je i překonal. Nemám slov," pronesl Kopitar.

Výsledky NHL:

Minnesota - Chicago 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)

Branky: 3. a 13. Rossi, 18. Zuccarello, 32. Boldy - 53. Raddysh. Střely na branku: 34:29. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval čtyři branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 88,2 procenta. Diváci: 19.301. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. Rossi, 3. Fleury (všichni Minnesota).

NY Rangers - San Jose 6:5 (3:2, 1:1, 2:2)

Branky: 9., 13. a 45. Panarin, 17. Zibanejad, 37. Cuylle, 54. Miller - 4. Duclair, 13. Carpenter (Rutta), 30. MacDonald, 55. Zetterlund, 56. Barabanov (Hertl). Střely na branku: 36:28. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Zibanejad, 3. Trocheck (všichni NY Rangers).

Boston - Columbus 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky: 42., 46. a 48. Marchand (na třetí Zacha) - 40. Jenner. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. McAvoy, 3. Swayman (všichni Boston).

Buffalo - Nashville 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky: 31. Olofsson - 10. F. Forsberg, 11. Trenin. Střely na branku: 35:29. Diváci: 14.644. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. F. Forsberg (oba Nashville), 3. Olofsson (Buffalo).

Los Angeles - Colorado 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Branky: 30., 54. Byfield, 55. Moore, 59. Doughty - 13. Manson. Střely na branku: 38:21. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Byfield, 2. Kempe, 3. Kopitar (všichni Los Angeles).

6. Nashville 24 12 0 12 76:77 24
7. Minnesota 22 8 4 10 70:80 20
8. Chicago 23 7 0 16 56:85 14